Upgrade komputera czy nowy zestaw

Witam,

Chciałbym przeznaczyć około 3-4 tys na upgrade swojej stacjonarki pod gry. Obecnie komputer sprawuje się dobrze (mam go od września 2020 - 3 lata), ale nad czym ubolewam to to że obecnie nowo wychodzące gry chodzą mi na ustawieniach graficznych mid/mid low a chciałbym móc je odpalać na wyższych ustawieniach i komfortowo grać w nowe tytuły, np obecnie mnie kusi Asssasin’s Creed Mirage.

Moja wiedza w kontekście komputerów jest dosyć podstawowa, dlatego proszę o poradę w zakresie tego czy jest możliwy porządny upgrade poniższego zestawu w budżecie, co warto by było wymienić, czy pomyśleć o dołożeniu funduszy i nowym zestawie, co doradzacie? :wink:

1: Procesor Ryzen 5 3600X, 3.8GHz, 32 MB
2: Płyta główna B550M AORUS PRO
3: Pamięć operacyjna Vengeance RGB PRO, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16
4: Karta graficzna GeForce GTX 1660Ti OC 6GB GDDR6
5:Dysk twardy WD Caviar Blue 1TB 3,5"
6:Dysk SSD M.2 Plextor M9Pe(G) 256GB
7:Zasilacz Vero L3 600W
8:Obudowa Signum SG7V Evo TG ARGB

Z góry dziękuję za wszelkie porady

CPU
Mainboard
Memory
SPD
Graphics

Upgrade może być dobry rozwiązaniem. Zmieniłbym grafikę na lepszą oraz dwa dyski, które masz na jeden SSD 2TB:

ps. a tutaj sprawdź mniej więcej jakie są różnice w wydajności obu tych GPU:

Na moje oko problemem jest tu karta graficzna. Wręcz ma wydajność kart kosztujących wyraźnie poniżej 1000 PLN ( czyli kart budżetowych do grania )
Dodatkowo wymieniłbym dysk SSD na większy. A tego HDD albo wyjął z PC albo zostawił na kopie bezpieczeństwa. Jest zauważalna różnica na + SSD nawet na starych komputerach jak gry są zainstalowane na SSD w porównaniu do HDD.
Procesor też nie jest jakiś najwydajniejszy ale jego wymieniałbym na końcu.

Żeby zaraz nie okazało się, że po wrzuceniu lepszego gpu i cpu będzie trzeba zmieniać zasilacz bo ten zacznie nie wyrabiać XD

Ale po co dwa? HDD niech sobie trzyma w zapasie. Na system zostawiłbym tego ssd co jest a gry ładowałbym na drugiego m2, może być ten proponowany przez Ciebie Samsung.

Zamiast Nvidii proponowałbym poszukać Radeona. Jest wyraźnie tańszy w zakupie przy porównywalnej wydajności z konkretną Nvidią.

Każdy ma swoją perspektywę. Napisałem o tym, co ja bym zrobił :slight_smile:
Co do ewentualnej wymiany zasilacza, to masz słuszność: