Upgrade starego komputera rodziców

Cześć!
Moi rodzice posiadają stary komputer PC o parametrach:

  • Płyta główna - ASUS M2N-E
  • Procesor - AMD ATHLON 64 3500+ 2,2 GHz
  • Pamięć RAM - 2 x 512 Mb
  • Karta graficzna - Radeon X1600
  • Zasilacz - Tracer 4 Life 400

Komputer ledwo działa przy przeglądaniu internetu, a ze względu na nisi budżet rodziców w grę wchodzi modernizacja (na używanych częściach) lub kupno używanego komputera. Służyć ma on do internetu, filmów i prostych gierek, ale żeby podziałał kolejne parę lat.

Moja propozycja (nie jestem pewien, czy zadziała):

  • Płyta główna - zostaje
  • Procesor - Phenom II X4 940 ~ 200 zł
  • Pamięć RAM - 2 x 2 Gb ~ 50 zł (lub 4 x 2 Gb)
  • Karta graficzna - nie wiem
  • Zasilacz - zostaje (jeśli wystarczy mocy)

Podobno złącze PCI gdzie wpięta jest karta jest uszkodzone i jak się inną wepnie to nie działa :face_with_raised_eyebrow:
Więc chciał bym, żeby w razie problemów zmienić płytę główną i żeby pasowała do reszty.

Proszę o pomoc, bo jestem początkujący w tym temacie.

Przede wszystkim dodaj do tych 2x512 MB chociaż 2x1 lub 2x2 GB pamięci. To już zmieni sprawność tego komputera. Akurat Phenoma II X4 940 nie ma na liście procesorów dedykowanych, ale jest za to Phenom IIX4 945. Przed wymianą procesora warto zaktualizować BIOS do najnowszej wersji, żeby nie było problemów z uruchomieniem komputera.
Zaczął bym jednak od pamięci RAM.

Tak jak pisałem, 2x2GB to minimum jakie chce zrobić, a jak się trafi dobra cena to 4x2GB

4GB na takie potrzeby spokojnie wystarczy.
Wąskim gardłem może się tutaj okazać stary, powolny, może już z jakimiś błędami dysk twardy.
Kartą graficzną bym się nie przejmował, najwyżej kupić jakiś lepszy procesor z integrą.

Korzystniej wg mnie byłoby kupić np tego typu i3 z 4GB ram już ddr3 niż pakować ddr2 do athlona http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6886662694 I3 2gen będzie lekko wydajniejsze też od Phenoma 945. 4GB ram jak koledzy zaznaczają do takiego komputera będzie wystarczająco.

Zrobię jak poleciłeś, najpierw dodam ram i zobaczę wydajność, a następnie pomyśle o zmianie procesora.

Na początek to ja bym coś zrobił z tym zasilaczem z czarnej listy.Zasilacz do wymiany na markowy.
Inwestycja w tym momencie w sam RAM nie ma sensu bo w każdym przypadku będzie ograniczał procesor.Pomijam już złącze Pcie,że jest uszkodzone bo to już moim zdaniem dyskwalifikuje rozbudowę tej jednostki.

Mam jeszcze pytanie co do Ramu. Obecnie mam 2 kości 512 mb 1Rx8 PC2-4200U-444-12 które pracują w dualu. Czy na następne kanały dokupić kości o taktowaniu 533MHz jak te moje, czy może 800Hmz? Znalazłem aukcję
http://allegro.pl/pamiec-2gb-ddr2-pc2-4200-533mhz-transcend-fv-i6895163587.html
czy takie się nadają.
Myślałem że dobranie ramu jest prostsze, a tu się okazało, że jestem zwykłym lajkonikiem w tym temacie :smiley:
Dodam jeszcze, że kupiłem procesor Athlon 64x 2 5000+ i tylko czekam na pastę :slight_smile:

Oto pamięci obsługiwane przez twoją płytę.

“4 gniazda 240-pinowej, niebuforowanej pamięci DDR2 800/667/533 ECC /non-ECC (maks. 8GB)
Dwukanałowa architektura pamięci”

https://www.asus.com/pl/Motherboards/M2NE/specifications/

Tyle sam doczytałem, jednak interesuje mnie czy nie będzie konfliktu jeśli 2 będę miał 533MHz a dwie 800MHz. Oraz czy chipset nVidii nie będzie stanowił konfliktu, bo podobno niektóre pamięci współpracują tylko z niektórymi chipsetami, ale nie wiem jak to sprawdzić

Wybacz, myślałem, że wymieniasz na nowe. Oczywiście konfliktu nie będzie, natomiast nowe pamięci będą działały na zegarach tych słabszych.

Dziękuję bardzo za konkretną odpowiedź :slight_smile: chciałem dołożyć do komputera i mieć 5 Gb, teraz wezmę to pod uwagę i jeśli trafią mi się kości 800 MHz w dobrej cenie to je kupię i wyrzucę stare, bo szkoda żeby działały na słabszych zegarach, a jak nie to nie będę doinwestowywał, gdyż mam to zrobić jak najtaniej.

Modernizacja starszego komputera jest ok., sam tak bawię się od czasu do czasu, więc mniej więcej wiem, na co należy zwrócić uwagę, a co jest znacznie mniej istotne.
I tak w tym zestawie najważniejsze jest rozbudowanie pamięci do minimum 4 GB, a w przypadku systemu 64 bitowego nawet więcej (może być 8 GB, może być 6 GB czy 5 GB).
W tym przypadku istotna jest jej pojemność, zegary czy czasy opóźnień są sprawą trzeciorzędną.

Istotny jest dysk twardy, może być mały, ale musi być szybki. Tu bardzo dobrym pomysłem jest zakup dysku SSD o małej pojemności (np. 60 GB) i dołożenie go do posiadanego jako systemowy.

Wbrew pozorom istotny jest też zasilacz, lecz nie na szybkość działania (co oczywiste), a na stabilność i pewność, że nie spali się pociągając za sobą cały komputer.