Uprawnienia grup Windows 10

Witajcie,

czy użytkownik będący administratorem Windows 10 Pro, który zainstalował system jest również w domyślnej grupie Użytkownicy? Bo jako członka grupy go nie ma, a jednak po odebraniu Użytkownikom prawa do aplikacji / katalogu, administrator również je stracił…

Generalnie tak, bo ktoś, kto zainstalował system jest w grupie Administratorzy, ale nie jest to to samo, co Administrator (konto wbudowane). Konto Administrator ma z założenia większe uprawnienia.

Po zalogowaniu do systemu na koncie , które należy do grupy Administratorzy dostajesz jakby dwa dostępy, jeden od grupy Administratorzy, a drugi jako zwykły użytkownik. Normalnie działasz na koncie zwykłym (użytkownika), a jeśli trzeba wykonać jakąś czynność administracyjną, to UAC wysyła monit o podniesienie uprawnień, klikasz “tak” i dopiero wtedy system wykonuje operację z uprawnieniami Admina.

I oczywiście, że można zabronić każdemu kontu (również tym z grupy Administratorzy) dostępu do jakiegoś katalogu.
Inna sprawa, że użytkownik takiego konta i tak potem może to zmienić, na przykład “przejąć na własność” folder.

To jest ACL. “Odebranie praw” może oznaczać jedną z dwóch kwestii. Albo usunięcie z listy, albo wybranie “odmów”. Można się domyślić różnicy :wink: