Upgrade PC pod Diablo 3

Witam

Po pierwsze chciałbym zaznaczyć, że zdaję sobie sprawę, że ulepszanie komputera pod jedną grę dla kogoś może być głupie, ale to jedyna gra pewnie w jaką w ogóle jeszcze będę w życiu grał (za stary już jestem) a z drugiej strony bardzo mi zależy, bardzo długo czekałem - zapalony gracz D1 i D2. A sam procesor tak czy inaczej chciałem wymieniać. Najchętniej kupiłbym sobie nowy, jakiś przyszłościowy sprzęt zamiast pchać pieniądze w złom, ale nie mam kasy niestety :] Z resztą nawet szkoda pieniędzy, bo nie potrzebuję super PC.

Do rzeczy: Jadę na starym Sepmronie 3k+ (kiedyś athlon x2 się zjarał i mi został taki sprezentowany :]) i 7600GS. Pamięci 3GB starczy zapewne. Chciałbym wymienić procesor i kartę graficzną na możliwie najtańsze, spełniające jednocześnie “zalecane” wymagania sprzętowe gry. Co na tej starej płycie możliwie tanio można upchnąć, abo komfortowo pograć w Diablo, zapewne ostatnią grę, której poświęcę więcej czasu? :lol:

Płyta: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … 9vm-s2_10/

Wymagania minimalne i zalecane D3: http://eu.battle.net/support/pl/article … -systemowe

Z góry dziękuję za pomoc.

PS. Kartę preferowałbym GF, mam jakieś uprzedzenie z przeszłości. Chociaż jak ktoś kumaty stwierdzi, że jednak Radek, to też ostatecznie da radę, nie jestem jakimś “fanboyem”. Po prostu wolałbym.

Aaa i zasilacz jakiś Modecom 400W (jak będzie trzeba później sprawdzę model, ale chyba starczy?) - nie z tych lipnych co się paliły, raczej model z tych ogólnie polecanych wtedy.

procek ten, ten lub ten, jeśli chodzi o grafike to powiedz jaki masz tam zasilacz, ale proponowałbym którąś z tych, ewentualnie tych lub tych.

wydaje mi sie jednak ze lepiej bys wyszedł sprzedając swoją płytę z prockiem,grafika i ramem, i zakupując co najmniej celerona g530 z jakaś tania i prostą płytą 1155 plus jakaś w/w grafika i 4 gb ramu.

Zasilacz podałem po edycji. A jeżeli chodzi o sprzedawanie - nie chce mi się po prostu, ja tylko chcę od komputera, aby mi Diablo3 wyświetlił i tyle z moich wielkich wymagań :]

Generalnie to co podałeś będzie latało na zasilaczu Modecom (nie chce mi się rozkręcać obudowy) 400W? Ok, zajrzałem i zasilacz to modecom mc-400atx 2.0 pfc (z tego co pamiętam kompromis cena/jakość i polecany do każdego tańszego zestawu)

1 415108 Procesor Intel Celeron G 530, 2.40GHz, 2MB, LGA1155, 32nm, BOX (BX80623G530) 158,95

2 449963 Karta graficzna Vertex3D 471250502-9504 268,00

3 434997 Płyta główna ASRock H61M-HVS /BULK Intel H61 LGA 1155 (PCX/VGA/DZW/LAN/SATA/DDR3) mATX 158,80

4 294462 Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9 (GR1333D364L9/4G) 72,58

razem 658,33

jeśli odejmiemy płytę, procesor, grafikę i ram (150+30+100+120 ceny na plus dla ciebie oczywiście) wychodzi inwestycja 258 zł (w porywach do 300, jeśli ceny sprzedaży będą niższe), czyli koszt zupełnie nowej grafiki.

Minusem tego działania jest czas, jaki trzeba poświecić na sprzedaż starych podzespołów.

Jeśli ci się nie chce, wydaje mi się że te podzespoły które podałem wyżej (ewentualnie podane przez innych użytkowników) spełnią twoje oczekiwania.

p.s. czytałem ze diablo 3 ktoś już ukończył, zajęło mu to 12 h ;p podejrzewam ze jakiś Koreańczyk :slight_smile:

//ninjaedit: zasilacz da rade z tymi athlonami i hd 4850. mogą być problemy z ge forcami które podałem, wtedy należy rozważyć którąś z tych kart.

Czyli mogę brać to co podałeś? Ja wiem, że można lepiej a najlepiej w ogóle wymienić tego złoma, ale nie mam chęci, czasu i pieniędzy - niech to już zdechnie pod diablo i tyle.

A D3 ktoś skończył w 4-5h, ale nie wiem czy nie chodzi o sam normal a Tobie o np. całość :] Tyle że w Diablo nigdy nie chodziło o jego ukończenie a o grę później, szukanie przedmiotów, klany, tryb hardcore itd :]

jeśli zależy ci na czasie, to bierz najtańszy z podanych procek i jakaś 9600 gso (skoro wolisz nVidie) i diablo 3 będzie ci działać - z tym ze komfort tego działania podejrzewam będzie pozostawiał wiele do życzenia.

Szczerze mówiąc chciałem bardziej wziąć tego 9800GTX. No i to nie w tej chwili, tak poglądowo pytam i pewnie kupię na dniach, a diablo znowu nie ma kosmicznych wymagań - na tym co mam jakoś tam na low chodzi pod Windows7 (ostro tnie ale da radę grać nawet), także po wymianie procka i grafiki to powinno śmigać, jeszcze sobie walne jakiegoś XP pod to :stuck_out_tongue:

A do tego Radka nic nie mam, tyle że bez kitu zależy mi na minimalnym koszcie przy bezstresowym graniu w D3 (nawet na low) - no bo i samo D3 muszę kupić, póki co guest pass od znajomego.

no cóż, procki które podałem wcinają 95 w, 9800gtx wcina 140 w, twój modecom jest w stanie zapewnić 348 w mocy na liniach 12 V, wiec ledwie na styk… a ma swoje lata, uważaj zeby nie zabrał ci po przejściu do krainy wiecznych transformatorów czegoś ze sobą (płyta, grafika, dysk, procek, pamięci, albo wszystko razem :wink: )

Hehe, jak zabierze ze sobą w zaświaty resztę sprzętu, to dostanę kopa w tyłek od życia(sprzętu?) :smiley: Póki co chciałbym wykorzystać to co jest, bo - jak pisałem - D3 nie ma wielkich wymagań a ja kasy wielkiej nie mam :] Tyle dobrze, że starałem się zawsze dbać o sprzęt i nie chodzi wszystko zakurzone pięćdziesiąt lat, odkurzałem, zasilacz też :]

Dzięki wielkie za pomoc.

spoko, udanej zabawy z d3 - z tym ze poczekaj trochę, może ktoś jeszcze wymyśli coś lepszego niż ja :wink:

jeśli natomiast chodzi o zasilacz, to odkurzanie jest ważne, oczywiście. jednak chodziło mi bardziej o to, ze stary sprzęt ma tendencje do zużywania się (co jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym), wiec kurz to nie jedyne co mu szkodzi - czas robi swoje, elementy się grzeją, ich żywotność się skraca, tracą swoje właściwości i w końcu odmawiają dalszej współpracy.

Nie zauważyłem wcześniej:

Zakładając, że zasilacz ma się dobrze, można wziąć te troszkę mocniejsze karty (tzn. nie wiem czy mocniejsze, chodzi o to czy zasilacz wytrzyma)? Tak zrozumiałem :]

W ogóle piszę, ponieważ guestpass miał wystarczyć na 10h gry w ciągu 14 dni, a na liczniku mam może 2 godziny i po pokonaniu głównego bossa z 1 aktu koniec testów - teraz albo kupić z nowszym sprzętem albo w ogóle. Nie przeczytałem wcześniej dokładnych założeń tego triala.

Gra działa zaskakująco wręcz świetnie na tym moim złomie, ale tylko w grze samemu. Ale tak naprawdę w porządku, bez “ścin” na low + niska rozdzielczość (co ciekawe, zmiana jakości tekstur wysoka/niska nie zmieniła wydajności, zostałem na wysokiej). Przy grze z trzema sojusznikami strasznie zwalniała. Wyciągając jakieś tam wnioski przypuszczam, że po wymianie zwłaszcza tego gównianego procesora na sporo lepszy, sporo bym zyskał (biorąc pod uwagę zmiany w grafice nie przynoszące większej wydajności. Podobny problem miałem z League of Legends - zmiana ustawień z low przez medium na high nie dawała mi nic, chyba tylko przez procesor szarpało. Grałem na high bo na low ani trochę gra płynniej nie chodziła).

No i teraz - wymieniać czy nie wymieniać ostatecznie? Za grą idzie zakup sprzętu i odwrotnie :]

Edit: Chyba najpierw wymienię sam procesor, bo - może mam jakąś nienormalną kartę graficzną - zmiana rozdzielczości na 1600x900, wszystko na max, wygładzanie krawędzi, niewiele zmienia w płynności gry (zauważalne okiem, ale z perfidnego low na perfidne max jednak niewiele moim zdaniem). Procesor może mieć tu aż takie znaczenie? Wspomagam się Gameboosterem.

Nie znam się na sprzęcie, ale z istotnych informacji o karcie graficznej (podaję, bo nie wiem czy od razu wymieniać, może najpierw proc właśnie): tak z pamięci i dosłownie po wyglądzie pudełka i samej karty znalazłem “Galaxy GeForce 7600GS Zalman Edition” i z tego co coś mi się tak wydaje, że będzie istotne z programu gpu-z (bo karta kręcona zdaje się [bios?] - kupiłem jak była na “czasie”, troszkę używaną):

GDDR3, 256mb, 128bit, GPU Clock 650 mhz, memory 865

A może to po prostu typowe wartości dla tej karty i zostałem oszukany i sprzedał mi z zupełnie niepotrzebnymi doklejonymi ~4 radiatorkami (czy jakoś tak) na niej.

O karcie piszę z tego powodu, że zmiany w ustawieniach graficznych niewiele przynoszą - może wymianę zostawić na koniec, jak już pisałem.

tak, chodzi o to czy zasilacz wytrzyma :wink: taki radeon 4850 pobiera ok 114 w, procek na który serdecznie cie namawiam bierze do tego 95 w, wiec zostanie zasilaczowi troszkę zapasu. radeon jest lepszy od 9800 gtx - pobiera mniej prądu, jest tez szybszy, stosunek cena/jakość jest tutaj lepszy niż w przypadku 9800 gtx.

na twoim miejscu wymieniłbym sam procesor i zobaczył jak to wpłynie na rozgrywkę - moim zdaniem, jeśli gra jest aż tak dobrze zoptymalizowana ze hula na sempronie 3k, przy athlonie x2 7750 odczujesz znaczącego kopa. Możliwe jednak jest, że będziesz musiał zaktualizować do niego bios swojej płyty głównej, ale nie jest to działanie wymagające nie wiadomo jakiej wiedzy technicznej.

jeśli chodzi o kartę, to trafiła ci się naprawdę dobra (jak na owe czasy). Nie wiem tylko czy jest tak skręcona, jak gpu-z pokazuje, bo standardowo chodzi na 500/700 (gpu/pamięci), ale skoro wytrzymuje 650/865 przez cały ten czas to naprawdę gratuluje - bardzo dobry egzemplarz :wink:

p.s. gdybyś miał jakiegoś wolnego guestpassa to z chęcią bym wykorzystał do zapoznania się z gra przed zakupem - sam nie mam za wiele czasu, a niepotrzebnie wydawać pieniędzy tez mi się nie chce :wink:

To właśnie tak zrobię! Najpierw proc i jeżeli coś mi nie będzie pasowało to grafika. BIOS płyty najnowszy już jest.

Jeżeli chodzi o guestpass, to postaram się ok. 16 wysłać PM :]