Upgrade PC

(kastelof) #1

Witam. Postanowiłem zrobić upragade kompa ale dawno w temacie sprzętowym nie jestem, tylko coś poczytałem. Obecnie posiadam
-Intel G3220
-AsRock B85m pro4
-2x2 GB RAM OCZ Platinum 1600 mhz
-OCZ 500W
-XFX Radeon HD 7850 1GB
Chciałbym w miarę tanio ulepszyć PC i zastanawiam się nad dołożeniem jakiegoś ramu 2x2 gb 1600 mhz oraz wymianie procesora i tutaj moje pytanie co lepiej wziąć i5 4460 czy dozbierać i i5 4690k? Grafikę odkładam na dalszy plan bo gram w rozdzielczości 1440x900. Nie chcę zmieniać platformy bo to dużo większy koszt, chodzi mi o najtaniej a najwydajniej.

(66Garoz) #2

Do czego służy ci komputer??

(kastelof) #3

Do przeglądania internetu oraz do grania

(66Garoz) #4

Do grania oprócz ramu pasowałoby zainwestowac w lepszy procesor.

(LORDEK) #5

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś to update BIOS do najnowszego, bo na fabrycznym 4460 jest nieobsługiwany. Twoja płyta nie ma możliwości OC także kupno procesora z odblokowanym mnożnikiem jest bez sensu. 4570 wyjdzie Cię taniej, a ma większy Boost niż 4460. No chyba, że celujesz w używki to bierzesz to co wyjdzie Cię taniej. Omiń procesory z “k”, bo i tak ich nie podkręcisz, a zapłacisz więcej. Ram do rozbudowy do minimum 8GB. Grafikę odkładasz w czasie, ale i tak Cię to czeka. 1GB VRAM to już jest diabelnie mało, gdzie 2 GB obecnie w nowych grach to wąskie gardło - w Wolfensteine 3 GB w 1060 daje po tyłku.

(kastelof) #6

Napewno na B85 nie da się podkręcać? Pamiętam że kiedyś ludzie kręcili na takich płytach coś. Części używane biorę pod uwagę bo zawsze wszystko było ok. A co do karty to taka ilość ramu w fhd to się zgodzę ale w 900p? A co do grania to grałem na tym zestawie w crysisa 3 na wysokich ale procesor strasznie ograniczał

(LORDEK) #7

Kręcili, ale Intel po pewnym update BIOS zablokował taką możliwość, a bez updatu nie włożysz nowego procka, chyba, że gdzieś jest jakiś zmodowany.

Co do karty to rozdzielczość to najmniejszy problem. Tekstury w grach też już swoje ważą i to one zapychają VRAM posiłkując się potem zwykłym RAM. To nie te same, komfortowe czasy.

(kastelof) #8

No to widzę sporo się pozmieniało. Zastanawiałem się też sprzedać proca i ram, kupić 2500k i kręcić tylko to jak by zmiana dziadka na pradziadka :stuck_out_tongue: Więc najlepiej radzicie 4460/4570 +4 gb ram? Powinno to polatać trochę na ultra przy tej rozdzielczości jak kartę bym zmienił?

(66Garoz) #9

PAmietaj, że do krecenia trzeba kupić lepsze chłodzenie bo te BOX-owe coolery to ja podziwiam tych co maja odwagę na nich krecić.

(LORDEK) #10

2500K nie włożysz bez nowej płyty - inny socket. Zresztą to trochę starsza generacja, nie ma się po co cofać, bo Cię to więcej wyjdzie niż zmiana procka + RAM. Dokładasz 2x2 GB RAM i lecisz. Ew. 2x4GB i wtedy masz eleganckie 12 GB. Najlepiej kupić kości z tej samej serii i od tego samego producenta tylko większe banki by ew. uniknąć jakichś konfliktów.

Do takiego procka możesz nawet śmiało pchać topowe karty graficzne pokroju GTX 1080.

(kastelof) #11

LORDEK chodzi Ci o 4460? A to że do 2500k musiał bym płytę zmienić to wiem dlatego napisałem że bez sensu na starsze przechodzić :stuck_out_tongue:

(LORDEK) #12

O oba. One są identyczne, różnią się tylko Boostem. 4460 - 3.4Ghz, 4570 - 3.6Ghz

(kastelof) #13

Czyli polować na 4460/4570 i dokupić 2x2 bądź 2x4 gb ram, a co polecacie za grafike? I tak jeszcze bym nie wymieniał, ale przyszłościowo co jest wydajne do powiedzmy ok 600 zł? Oczywiście używka :stuck_out_tongue:

(LORDEK) #14

Za ok 700 zł masz GTX 1050 Ti 4GB nówkę, także ja bym na Twoim miejscu w to celował.

Skupiłbym się na Twoim miejscu na konstrukcjach z dwoma wentylatorami dla ciszy i temperatur.

(kastelof) #15

A jak ma się on wydajnościowo do takiego gtx 960? Tak wiem moge sprawdzic sam ale w pracy jestem i jak taki gtx by szedl z i5 4460 w mojej rozdzielczosci?

(LORDEK) #16

Minęło 16 godzin, ale odpiszę. GTX 1050 Ti jest nieco lepszy od 960, ale to kilka procent różnicy jest:

(kastelof) #17

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :slight_smile: Poczytałem testy, brałem pod uwagę jeszcze rx 560 ale widzę że gtx 1050 Ti miażdży go. Więc tak ostatecznie kupię i5 4460, z Ramem może być ciężko od tego samego producenta, więc jak by nie było to brać o takiej samej częstotliwości i o takich samych timingach tak? I będzie on chodził w dual-channel jeśli mam 2x2gb a kupię 2x4 gb? A co do karty graficznej to znalazłem takie 2, brać obojętnie którą ?

(LORDEK) #18

Jezeli będą miały identyczne timingi to powinny działać, choć to nie reguła. Tak czy siak masz już jedną parę w DC, druga będzie działać niezależnie.

Co do kart to G1 Gaming ma wyższy zegar o jakieś 40 MHz. To chyba cała różnica, bo chłodzenie jest bardzo podobne.

(kastelof) #19

Ok rozumiem :slight_smile: temat można zamknąć, wszystko już jasne