Upgrade PC - wymiana flaków, czy lepsze chłodzenie?

Od kilku lat mam całkiem udaną konstrukcję PC (w moim mniemaniu oczywiście):

AMD FX-8350 8-core 4Ghz
RAM 24 GB 1866 CL9
SSD 250GB + 2TB talerzowe magazyny
Radeon HD7700 2GB
płyty nie mogę się doszukać, ale zapewne coś z okresu procesora.

Generalnie sprzęt się sprawdza i nie narzekam na niego za bardzo. Wykorzystuję go głównie do dwóch rzeczy:

  • do obsługi klawiatury sterującej M-audio i grania na żywo na pianinie za pomocą komputera,
  • do casualowego grania w CS-ka

Mam czasami problemy z przycinaniem dźwięku w czasie rzeczywistym. Jest to dla mnie sytuacja absurdalna, ale występuje. Przy pierwszej konfiguracji klawiatury, programu i wtyczki VST opóźnienie dźwięku było niedopuszczalne ok 0,5s. Wgrałem sterownik ASIO i przy różnych ustawieniach doszedłem do wyniku ok 10-12ms co jest wynikiem w pełni akceptowalnym. Miałem natomiast przycinki dźwięku, czasami artefakty w głośnikach. Dokupiłem ram-u - bez zmian, za namową kupiłem zewnętrzny moduł brzemieniowy Behringera - nadal to samo. Czasami prawie wcale nie ma problemów, czasami na pustym świeżo otwartym systemie jest tragedia. Typuję jeszcze innego winowajcę czyli kabel USB (drukarkowy), który musi mieć długość ok 2mb. Wyłączyłem też oszczędzanie energii na portach USB (również trochę pomogło), aczkolwiek nie całkowicie. Bardzo mnie irytuje ta sytuacja gdy gram bogaty utwór i złapię przycinkę dźwięku. Obłsuga tego samego oprogramowania za pomocą tabletu i-Mac pracuje znakomicie (u znajomego w UK). Zastanawiam się czy sam procesor nie gryzie się z moim sprzętem?

Jeżeli chodzi o CS-a to nadal utrzymuję stałe 80fps w grze łapię się w granicach od 320/350 - 60/80. Czasami jest jakiś krytyczny spadek do ok 30fps.

Procek jak wiadomo lubi prąd i generuje mnóstwo ciepła. Mam na nim standardowe chłodzenie + 4 wentylatory silentum 120. Czasami zdarza się zagotowanie i reset. Największe obciążenie dla niego to odpalenie 4-5 streamów w przeglądarce.

Kupuć do niego chłodzenie wodne, czy lepiej sprzedać płytę procka i ram, dołożyć i kupić coś od intela lub ryzena?

Ryzen, Wykręcisz nim tyle co Ryzen 1200, czy 1300. I3-10000 za 400 zł, Ryzen 3100 stówka więcej, a wydajność koło 2x.

W identyfikacji wysokich opóźnień systemowych powinien pomóc latencymon. Możliwe że wystarczy aktualizacja sterowników czy przełączenie trybu ich pracy w tryb MSI zamiast często spotykanego IRQ.

Na forach muzycznych dowiedziałem się, że na windowsie to opóźnienie to ponoć standard. Ja przy zakupie sprzętu nie sprawdziłem jak to działa pod win, a bawiłem się na mac-u i to śmigało super. Robiłem nawet sobie testy odtwarzania dźwięku z YT i w głośnikach słychać było ewidentne zniekształcenia i zakłócenia. Tylko sterownik ASIO4ALL sobie z tym radzi. Sama wtyczka z brzemieniem VST waży 8gb, ale mój sprzęt powinien sobie radzić z takimi drobiazgami.

Podpowiedzcie mi proszę ile realnie mogę żądać za swoją płytę z prockiem i ramem? Gdybym do tego dołożył 800-1000zł to w co powinienem się pakować? Intel czy Ryzen?

Po kosztach I3-10000F wyjdzie ze 100 mniej niż Ryzen 3100, wydajność bardzo podobna, a I5-10000F znacznie tańsza od Ryzena 3600. Pod względem wydajności postaw znak równości. Czyli powiedzmy płyta 300-350 zł, jakaś przyzwoita/tania, 16 GB RAM koło 350, Rrocek i3-10000 koło 450. Z Ryzenem 3100 mniej zapłacisz za płytę, ale więcej za procek. Jakbyś dołożył 200 zł, to i5-10400F jest za 600-650.

Zależy z którym prockiem, ale raczej niewiele 24GB RAM nie są dużym atutem przy tak słabym cpu. Może ze 200-300 zł, na części, jak z 8 rdzeniowym FX, to nieco więcej.

Córka ma Ryzena 3100 i radził sobie zdecydowanie gorzej od mojego 8350 z CS-em. Nie chcę się cofać.

W takim razie albo jesteś zwolennikiem teorii spiskowych w stylu płaskoziemców, albo okantowali Ciebie w sklepie i wsadzili tam Ryzena 1300, nie 3100. Ewentualnie celowo zmajstrowałeś ustawienia dla takiego wyniku.

Zarówno na jednym wątku, jak i na wielu Ryzen 3100 jest 2x wydajniejszy. Efekt niższego FPS mógłbyś osiągnąć tylko odpalając na identycznej karcie graficznej, u siebie na LOW, u córki na ULTRA.

Przy okazji doszukałem się modelu płyty głównej [Asus M5A97 EVO R2.0]
[DDR3 8GB 1866MHz Kingston HyperX ] 2x4 + 2x8 dokupione.

A córka ma Ryzena 3 1200 (mój błąd). Teraz doszukałęm się konfiguracji z zamówień.