Upgrade RAM - komputer stacjonarny

Witam,

Chciałbym pomóc moim rodzicom w przyspieszeniu ich komputera stacjonarnego, tchnieniu trochę życia.
Płyta główna to: MSI MS-7358 ver. 1.1.
Pierwszym krokiem był zakup dysku SSD, natomiast zależy mi na dołożeniu pamięci RAM. Obecnie jest 3 GB DDR2 (jedna kość 1GB + druga kość 2GB).

Z tego co wyczytałem w manualu można do tej płyty głównej zamontować max. 8 GB ale będę wdzięczny za pomoc w wyborze odpowiednich kości aby współgrały z tą płytą.

"- DDR2 800/ 667 SDRAM (8GB Max)
- 4 DDR2 DIMMs (240pin / 1.8V)"

Czy taktowanie musi to być tak jak obecnie 667 MHz czy mógłbym zakupić kość z taktowaniem 800 MHz ?
Procesor to INTEL CORE 2 QUAD Q6600 4x2,40 GHz
Będę wdzięczny za pomoc, informację czy warto np. szukać nowym podzespołów czy można śmiało zakupić używkę.

Pozdrawiam,

Najlepiej włożyć zestaw 2x4GB. Chociaż to już naprawdę baardzo stary sprzęt (ponad 15 lat). Nawet za ok. 500zł kupisz jakiegoś poleasingowca, który będzie niebo a ziemia. Nie mówiąc już o nowym komputerze.

@Mate91 W pierwszej kolejności sprawdź jaki system operacyjny oraz o jakiej architekturze (32-bit, 64-bit) zainstalowany jest na komputerze. Może się okazać, że zainstalowano 32-bitowy system, który obsłuży do 3GB pamięci RAM i konieczne będzie przeinstalowanie systemu.

Możesz dołożyć pamięci o taktowaniu 800 MHz, w takim przypadku zejdą automatycznie do taktowania obecnych modułów tj. 667 MHz. Mam od groma niepotrzebnych mi już modułów DDR2 do komputerów stacjonarnych, mogę Cię poratować 3 modułami o pojemności 2GB każdy jeżeli w jakiś sposób Ci to pomoże.

@kowgli płyta może nie obsłużyć i na 90% nie obsłuży modułów 4GB. Pamiętaj, że to są jeszcze pamięci DDR2. 4GB moduły były wówczas bardzo rzadko spotykane, te pojemności występowały najczęściej w modułach przeznaczonych do serwerów i nie były kompatybilne z komputerami stacjonarnymi.

Obecnie zainstalowany jest Windows 10 32 bit na dysku HDD. Zamówiłem dysk SSD i postawię system na tym nowym dysku w 64bit więc tym się nie martwię, instalacja i tak mnie czeka.
Rzeczywiście prościej byłoby kupić poleasingowy czy nowy komputer i nie bawić się w rozbudowy natomiast chciałem go usprawnić niewielkim kosztem a do przeglądania internetu, maili, konto bankowe w zupełności ten komp wystarczy.

@Narv Jak mogę się z Tobą skontaktować. Jestem zainteresowany tymi modułami.

Jak wrócę z pracy to sprawdzę jakie taktowanie mają te moduły, które posiadam i coś sobie wybierzesz. Mam tego cały karton, pewnie w większości to moduły 1GB ale myślę, że 3 moduły 2GB powinny się tam znaleźć.

Trochę to trwało, bo musiałem odszukać to pudełko w magazynie. Okazało się, że są w nim nie tylko moduły DDR2 ale jeszcze DDR1, a nawet moduły SIMM :smile:

Znalazłem kilka modułów DDR2 667 MHz. Zrób zdjęcie tych, które posiadasz i coś dopasujemy.

Przesyłam zdjęcia. Tak jak wspominałem są to dwa moduły: 1 GB i 2GB



OK. Z mojej strony mogę zaproponować Ci trzy moduły 2GB o taktowaniu 667 MHz każdy - dokładnie te ze zdjęcia:


W sumie ze swoim modułem 2GB będziesz miał łącznie 8GB RAM. Jeżeli jakoś Ci to pomoże to super, bo u mnie tylko zalegają i nie sądzę aby coś się miało zmienić w tej kwestii. Tylko będę musiał je sprawdzić aby mieć pewność, że są sprawne i nie mają błędów. Jeżeli jesteś zainteresowany to pisz do mnie na PM, ustalimy szczegóły wysyłki.