Upgrade komputera

płyta główna B75 Pro3
procek CORE i5-3470 3,2GHz BOX 6M LGA1155 (BX80637I53470)
grafika GeForce GTX660 2048MB DDR5/192bit DVI/HDMI/DP PCI-E (GV-N660OC-2GD)
ram XMS3 8GB, 1600MHz DDR3, 9-9-9-2, (CMX8GX3M2A1600C9)
zasilacz Core 550W 120mm 80+ (P1-550S-XXB9)
obudowa Z9 - CZARNA
dysk ssd 250gb od samsunga

Moje pytanie

  • czy da się jeszcze coś zrobić z takim zestawem?
  • nie chciałbym wymieniać wszystkiego, chyba że będzie to konieczne
  • chciałbym żeby poszło chociaż age of empires 2 DE i herosy 3 bez zacinania :smiley:
  • komputer używany głównie do przeglądania internetu, używany sporadycznie

Da.

… konieczne nie jest, ale rozsądne tak. Szczególnie jeżeli chcesz spokój na lata.

… a działają z problemami? Po specyfikacji powinny być OK. Nie instalujesz ich na starym HDD lub nie pobrałeś z Torrentów, prawda?

Najsłabszy do gier strategicznych jest procek, ale te wymienione powinny pójść.
Możesz kupić i5 za 120 zł, możesz tez przejść na nowe Am4 za wyższą kwotę.

wymieniłbym wszystko co się da, tak żeby jeszcze trochę pochodził :smile:

gry chyba instalowałem na osobnym hdd, wszystko ze steama, aoe2DE ścina dosyć mocno, niedawno odświeżyli gierkę i teraz nawet mój mocniejszy komputer ma problemy z wyciągnięciem jej, wszystko na low :sweat_smile:

jaki dokładnie procesor byś proponował?

To jest jedna kość, a twoja płyta główna obsługuje do 32GB. Przeglądzarki internetowe potrafią i lubią sobie pożerać RAM. Zwłaszcza jeśli otwierasz karty. Jeśli nie będziesz otwierał kilku stron jednoczśnie to 8GB starczy. Będziesz musiał tylko cały czas pracować na jendej karcie i oknie.

Jeśli dysk nie jest nowy to warto go sformatować jakimś profesjonalnym programem, żeby nie było śladów po wcześniejszym użytkowaniu. Polecam darmowy xorin.eu i formatowanie metodą Xorin Special. Niby nic, ale kiedy padnie dysk i trzeba będzie odzyskać dane to zawsze mniej pracy, mniejsze koszta i oszczędność czasu.

dzięki za odpowiedź, polecasz dokupić drugą taką samą kość ram, czy zamienić na 2x16gb?

ok, wydaje mi się, że dysk nigdy nie był formatowany, system instalowany na czysty dysk, a ten program jest darmowy, czy znajdę gdzieś w necie? :smile:

W żadnym wypadku. :wink:
Dołozenie 8 GB do 8, przy procesorze i3 jest pzrerostem formy nad trescią.
Szczególnie, ze platforma stara i masz SSD. Swap nie powinien być więc aż tak bolesny.

Czyli jest OK.

No nie przesadzaj, zakupu i7 nie polece Ci, gdyż to koszt nowego procka o wyższej wydajnosci praktycznie wychodzi.

Jeżeli chcesz to wstaw tam I5-2400 za 100 i dołóz RAM. To powinno wystarczyć, nie wiem tylko czy 8 GB DDR3 dostaniesz uzywane. Jak nie to 4 w asynchronicznym dualu tez powinna problem zlikwidować (o ile jest).

Co z tego, że i3? Mam i3 10gen z 32GB, co to za farmazony o przeroście formy, można dokładać jesli ktoś chce i potrzebuje. Jeśli może kupić tanio w Dual Chanal to czmu nie. Poza tym podana konfiguracja ma i5, nie i3.

Dane techniczne pamięci

Tak jes darmowy

OK,
Moje przeoczenie dostrzegłem i3, zamiast i5-3xxx, w takim wypadku wstawianie mocniejszego procesora nie ma sensu.

A on NIE potrzebuje.
Farnazony to chyba u Ciebie, bo wiesz, ze Twoja i3 10000 ma, a przynajmniej mieć powinna, 4 rdzenie fizyczne, 8 logicznych. To odpowiednik, nawet przerastający, i7 w jego generacji i wydajność 3 razy wyższa od i3 2/3xxx.

Ta i5 w zyciu 32 nie wykorzysta. Takiej ilości kart nie otworzy, a w grach grafika będzie przeszkodą.

Czyli: skoro i5, nie i3, to odradzam dalsze inwestowanie w ten komputer. Może tylko 4 GB RAm, jeżeli jego brakuje. Nowej 8 DDR3 w cenie praktycznie DDR4 nie dostzregam sensu. Lepiej by już to sprzedać i Ryzena brać zamiast pompować RAM do niebotycznych rozmiarów 32 do netu samego. :wink:

Na allegro 16GB poniżej 100zł można znaleźć. To jest tania i jedyny opcjonalny upgrade. Nie opłaca sie bawić w wymiane CPU. Chyba, że trafisz oferte za 30zł

Jeżeli tam, to OK. Wtedy można by dopłacić te 200-300 zł na dorwanie jakieś i7.

Aczkolwiek nadal jestem sceptykiem, czy ta modernizacja ma sens, czy lepiej np. w 1600 od czerwonych iść. Mam też wątpliwości , czy na tym sprzęcie z tak starymi grami mogą być problemy. Ja grałem na słabszym i nie widziałem.

Ta i7 tylko gdyby autor myślał o np. HOI IV lub podobnych RTS. :slight_smile:

Ok, nie będę cytował wszystkich wątków tutaj, bo byłoby to trudne do rozczytania :sweat_smile:

Podsumowując dotychczasowe odpowiedzi:

  • dokupić ram pojedynczą kość 16 gb
  • lub pojedynczą 4gb w asynchronicznym dual channelu
  • nie wiem dlaczego, ale ciągnie mnie do tego, żeby dokupić drugą identyczną pamięć 8gb, nie będzie to miało większej wydajności od asynchronicznej 12i tańsze od pojedynczej 16?

-poszukać procesora i7 pod socket 1155, ale obojętnie jakiego? czy macie jakiś konkretny na myśli? :smile:

Ogólnie nowsza wersia AOE2DE ma większe zapotrzebowanie na zasoby komputera, herosy 3 to chyba na wszystkim pójdą, czasami gram też w league i w gta5, ale nie liczyłbym że pójdą na tym sprzęcie

kart w chromie otwieram nieraz potężną ilość, dochodzi nawet do 20-30 w kilku oknach, ale jak będzie się coś krzaczyć, to zwrócę na to uwagę, żeby nie przesadzać :slightly_smiling_face:

jednak pamiętam że miewałem nieraz problemy, żeby mieć odpaloną muzykę w yt w tle na niskiej jakości odtwarzania (144p) i age of empires, albo league of legends jednocześnie

Jeżeli trafisz używaną w sensownej cenie, najlepiej drugą taką samą jak Twoja, czyli 2x8 jest najlepsze. Dual > single.

Najtańszy z gwarancją rozruchową. To już naprawdę nie ma takiego wielkiego znaczenia, czy 2700, czy 3600. Te kilka procent jest pomijalne, wazniejsze sa 4 rdzenie i 8 watków, które dzisiaj są rozsądnym minimum do nowych gier.

Będzie się krzaczyć, jak będziesz korzystał z tego Chłama. :wink:
Ponizej mój pasek na Bravie, w Edgu, zminimalizowanym, mam jeszcze z 10 zakładek.

Pewnie jest trochę swapa na ssd, ale nie obserwuję częstych problemów.

Najtaniej będzie xeon e3-1230v2 od chińczyków, plus druga kość ram.