Upgrade Lenovo 500 - pamięć RAM i dysk SSD

Witam, laptop ma pare lat ma 6 GB RAM, dysk HDD który często grzeje po 100%. CHcialbym do laptopa kupić dysk SSD pojemnosci ok. 750GB.Ramu niby jest 6 ale chcialbym moze kupic odrazu cos wiekszego. PYTANIE jak sprawdzić plyte glowna ile max ramu wejdzie? W Everescie nieznana płyta. Info o dysku tez…

Lenovo 500? Tam na pewno jest jeszcze litera, albo kilka.
Myślę, że w ten sposób znajdziesz najszybciej https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEU_plPL876PL876&sxsrf=ACYBGNTpuD0rn4cXck1dUlrcXA7zUHnl4g%3A1574326514432&ei=8lDWXfH1GceurgTt_JuQDg&q=lenovo+500+max+ram

Na pokładzie masz pewnie i3-3xxx? Zgadza się? Kup tylko 240GB SSD za 130 zł, 1 TB ssd wyjdzie drożej niż cały laptop wart. HDD przełożyć do drugiej komory/ na kabelku usb za 10 zł. RAM nie jest tak tragicznie i z SSD nie odczujesz braków, szkoda więcej inwestować bo sprzęt już mocno wiekowy.

Lenovo G500, procek Intel®_Core™i3-3110M_CPU@_2.40GHz

chyba u mnie niue ma drugiej komory na dysk ? chyba jest taka kieeszen za cd rom ? tego w ogole nie uzywam moge sie pozbyc ewentualnie. Dysk na kablu raczej nie wchodzi w gre

To kup kieszeń, która będzie pasowała do portu jakim jest podłączony napęd CD oraz żeby jej grubość była taka jak napędu (łącznie masz chyba 4 kombinacje kieszeni - 2 porty i 2 grubości). Zaślepkę obudowy zdejmujesz z napędu CD i podpinasz do kieszeni, także nic się nie odróżnia.

I to najlepsze rozwiązanie i cała modernizacja. :wink:

Nazywa się to HDD Caddy. Zazwyczaj w Lenovo są wymiary 9.5mm lecz dla pewności napisz dokładnie jaki model posiadasz. Lenovo występował w wersjach Z500 G500 itp.

G500 to wiem napewno.

a nie prościej wykręcić napęd i upewnić się, że jest to SATA 12,7mm, niż liczyć, że ktoś w necie może mieć rację?

1 polubienie

W przypadku G500 będzie to 12.7mm.

dzis wymienialem paste termo na procesorze i dedykowanej karcie graficznej ( przynajmniej tak mi sie zdaje) temperatury spadly o srednio 10 stopni ale ciagle i tak jest na speedfanie ogien :frowning:

… przy okazji zrobilem fotki co tam w srodku u mnie siedzi:

  1. dane laptopa

  2. Ramy - dwie kosci rozniace sie od siebie

  1. napackana stara pasta pod taka folia, wyczyściłem tylko z gory, nie wiem czy dobrze ale ta folia chyba mocno trzyma, nie chciałem sZarpać żeby jej nie zerwać.

  1. co do kieszeni CDROM wyglada to tak

ogólnie 2 śrubki odkręcamy i mam dojście do wszystkiego. Teraz tylko pomoc od was o komentarze i mam nadzieję, że uratuje mojego trupka :slight_smile:

Skoro temperatura spadła, to masz sukces. :wink:
Wyczyściłeś układ chłodzenia z kurzu też?
Teraz tylko dodać ssd zamiast CD i ewentualnie lekki undervolting procka. :wink:

tak jest srednio o 10 stopni na obydwu Core z procka, z GPU tez. Fakt ze jest ikona ognia ale to juz przy obciazeniu Chroma z paroma zakladkami. Grafika widze ze wlacza sie tylko przy podlaczeniu kompa przez HDMI do TV. Jak mam laptopa niepodlaczonego to chodzi na tej zintegrowanej grafice.

oczywiscie, wszystko rozkrecone przeczyszczone w 100%

to juz jutro przy czasie odkrece CD ROM i sfotografuje wejscie HDD mojego obecnego. Pokażę wam jakie jest wejscie w starym dysku - zeby potwierdzić jaki dysk ssd tam trzeba zakupić. Zrobie również forki kieszeni zdrom aby wiedzieć jaka kieszeń na moj HDD zakupic.

myslisz zeby go podkrecic na wyzsze taktowanie troche bedzie bardziej sie pocic ale bedzie wydajniejszy ?
a czy ten RAM tak zostawic ? jesli taktowanie w Mhz jest rozne albo kosci maja rozna wielkosc ? nie wplywa to gorzej ? moze dokupic takie 4GB identyko co mam a te 2 GB sprzedac?

stowke kosztuje taka kosc.

Ta kosc 2GB GOODRAM kosztuje z 70 zl a jest o polowe mniejsza pojemnosc…

https://www.net-s.pl/produkt/goodram-dednb-w-dpl1600s2g-2gb-1600mhz-ddr3-501607

Raczej odwrotnie, obniżyć maksymalne napięcie w BIOS. Nie powinno wpłynąć to na szybkos, a na temperaturę tak.

Chrom jest, w mojej ocenie “ciężki”. Edge lub Brave są lżejsze.

Mógłbyś, ale to nie wpłynie tak drastycznie, po SSD najwyżej dodasz. Może nie będzie potrzeby… Gdybyś z 4 robił 8… a 6 do samego Internetu nie jest tragedią

Standardowe jest - od co najmniej 10 lat wszystkie dyski do desktopów 3.5 i laptopów 2.5 cala są w takich samych standardach. Jeżeli chcesz dodać dysk miejsce napędy CD będzie potrzeba zatoczka i przejściówka.

Zgadza się, do “biura” korzysta z integry, do gier i multimediów z zewnętrznej. Tak zwykle jest ustawione. .

Masz racje troche poczytalem i chodzi o ochlodzenie poprzez zmniejszenie napiecia. Proponujesz w biosie ? filmiki w necie i artykuly pokazywaly ze robi sie to suwakiem w programie.

przy Chrome zostane, przyzwyczajenie.

Ram odpuszcze jak mówisz. Najpierw dysk i na nim się musze skupic. Czy są jakieś minusy w pracy dysku HDD podpietym pod cd rom ? chcialbym wszystko w teorii poznać najpierw. Mysle nad tym dlatego, ze mysle moze o kupnie SSD 512 GB i nie korzystać z HDD w ogole.


Jesli bym potrzebował HDD moglbym podpiać po kablu usb jakos zawsze i zgrać cos itp ?

Może być wolniejszy, niektóre lapki mają SATA2 w złączach DVD. Aczkolwiek w przypadku HDD nie jest to większym problemem, zapewne dysk i tak nie wykorzysta pełnej przepustowości złącza, nawet wolniejszego.

To dobry pomysł, chociaż na HDD możesz zgrywać te dane, których aktualnie nie wykorzystujesz - np. zdjęcia, filmy, dokumenty. Taki magazyn na dane. A na SSD instalujesz system i całe niezbędne oprogramowanie.

Tak. Przy czym potrzebna będzie zewnętrzna kieszeń, do której włożysz dysk. Do kupienia w dobrych sklepach komputerowych :wink:

ok zacznijmy od zmniejszenia Voltow. Proponujecie konkretny program tak jak wyzej wspominalem czy zmiane w Biosie ?

Powiem Ci, że praktycznie żadnych. Mi nie chciało się drugi raz rozkręcać i mam SSD podpięty w zatoczce CD. Może ma przyciętą szybkość, ale i tak jest OK.

500 GB… możesz kupić, ale programy, Windows i jakaś 1-2 gry na 240 wejdą. Z 500 mógłbyś sobie więcej trzymać, ale kopie bezpieczeństwa na HDD w napędzie CD lub podpięty przez USB kabelkiem za 10 zł są wskazane. Raz dyski padają czasem, dwa ransomware. Taki odłączony (na usb) magazyn może Ci kiedyś głowę uratować. :wink:

…a RAM może poczekać, jak nie grasz w nowe gry (za słaba grafika), to z SSD powinno być OK. :wink:

Tak z ciekawości: procesor i kartę masz pewnie jeszcze wyjmowane?

laptopa nie używam do żadnych gier. Chrome czyli ogolny net + podlaczam hdmi do tv i puszczam filmy wysokiej rozdzielczości. To jest max co ma ten komp ogarniac. Dysk spowalnial prace laptopa - zauwazylem to przy sciaganiu plikow ( mam zwiekszony internet do 300Mbit/s i dysk moim zdaniem nie nadazal zapisywac danych na dysku).

Najpierw chcialbym zrobic bezkosztowo lekkie zjechanie z temperatury i zwiekszenie wydajnosci lekko obnizajac volty a w drugiej kolejnosci pomysle o dysku aby stary HDD zostawic i tam zrobic kopie zapasowa dla bezpieczenstwa itp albo trzymac pliki bo dysk ma jednak 900GB. Jesli roznica miedzy 256gb ssd a 12 byla by 100-150 zl nie widze sensu nie kupic wiekszego ktory uzyc moge w innym laptopie w przyszlosci nawet.

PS. tak jak na zdjeciach widac. Mam dwa miejsca gdzie jest procesor i chip od karty graficznej. Zdjecie zrobilem tylko chipu od Radeona.

znalazlem po danych na google. Tak jak pisalem to jest dosc zabrudzone pasta stara termo. Widac zdjecia. NMie dostykalem tego zbyt mocno bo nie wiem czy to sie na jakis zaczepach trzyma ale ta folias nie chcialka sie podniesc. Drugi jest procesor. On wydaje mi sie ze jest do wyjecia ( specjalna srubka tam byla pewnie mozna jakos rozkrecic i kwadracik taki 3cm na 3cm wyjac - tak gdybam tylko. On jest ladnie przeczyszczony z pasty i dalem nowa wczoraj.

Nie dysk ale pewnie i sam komputer. Na kabelku pewnie masz 60-80 transferu, na wifi 30-40. :wink:

Podkręcania nie zrobisz, najwyżej tylko kulturę a i to mało. :wink:
Na początek przejrzyj ten, archiwalny już, artykuł.
Mniej-więcej powinno zacząć Ci świtać czego szukać. :wink:

czyli pewnie wlutowany, folia może celowo i lepiej zostawić.