Upgrade komputera ze Skylake do Ryzena

Sprzęt do wymiany:
i7 6700, płyta Asus na H110, 16 GB DDR4 w 2 kościach (niskie taktowanie i bez DC), chłodzenie Fera 2
Raczej do wymiany:
Obudowa Brutus M23 (bardziej ze względu na to, że 157mm szerokośći to możę być za mało na chłodzenie)
Bez zmian:
PSU SPC Supremo M1 550W, ASUS GTX 980, 2x SSD SATA, 1x HDD, DVD nie ma i nie będzie

System na jakim działa to w >95% Linux, działają też wirtualne maszyny na WIndows i Linux oraz natywny Windows.

Myślałem o dwóch konfiguracjach. W obu byłby raczej nie koniecznie kręcony Ryzen, w obu byłoby 16GB RAM min. 3 GHz, płyta B450 (bez cudów typu Xfire, M.2, LED-ów itd), chłodzenie powietrzne, obudowa o maksymalnie zbliżonym rozmiarze do ww. SPC, bez okna.

  1. Najlepsza jeśli chodzi o przelicznik wydajność/cena: Ryzen 3600 z chłodzeniem klasy SPC Fera/Fortis, który może dałoby się delikatnie podkręcić.
  2. Najlepsza jeśli chodzi o moją “fantazję” to Ryzen 3xxx 8C16T lub 12C24T z chłodzeniem Grandis.

Zdaję sobie sprawę ze znacznej różnicy cen, różnicy taktowań bazowych, z tego, że 100% moc tego drugiego w pełni wykorzystam dużo rzadziej niż na zadławionej chwilami i7, że jest tam GTX z innej epoki, który mnie akurat zadowala.

Czyli komputer przede wszystkim z myślą o virtualkach, gry itp są obojętne bo nie mają tam miejsca?

Z myślą o wielu rzeczach, w tym pracy nie wymagających obciążenia (i7 na lapku spokojnie styknie) ale i też czasem pracy wymagającej np. analizy chwilami dziesiątek GB danych, do której choćby przyda się dużą ilość wątków. Pracuję to na dyskach szyfrowanych LUKS i VeraCrypt, ale nie zakładam, aby CPU AMD miałby mieć z tym problem.

Gry jakieś są, Rocket League, symulatory ciężarówek, GTA5 się zaplątało na chwilę, FIFA, F1 a i retro się trafi. To nie wymaga niczego niezwykłego, wszystko mnie zadowala w 1440p, a pewnie będę trochę jeszcze w to grał.

Nad Grandisem proponuję się zastanowić, bo chłodzenie potrafi zasłonić slot RAM.

Jaki posiadasz na to budżet? Podstawka

Procesor w zależności od budżetu.

1 polubienie

Mało, rozsądnie byłoby włożyć przynajmniej 32GB (2x16G).
Przeglądarki mają coraz większy apetyt na pamięć, a kilka wirtualnych systemów też swoje zje.

3800X lub 3900X to dobry wybór.

Procesor do wyboru do koloru, jesli tylko nowe to wg mnie 3900x lub 3700x, jak niekoniecznie nowy to i 2700x wg mnie wystarczy.


12/24

8/16

Polecana płyta główna bez wodotrysków.

Też jestem przekonany, że 32GB bardziej zasadne do takich zadań.

Fajna, prosta obudowa do której dorzuć jakieś 2 lepsze wentylatorki.

Chłodzenie, które spokojnie da radę z dowolnym procesorem i tylko 2 stopnie cieplejsze od grandisa bez kosztu zajętego slotu RAM.

Lub po prostu wodne.

1 polubienie

Pomyśle o tym RAMie, tylko czy jest sens, kiedy aktualnie około 8-10GB jest wykorzystywanych? Oczywiście mogę zapchać i 64 jeśli coś będę chciał sobie udowodnić, ale po co :slight_smile:

A jak jest z płytami B450 jeśli chodzi o zasilanie 12C24T, czy jest jakiś throttling zasilania, zegary niżej chodzą względnie coś się przesadnie grzeje, że można obawiać się, że pożyje 2 lata i umrze? Dużo zestawów na takich CPU ludzie budują na wyższym modelu, ale wtedy z reguły kręcą do granic możliwości.

Dzięki, zapisze sobie propozycje, ale jw. pisałem, pomyśle o RAM. Chłodzenie raczej powietrzne. Fajnie, że Fortis 3 jest “przesunięte” w kierunku tyłu obudowy. Stare Fortis 2 z tego co pamiętam też zabierały ram.

Wyjątkowo nie ma jakiegoś ściśle określonego budżetu, bo wiem, ile mniej więcej wyniesie koszt z Ryzen 3 gen w różnych konfiguracjach rdzeni. Ale to nie znaczy, żeby pompować bez sensu pieniądze w choinkę, OC pamięci dające 2% mocy czy zbijanie temperatur o 5 stopni kosztem nakładu zwiększonego 1000 zł.

Widzę, że dość mocną polecacie płytę MSI, zapewne nie bez powodu.

12C nie mam.
Ale w przypadku 2700X udaje się utrzymać poniżej 80*C na sekcji w dość taniej płycie msi z serii B450M PRO, jedynym warunkiem był nawiew przez tylny wentylator w obudowie (ale z racji zastosowanego układu chłodzenia mogę sobie pozwolić na taki odwrócony ciąg powietrze z tyłu do przodu obudowy).

Bez nawiewu około 100*C więc dość sporo.

Wraz z OC spada efektywność energetyczna, jedynym wygranym jest zakład energetyczny jak dłużej używasz PC pod obciążeniem :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie