Upgrade pamięci RAM do i7 9700k i MSI Z390A-Pro

Witam serdecznie,
Jak składałem tego PCta to jakoś nie przyłożyłem szczególnej uwagi do pamięci ram. Kupiłem więc na początku HyperX 16GB (2x8GB) 2666MHz CL13 Predator. I wygląda na to, że popełniłem błąd patrząc na minimalny CL zamiast na jakieś wyższe wartości MHz.
Moja płyta obsłuży:


Źródło: https://www.msi.com/Motherboard/Z390-A-PRO/Specification
Z procesorem już sprawa nie jest taka super. Specyfikacja:
Intel® Core™ i7-9700K Processor (12M Cache, up to 4.90 GHz)
I tam wyszczególnione jest: Memory Types DDR4-2666
oraz: Max # of Memory Channels 2

Ja natomiast myślałem o 4 kościach po 8 Gb. 32Gb raczej wystarczy mi na jakiś czas. I teraz pytanie czy warto? Jeżeli tak to jakie kości ? (Nie RGB)
Tutaj takie moje pierwsze trzy strzały:
2x G.SKILL 16GB (2x8GB) 4000MHz CL18 RipjawsV - Pamięci RAM DDR4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl
4x Kingston FURY 8GB (1x8GB) 3600MHz CL16 Renegade Black - Pamięci RAM DDR4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl
2x G.SKILL 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ripjaws V - Pamięci RAM DDR4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Co polecicie?

Dzięki!

Ja bym na siłę nie wymieniał na szybsze. Podbijesz zegar, CL pójdzie w górę i wyjdzie praktycznie na to samo. Już prędzej bym próbował zrobić lekkie OC RAM.

Ciekawy wykres. Ale czy on mówi o wszystkich aspektach performance? W niejednym miejscu czytałem już, że najpierw wybrać max MHz a potem min CL. Takiego OC sensu stricte wolałbym uniknąć bo ani się na tym nie znam, ani mnie to jakoś nie kręci.

Dlatego, że teoretycznie 4200 i 18 ~= 3000 i 13, a w praktyce wiele zależy od zastosowań. Nieco inaczej wygląda temat przy Ryzenach, a inaczej z Intelami, te pierwsze lubią się bardziej z szybszym RAM.

Co do samego OC RAM, to wbrew pozorom nie jest to takie super trudne, jak przy procesorze.
W drugiej części video masz poradnik, jakbyś dobił do 2800 i utrzymał CL13, to zakup bym odłożył (przy 4 kościach OC może być trudniejsze od 2, to zależy od płyty). Jak podkręcić RAM? OC i XMP | :ledger: PORADNIK 2019 - YouTube

Spróbuj zrobić OC na 3600MHz, może CL16-17 z tego wyjść ale wg mnie bez sensu wymieniać.

No ja bym chciał właśnie wykorzystać te cztery sloty. Od początku zakupu płyty głównej taka była idea. Mówisz, że kręcenie na czterech pamięciach może być trudniejsze niż na dwóch i to zależy od płyty głównej trochę. Można się tego jakoś dowiedzieć (czy ta płyta główna będzie miała problemy z kręceniem czterech kości) w inny sposób niż sprawdzić?

Czyli chyba pozostaje mi dokupić dodatkowe dwie kości do tego zestawu co mam.

  1. Kingston FURY 16GB (2x8GB) 2666MHz CL13 Renegade Black - Pamięci RAM DDR4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Tyle lat doradzasz tyle cennych uwag a wciąż popełniasz tak dziecinne błędy i powielasz mity.

W manualu płyty powinna być informacja na temat strategii wkadania kolejnych kości RAM i czy nie ma ograniczeń zegara, przy Ryzenach było to popularne,

A konkretnie? Na YT jest masa filmików, które pokazują, że teoretycznie wolniejsza pamięć potrafi doskoczyć w grach do szybszej, właśnie przez niższy timing. To jednak jest zależne jest od gry głównie. W innych astosowaniach testów nie ma tak wielu.

Konkretnie chodzi o to, że CL nie ma znaczenia przy wysokim taktowaniu. Udowodniono to nie raz nie dwa a nawet nie trzy. Pamięć o niskim CL i niskim taktowaniu jest mniej wydajna niż pamięć z wysokim CL i wysokim taktowaniem. Wysokie CL jest rekompensowane przez wysokie taktowanie. Dlatego jeżeli wybieramy pamięć z wysokim taktowaniem wartość CL jest drugorzędna bo wszystko rekompensuje wysokie taktowanie.

Obecnie można założyć że wzrost CL o 1 jest rekompensowane przez niecałe 100MHz, a w niektórych zakresach (jak tutaj) to przez 50MHz, więc kręcenie do 3600MHz jest sporo opłacalne (jeśli pamięci pozwolą).