Upgrade komputera - zmiana zasilacza, płyty gł. i procesora [rozwiązany]

Dzień dobry,
proszę o poprawienie kategorii posta jeśli zły wybrałem.

Proszę o pomoc w kwestii zakupu (gdzie i jaki model) i wymiany zasilacza. Ten to pewnie bomba z opóźnionym zapłonem. Nie iskrzy, nic się nie pali, nie było zwarcia czy coś zasilacz ale coś lekko śmierdzi więc wyłączyłem komputer. Komputer jest sprawny nic nie uległo uszkodzeniu. Komputer ten mam ok. 3 lata.
Zasilacz


Specyfikacja komputera: (link)

do tego 1 dysk hdd 3.5 cala i 1 dysk ssd 2.5 cala.

Wymiana zasilacza (powinno wystarczyć ew. proszę o porady i linki dot. tego tematu)
https://www.youtube.com/watch?v=vCKTieynroY

Jak mogę sprawdzić ten zasilacz?
Jeśli jest do niczego to gdzie go oddać? (chyba się nie wyrzuca do śmieci takich rzeczy)

To tak, ten zasilacz nie należy do najgorszych, choć to taka szara strefa, piszą że mają certyfikat, ale nie ma ich na stronie 80plus. Niemniej to nisko-średnia półka. Jak chcesz tylko coś wystarczającego do obecnego i ewentualnie trochę podrasowanego zestawu w przyszłości, ten jest super:

A jak chcesz coś z zamysłem na lata, z odpinanymi kablami i zapasem mocy to ten:

Jakbyś chciał to stary odkupię za 50zł. Zdarzają mi się kompy gdzie bez problemu go użyję.

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedź.
Zastanawiam się czy warto inwestować w ten komputer i np. zmienić jeszcze procesor skoro robię już upgrade. (2 rdzenie 4 wątki to raczej minimum na dzisiejsze czasy)
Czy jednak się już nie opłaca?
Co by Pan polecił (procesor i pastę chłodzącą). Budżet ok 400 zł (na proc. i pastę)
oraz czy również ew. kupiłby Pan procesor i za ile?

Nie na tej platformie, ale możesz zmienić. W Twojej generacji I3 też była 2/4, a obecnie i3 są 4/8 rdzeniowe (fizyczne/logiczne). Czyli odpowiednik Twojej generacji to I7,.

Na Twoim miejscu kupiłbym ten procesor, a obecny sprzedał z płytą. Z zakupem nowej płyty wyjdzie może z 50-100 zł drożej, ale zestaw na dobrych kilka lat. RAM, który masz obecnie, możesz zostawić. Powinien pasować. :slight_smile:

Procesor Intel Core i3-10100F 3,6GHz BOX (BX8070110100F) - Opinie i ceny na Ceneo.pl

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedź.
Zmieniłem temat postu i kategorię na bardziej pasującą.
Jaką poleca Pan płytę główną?
Czy ta będzie odpowiednia (do procesora pasuje ale czy do obudowy również)?
(link z morele bo ma lepszy opis produktu)

To matx, czyli bardzo mała, każda obudowa powinna obsługiwać ten standard, najwyżej będziesz miał tam poczucie pustki.

Co do samego zakupu, poczekaj jeszcze na inne propozycje, może w weekend coś wpadnie, ale ja bym uciekł na nowszą podstawkę. Wiele FPS na tym nie zyskasz z 1050TI, jednak spokojnie dodasz tam kiedyś mocniejsze karty. :slight_smile:

Rozumiem, dziękuję poczekam jeszcze na inne propozycje.
Czy warto dopłacać do past chłodzących czy to zbędny zakup?

Za 200 chętnie kupię procesor i płytę, coś takiego do biurowca właśnie szukam :slight_smile:

To zależy, na poczatek dostaniesz w stockowych chłodzeniu już trochę podstawowej pasty. Z czasem możesz zamienić, i pewnie to zrobisz, radiator na jakieś tanie i lepsze silentium, wtedy też możesz wybrać już paste tej marki. Nie jest to top, ale silentium pactum są tanie i dobre. :wink:

Warto. Dobrą pastę kupisz za 50 zł. Zakładając że będziesz wymieniał ją raz na rok to koszt inwestycji takiej pasty to 13 groszy na dzień. Chyba nawet menela stać by dziennie wygospodarować te 13 groszy dziennie.

1 polubienie

napisałem pw

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.