Upgrade laptopa - RAM i SSD

Zamierzam nieco zmodernizować mojego laptopa, a mianowicie dołożyć 4GB pamięci RAM, aby pracowała z obecną w trybie dual-channel oraz wymienić dysk HDD na SSD. Obecnie w laptopie znajduje się jedna kość RAM Samsung 4GB 1Rx8 PC3L-12800S-11-13-B4 oraz dysk Samsung ST1000LM024. Szukałem kości o identycznych oznaczeniach, jednak znalazłem tylko używaną. Znalazłem też 2 nieco inne, ale nowe: Samung 4GB 2Rx8 PC3L-12800S-11-11-F3 (wiem, że pierwsza “jedenastka” oznacza opóźnienie, a za co odpowiadają pozostałe, pogrubione oznaczenia?) oraz Kingston KVR16LS11/4 4 GB PC3L-12800 CL11. Którą z tych pamięci powinienem wybrać, aby dobrze współpracowała z tą, która obecnie jest zamontowana? Czy pamięci różnych marek (Samsung i Kingston) mogą jakoś z sobą kolidować, czy wystarczy, aby parametry były takie same? Jeśli chodzi o dysk, to znalazłem takie propozycję (koszt do ok. 150 zł):

  • Crucial BX500 240 GB
  • ADATA Ultimate SU750 256 GB
  • GOODRAM CX400 256 GB
  • PATRIOT Burst 240 GB

Który z tych dysków będzie najlepszy w tej cenie? Może są jeszcze jakieś inne godne uwagi?
Czy w ogóle opłaca mi się inwestować w ten sprzęt? (Lenovo G50-80, Intel Core i5 5200U 2,2 GHz, grafika AMD Radeon R5 M330)

Choć jest to wskazane by pamięci były tego samego producenta i o tych samych parametrach to nie jest to konieczne. Pamięć o lepszych/szybszych parametrach powinna dostosować się automatycznie do najwolniejszej kości zainstalowanej w komputerze/laptopie. To teoria. W praktyce bywa z tym różnie i tak naprawdę czy działa dowiadujemy się w momencie zainstalowania pamięci i uruchomienia komputera. Powinno działać - ale gwarancji nikt na to nie da.

Ja bym wybrał Crucial BX500 240 GB.

1TB (1000GB) chcesz zamienić na 1/4 tej pojemności? Na pewno?

Tak, głównie zależy mi na zwiększeniu szybkości. Z 1 TB wykorzystuje aktualnie ok. 120 GB, więc myślę, że 250 GB w zupełności mi wystarczy.

Jeżeli nie masz miejsca na drugi dysk w laptopie i tego HDD musisz wyjąć to zawsze możesz zrobić z niego sobie dysk zewnętrzny i nic się nie zmarnuje.

Tak właśnie planuję zrobić.

Wiem o takim rozwiązaniu, jednak wolałbym zachować napęd.

Najważniejsza rzecz, Lenovo G50-80 to nie jest laptop, który wytrzyma nie wiadomo ile jeżeli będzie używany w nie najlepszych warunkach oraz często noszony. Recenzje łatwo znaleźć w internecie. Jeżeli stoi w domu powinien działać bez większych problemów jeżeli wystarczą Ci dwa rdzenie i rozdziałka HD. Zainwestowanie w niego koło 250 pln moim zdaniem to nie jest zły pomysł jeżeli korzystasz głównie z przeglądarki, worda, excela, etc. będzie sobie radził (wiem, bo robiłem upgrade u jakiejś ciotki w podobnym modelu i działa chyba z 5 lat już).

Z wymianą na ssd nie będzie problemu jak piszą poprzednicy i także bym sugerował Cruciala albo Adata tak z ramem może być różnice. Osobiście nie polecam ramu od Kingston jeżeli już zainstalowany jest Samsunga, miewałem z tym problemy tzn. sam Kingston działał, lub sama kość innego producenta działała ale wpięte razem miały problem.

Jeżeli chodzi ostatnie oznaczenie na ramie to seria (nie seria produkcji ale rodzaju kości), mogą się one trochę różnić ale prędkość, timming, etc będą identyczne i powinny działać z inną serią tego samego ramu. Z mieszanym ramem nigdy nie miałem problemu jeżeli to były kości samsunga, goodramu, czy cruciala ale oczywiście o zbliżonej specyfikacji.

Napęd też można zamontować do kieszeni i jest git!
Mam i jestem zadowolony z takiego rozwiązania:

Co przez to rozumiesz? Korzystam z niego nie tylko w domu, często zdarza się, że zabieram go też w inne miejsca. Służy mi głównie do korzystania z internetu, nauki, programowania/tworzenia stron i sporadycznie jakiejś zabawy z grafiką. Jak do tej pory sprawował się całkiem ok, jednak potrafił lekko się przyciąć przy większej ilości zadań.

Nieopłacalne. Taniej kupi nową zewnętrzną nagrywarkę DVD. Chociaż moim zdaniem jest to zbyteczna zabawka w dzisiejszych czasach.

Sam wiesz najlepiej jak go przenosisz, ale chodzi mi o to, że plastik, z którego jest wykonana obudowa jest średniej jakości i widziałem już jak przy “stuknięciach” o blat pękały mocowania w tego typu budowach, ale można to budżetowo naprawić super glue :wink:
Jeżeli będziesz traktował go delikatnie nie powinno być problemów.

8Gb ram, ssd i i5 5200u (2 rdzenie, 4 wątki) powinny wystarczyć do rzeczy, które wymieniłeś jeżeli nie robisz dużych projektów webowych albo nie odpalasz nodeJS i virtuala :slight_smile:

Teraz największymi bolączkami jest 4Gb ramu i dysk hdd, który ma 5400 obrótów i 8mb cachu, przy włączeniu większej ilości rzeczy i zapełnionym ramie (google chrome przy kilku zakładkach może pożreć z 2-3Gb) kolejka zrzucana jest na dysk, który nie odczytuje zbyt szybko. Takie jest moje doświadczenie.

Jeżeli jesteś na początku nauki tworzenia stron www to rozdzielczość HD też w zupełności wystarczy, ale przy projektach “komercyjnych” sugerowałbym w FullHD lub wyżej.

Faktycznie, plastiki nie wyglądają na zbyt solidne. Staram się jednak dbać o każdy sprzęt i do tej pory nie było żadnych problemów. Zakupię sugerowanego przez was Cruciala oraz kość 4 GB Samsunga (udało mi się znaleźć nową o identycznych oznaczeniach). Mam nadzieję, że laptop posłuży mi jeszcze przez jakiś czas :wink: Dzięki wszystkim za pomoc.

Może być używana. :wink:

Z budżetowych również wybrałbym BX500.

Dopiero co dzisiaj chłopaki na czacie donosili, że Crucial po cichaczu zmienił dyski bx500 960GB TLC, na 1TB QLC ukrywając to w specyfikacji… Więc tak średnio bym powiedział :stuck_out_tongue_winking_eye: