Upgrade Komputera - karta graficzna i procesor

Witajcie,

Jako, że komputer kupowałem dwa lata temu za zawrotną kwotę 2000zł przydałaby mi się mała wymiana zwłaszcza, że trzeba będzie się przygotować na Wiedźmina 3. Aktualny stan komputera:

CPU: AMD Phenom II X4 955 BE

GPU: Vertex3D Radeon HD6870 1GB DDR5

MOBO: AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/

RAM: Geil 8GB (4x2GB) 1333MHz

Zasilacz: XFX PRO550W

Chciałbym wymienić procesor i kartę graficzną. Jeśli chodzi o procesor to mnie trzyma MOBO nie chciałbym wchodzić znów w za duże koszta, a ten ma podstawkę AM3, więc według specyfikacji jestem ograniczony do Phenomów.

Jednakże zastanawiam się czy nie udałoby się usadzić w niej procesora “AMD X8 FX-8350”, w końcu ma taką samą podstawkę, a dokumentacja mogła tego nie uwzględnić gdyż tych procesorów jeszcze nie było. Jak myślicie?

Jeśli chodzi o kartę graficzną to chciałbym by była już wyważona do max procesora jaki mogę wsadzić do tej płyty głównej. I tutaj celowałbym w jakiegoś GeForce. Jestem z Radeona zadowolony, ale w paru produkcjach właśnie on stanowi problem z odpaleniem gier, bądź też wszystko jest pisane pod GeForce przez co nie mogę cieszyć się wszystkimi szczegółami.

Jak na razie pieniądze nie grają roli, chciałbym się rozeznać co będzie najlepszego do wyboru, a ja już będę polować na dane części.

Pozdrawiam.

Niestety, jeśli procesora nie ma na liście to znaczy że nie jest obsługiwany (na liści nie ma żadnego procesora na AM3+).

Dodane 18.06.2013 (Wt) 11:59

Na tej płycie max tylko poczciwy Phenom.

Kurcze masz racje:/ jedna strona mnie zmyliła, że ten procesor ma podstawkę AM3:/, czyli do tego wszystkiego dochodzi jednak wymiana płyty głównej bo jednak Phenomy są słabe.

FX też zbytnio do gier się nie nadaje.

Podaj orientacyjny budżet.

Pod gry proponowałbym i5 (ok 650zł) i płytę na B75 (razem ok 900zł).

Budżetu ograniczonego nie mam bo będzie to zakup bardziej długofalowy, na początku zapewne w takim razie zmieniłbym płytę główną i procesor, a potem kartę graficzną. Chciałbym się ograniczyć sumarycznie do 2000zł (Karta graficzna, procesor i płyta główna).

http://www.morele.net/procesor-intel-co … 0k-473467/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asro … 55-360678/

http://www.morele.net/karta-graficzna-g … gd-460530/

nie rozumiem dla czego nie chcesz karty radeona. jedna jaka jest różnica to physx który i tak jest wykorzystywany w mało jakiej grze do tegp tak zwieksza wymagania że nie da się grać praktycznie.

może miałeś problemy przez nieaktualne sterowniki albo przez coś zupełnie innego tylko wydawało ci się żę winna jest karta.

nie rozumiem dla czego nie chcesz karty radeona. jedna jaka jest różnica to physx który i tak jest wykorzystywany w mało jakiej grze do tegp tak zwieksza wymagania że nie da się grać praktycznie.

Przykładem może być paradoksalnie stara produkcja “Alon in the Dark 4” - gra działa, ale przerywniki filmowe już nie - a takowych w grze jest mnóstwo. Niestety rozwiązaniem jest uruchomienie gry w oknie 640x480… nie da się grać na monitorze 1920x1080. Nie pamiętam tytułów innych, ale w przypadku któryś musiałem odpowiednio coś patchować itp, a na kartach nvidii bez problemu… ba nawet na kartach intelach nie było problemu. Lubię stare tytuły i nie za bardzo lubię kombinować, by coś działało…

Aczkolwiek wiem że Radeon w nowych pozycjach jest lepszy w przypadku jakość/cena … ehh nad tym będę musiał się jeszcze zastanowić…

Kolejne bzdury o AMD… LONNGERM jeżeli kupisz procka AMD np fx 6300 6350 8320 8350… to poczujesz różnice w porównaniu z tym PHENOM 955. Sam miałem phenoma II 955 :slight_smile: a teraz fx-8320 którego cena np w proline spadła do 599 zł. I różnica jest duża w porownaniu do 955 i widac to w testach programow i w testach gier i widze to ja :). W dodatku im mniejsza różnica cenowa pomiędzy amd a intelem tym mniejsza różnica w wydajności intela nad amd. Oczywiście przyznaje tak intel jest wydajniejsze ale, pamiętaj że jeżeli chodzi o gry typu wiedźmin itp. to ważna jest karta graficzna. Polecam stronę CAN I RUN IT. Ona odpowie Ci na pytanie co teraz potrzebujesz do danej gry :slight_smile: Sądze że ten phenom by Ci wystarczył w zupełności tylko kup lepszą grafę. Pozdrawiam

@facemob

Kartę grafiki oczywiście będę w moim przypadku wymieniał w pierwszej kolejności… phenoma zawsze mogę podkręcić w razie wypadku do 3.9GHz (przy 4.0 nie mogę złapać stabilności). Tylko, że moje MOBO nie obsługuje już AM3+ :confused: Więc jak będę wymieniać to będę patrzyć na najlepszy stosunek ceny do wydajności biorąc pod uwagę koszt płyty głównej.

@LonngerM

Wstrzymaj się z wymianą GPU, AMD wyda serię 8xxx, wtedy zobaczysz co i jak, albo będą wydajniejsze od “zielonych”, ewentualnie nV zostanie zmuszona do cięć cenowych, wymień Mobo i Cepa, i5 i jakiś mobas na z77, pomyśl o procesorze z “k”, łatwiej zwiększyć wydajność w przyszłości, nie pchaj się w Haswella bo jest lipny bardziej niż IB… :wink:

@semtex,

Dzięki za rady, jak na razie nie kupuję nic, ale staram się przymierzyć do zakupu - na razie wyjazd na wakacje:) Ale każda rada jest warta złota:)