Upgrade z Windows 7 Home Prem do Windows 8 Pro - instalacja, pobranie obrazów

Witam.

  1. Jeśli chcę postawić świeżutki system, czy zrobi różnicę to, czy stawiam go instalując z obrazu Win8.1 z Dreamsparku (na razie jestem na studiach ale po nich wolę mieć swój system) czy instaluję Win7 a następnie upgrade’uje do win8, później pewnie update do Win8.1- czy w tej sytuacji cała ta procedura została na tyle dobrze zaprogramowana, że po Win7 nie zostają żadne śmieci? W skrócie: Jakie są różnice w przypadku dwóch opcji: 1. upgrade systemu Win7 do Win8 aktualizacja do 8.1 | 2. Instalacja wprost z obrazu Windows 8.1. Czy skutek jest taki sam?
  2. Skąd mogę pobrać pewne obrazy iso? Czyli takie czyste, bez modyfikacji?
  3. Czy obraz pobrany z Dreamspark może zostać użyty do instalacji Win7? Czyli jeśli wziąłbym obraz z Dreamspark Win7 64bit, czy mógłbym użyć do przeprowadzenia tej reinstalacji o której wspomniałem?
  4. Skoro wybrałem upgrade to zamieniam Win7 na Win8. Czy to nie oznacza, że mój klucz do WIndows 7 jest już nie ważny? A więc muszę zainstalować Win7 bez klucza?
  5. Jaka jest waszym zdaniem najlepsza droga do tego abym mógł sobie zainstalować w obecnej sytuacji czysty Windows 8.1? Wolałbym mieć od razu 8.1 jeśli byłaby taka opcja.
  6. Jeśli nie będzie możliwości uzyskania gotowego obrazu Win 8.1 którego mógłbym użyć do tej instalacji planuję wykonać to w ten sposób: Instalacja Win7 Home Prem bez klucza, wywołanie upgrade, wpisanie klucza (pewnie będzie?), pobranie obrazu narzędziem microsoft, instalacja Windows 8, aktualizacja do 8.1, wszystkie aktualizacje, backup systemu.

Ze strony Microsoftu wynika, że przy instalacji Win8 są 3 opcje - prosta instalacja, instalacja przez utworzenie nośnika (flash lub dvd) lub instalacja później z pulpitu. Jeśli dobrze wnioskuję, tworzenie nośnika sprawiłoby, że mógłbym w przyszłości instalować Win8 bez instalacji ponownie Win7. To jest istotne nie ze względu na czas ale ze względu na to, że komórki SSD mają ograniczoną trwałość a w trybie w którym używam komputera mógłby się zbyt szybko wyeksploatować (dziennie 10-12 godzin przy komputerze, na maszynie są zainstalowane wirtualne maszyny 2x Windows Server 2012 + Windows 7 + FreeBSD + Slackware). 

  1. Jeżeli instalujesz świeży system, to od razu zainstaluj Windows 8.1. Przede wszystkim będzie o wiele szybciej. Skutek będzie mniej więcej identyczny, ale pozbędziesz się dwóch operacji upgrade systemu (7 do 8 i 8 do 8.1). Nie będzie też zachowywanych kopii zapasowych systemów;

  2. Jeżeli masz dostęp do DreamSpark Premium, to są tam czyste obrazy bez modyfikacji;

  3. Zależy - dla systemów dołączonych do laptopów od producenta raczej używa się systemów zmodyfikowanych przez producentów laptopów, najczęściej udostępnianych jako partycja recovery. “Czysty” obraz wzięty z DreamSpark Premium oczywiście zadziała, ale pozbawiony będzie dodatków od producenta laptopa;

  4. Nie, klucz dla Windows 7 jest nadal poprawny i działający. Upgrade do Windows 8 możesz użyć na innym komputerze, a na tym używać Windows 7;

 

Spróbuj zrobić bardzo naokoło, ale jest to procedura, która “przeszła” w moim przypadku bez problemu: zainstaluj “czysty” Windows 8.1 Pro z obrazu DreamSpark korzystając z klucza “generycznego” - XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB. A potem wykonaj zmianę klucza oraz aktywację podając swój klucz z Windows 8 Upgrade. Ja to robiłem za pomocą narzędzia slmgr.exe, ale powinno się dać wyklikać z interfejsu użytkownika.

 

Instalacja klucza:

slmgr /ipk <twój klucz z Windows 8 UPG>

Aktywacja:

slmgr /ato

Podczas instalacji Windows 8 rzeczywiście możesz sobie utworzyć nośnik, ale byłby to nośnik identyczny z tym, który jest dostępny w ramach programu DreamSpark. Twój klucz (UPG) uruchamia w nim specjalną funkcję, że instalator systemu sprawdza, czy na dysku zainstalowana jest inna instalacja systemu Windows i niemożliwe jest wykonanie instalacji na czystym dysku twardym… Chyba, że w sposób z podmianą klucza już w zainstalowanym systemie.

 

Nie wiem czy musisz tak martwić się o swój SSD, mam kilka dysków, które działają od dłuższego czasu bardzo intensywnie i wszelkie programy w rodzaju SSDLIfe twierdzą, że będą działać przynajmniej przez 10 kolejnych lat.

 

Skoro oba klucze są aktywne to by znaczyło że mój upgrade spowodował że zamiast Win7 mam Win7 + Win8 czyli jeden dodatkowy system? Z tego co mi wiadomo to powinno działać na zasadzie wymiany win7 na win8

 

"1. Jeżeli instalujesz świeży system, to od razu zainstaluj Windows 8.1. Przede wszystkim będzie o wiele szybciej. Skutek będzie mniej więcej identyczny, ale pozbędziesz się dwóch operacji upgrade systemu (7 do 8 i 8 do 8.1). Nie będzie też zachowywanych kopii zapasowych systemów;

"

To chyba niemożliwe - przy instalacji Win8 od razu klucz nie jest akceptowany - pisałem do supportu M$, odpisali, że klucz jest niepoprawny, bo trzeba instalować na win7 a nie bezpośrednio.

Na razie używam systemu dreamspark ale chcę mieć opcję po zakończeniu studiów.

 

Być może nie wczytałem się do końca w wątek, także jeśli powiem coś niepoprawnie - przepraszam. Jednakże kto by się nie wypowiedział, to licencję pojmować będzie inaczej - magia EULA MS :slight_smile:

 

Upgrade to upgrade i działa to na zasadzie, że jeśli masz już jeden Windows, np. Windows 7, to wtedy coś takiego działa. Instalacja Upgrade na czysto nie jest taka prosta (upgrade to upgrade a nie wersja BOX czy inny OEM). Społeczności zawsze rozpracowują, jak tu trzasnąć upgrade jako czystą instalację, ale bez trików nigdy się nie obyło. Dlatego też, kiedy MS wydało Windows 8 Upgrade za te 69zł bodaj to ludzie rzucili się na to zbyt łatwo, bo najpierw trzeba mieć podstawkę do upgrade :wink: Także jak ktoś nie miał podstawki pod upgrade, to tylko się wkopie i znam 2-3 przykłady gdzie ludzie “nabrali” się na ten upgrade myśląc, że to taki tani Windows :wink:

 

Aktualnie z DreamSparkiem wszystko powinno grać, jednak jak wiesz - po zakończeniu studiów nie jest już tak różowo i pewnie musiałbyś nabyć Windows podstawkę pod Upgrade do W8 (bądź całego Windows 8, bo w sumie innych domowych Win prócz 8 w sklepowym obiegu już nie ma).

 

 

Mam małe doświadczenie z Upgrade, jednak przeprowadzałem takowy z W7 do W8. Został backup katalogu użytkownika, bodaj też katalog Windows.old jeśli dobrze pamiętam po W7 i to tyle. Czyli właśnie wymiana systemu + backup ważnych katalogów po W7.

 

Tak, masz dodatkowy system. Masz Windows 7 oraz Windows 8, z tym, że Windows 8 możesz zainstalować tylko na innym, licencjonowanym systemie. Więc w razie czego możesz usunąć Windows 8 z komputera i zostanie tam licencjonowany Windows 7, a Windows 8 zainstalować sobie na innym komputerze - o ile na nim też jest system z licencją.

 

 

Oficjalnie nie jest wspierana instalacja “czysta” wersji Upgrade - klucz jest rozpoznawany przez instalator i niemożliwe jest wykonanie czystej instalacji.

Dlatego pokazałem ci dokładny sposób jak zainstalować system Windows 8.1 z kluczem Upgrade “na czysto”. Instalujesz z innym kluczem i podmieniasz klucz na swój. I działa, ale nie jest to oficjalna metoda, może nie zadziałać; ale z mojego doświadczenia - działa.

Co do martwienia się o mój dysk - jest to uzasadnione, ponieważ bardzo intensywnie używam komputera, instalacja wielu różnych systemów etc… A Samsung Pro 840 nie słynie z trwałości.

 

Jeżeli dobrze pamiętam, to obraz który tworzy to narzędzie jest identyczny z obrazem z np. DreamSpark Premium. Więc, jeżeli obraz z DreamSpark Premium nie przyjmuje twojego klucza Upgrade, to i ten obraz nie przyjmie - po prostu klucz warunkuje, że nie da się zainstalować na czystym dysku.

 

Ale za to mógłbyś uruchomić plik setup.exe z tego obrazu na swoim Windows 7 i wykonać aktualizację bez konieczności ściągania czegokolwiek z Internetu.