Upgrade kompa

Witam, posiadam komputer od 2018r i wiem, że czas na jakiś upradge gdyż nie jestem w stanie zainstalować nawet nowego windowsa 11 :frowning: I tutaj moje pytanie czy jest sens tutaj coś upradgować czy lepiej wymieniać na coś nowego. Podzespoły jakie posiadam:

  • Intel i5-6400
    -MSI b150m night elf
    -kingston hyperx ddr4 8gb 2133mhz
    -pallit gtx 1060 6b
    -thermaltake 530w

Zostaw sobie grafikę i zasilacz. Zmień płytę, ram i procka na coś 12/13 generacji. Potem poczekaj z wymianą grafiki aż ceny spadną. Możesz kupić i3-12100F a potem, za jakiś czas, zmienić go na lepszy. Płytę brałbym z obsługą DDR5.

A ja z DDR4, choć można też mieszaną, z gniazdami do DDR5.

„Opłacalniejszym wyborem są pamięci RAM DDR4. Nie odstają one wyraźnie szybkością od analogicznych modeli DDR5, a przy tym są znacznie tańsze. Zysk, jaki daje nowy standard, ogranicza się do wybranych scenariuszy w niektórych grach i aplikacjach, ale często jest on nieadekwatny do poniesionych kosztów. Ten dodatkowo zwiększa droższy wariant płyty głównej z DDR5.”

Hmm, ok 5% szybsze, 50% droższe. Masz słuszność :slight_smile:

Dodaj RAM do 16 GB. Wymień procesor na szybszy. Za, rok czy dwa lata zmień całość.

Ewentualnie zmień wszystko, oprócz obudowy i zasilacza już teraz.

Na pewno bym poszedł obecnie w i3 12100F z płytą DDR4 i 16GB RAM, to już bedzie spora różnica.