UPS email wirus trojan

(fassi1) #1

Wpakowalem sie w klopot z wirusem, ktory aktywowal sie po otwarciu emaila i kliknieciu na zalacznik, ktory byl wiadomoscia od kuriera UPS o niemozliwosci dostarczenia przesylki.
W chwili obecnej wlasnie oczekuje na przesylke, dlatego nie spodziewalem sie takiej akcji.
Czy mial ktos z czyms takim doczynienia?
Wirus atakuje wszystkie pliki i po kliknieciu na wlasciwosci pliku, typ pliku jest crypted file i pliku nie mozna otworzyc, cokolwiek czy to jpg, xls czy jakiekolwiek inne pliki.
Bardzo prosze o pomoc, czy mozna sobie z tym jakos poradzic.
System windows XP

(eskimosek) #2

ransomware poszukaj w google jak odszyfrować swoje pliki,jak się nie da to będziesz musiał robić formata i system od nowa instalować.

(fassi1) #3

Wielkie dzieki za odpowiedz.
Czyli przeinstalowanie systemu przywruci wszystko do normy ?
Czy demontujac twardy dyk i podlaczajac go do innego PC lub laptopa, bede mogl odzyskac dane i skopiowac wszystkie pliki, ktore mam na innej partycji niz systemowa, zanim na nowo zainstaluje system na zainfekowanym dysku ?

(Atis) #4

Pliki zostały zaszyfrowane i po formatowaniu nadal będą zaszyfrowane.
Na innym komputerze pliki również będą zaszyfrowane.
W przypadku większości tego typu wirusów nie ma możliwości odszyfrowania plików.
Farbar Recovery Scan Tool - Raport obowiązkowy

(fassi1) #5

Nie jestem obeznany w tym temacie wiec dziekuje za checi pomocy.
Czyli kompletnie nie ma juz mozliwosci odzyskania danych z tego dysku?

(Bogdan_G) #6

Przynajmniej nie odrzucaj pomocy. Zawsze trzeba korzystać w celu uratowania tego, co jeszcze da się uratować.

(Atis) #7

Na forum nie ma wróżki, więc nie wiadomo jaki wirus zaszyfrował pliki.
Skoro nie chcesz pokazać logów, to musisz radzić sobie samodzielnie.
https://id-ransomware.malwarehunterteam.com/index.php?lang=pl_PL

(fassi1) #8

Wieczorem bede mial chwile wiec bede dzialal i ze wszystkim sie podziele.
Z gory dzieki za poswiecony czas i odpowiedzi.

(Domker) #9

Pierwsze, co zrób to weź ten załącznik z tego e-maila i przeskanuj tu:
https://www.virustotal.com/pl/
Poznasz wtedy nazwę tego ransomware, który zaszyfrował Ci pliki.

Potem w google szukaj po nazwie jakiegoś decryptorora po frazie:
decrypt (tu nazwa tego ransomware) files

Jeżeli komputer jest nadal zainfekowany nie używaj zewnętrznych dysków/pendrive, udziałów sieciowych, bo też może Ci zaszyfrować pliki.

Spróbuj też znaleźć decryptor tutaj:
https://success.trendmicro.com/solution/1114221-downloading-and-using-the-trend-micro-ransomware-file-decryptor

Odszyfrowywanie testuj na kopiach zaszyfrowanych plików.

Jakie rozszerzenie mają zaszyfrowane pliki ???

(fassi1) #10

Przy uzyciu
https://www.virustotal.com/pl/
dostalem wynik jak na zalacznikach

pliki i rozszerzenia sa jak oryginalne, jedynie typ pliku jest “CRYPTED File”

(Bogdan_G) #11

Po co ta dyskusja na forum pomocowym? Do czego prowadzi?

@fassi1 chce rozwiązać problem po najmniejszej linii oporu, ale bywa, że w rozruchowym potrafi zagnieździć się swołocz. I co dalej?
Procesy infekcji wykryje i zatrzyma roguekiller. Sporo też usunie.
Następnie koniecznie trzeba podać logi FRST i Addition, a także Shortcuts.

Polski odkurzacz usuwa pliki instrukcji wirusów szyfrujących. http://forum.odkurzacz.prohost.pl/index.php?topic=5311.msg18557;topicseen#msg18557

Od czegośą trzeba zacząć.

(Domker) #12

Virustotal wskazuje, że to trojan, który tak naprawdę pobrał złośliwy ładunek ransomware i go uruchomił.
Po twoich opisach raczej wynika, że to najnowszy “CryptoWall” zaszyfrował Ci pliki.
Na niego niestety aktualnie nie ma decryptora.

Nie mniej jednak logi FRST, Addition i Shortcuts być może pozwolą na dokładniejsze ustalenie, co to było.

(fassi1) #13

Probowalem uzyc
Emsisoft Decrypter for Nemucod
ale po przesunieciu dwoch plikow crypted i uncrypted, zglasza blad

(Bogdan_G) #14

Taa… produkujesz się w temacie, a z jakiegoś powodu nie podajesz logów. Będziesz się chwalił znowu po użyciu jakiegoś programu, a dopóki masz infekcję, to nie zabieraj się za skutki, choć też trzeba się na tym znać.

(fassi1) #15

Szczerze to nie rozumie tej uszczypliwosci. Nie zrobilem jeszcze logow z jednego prostego powodu.
Mam dwie prace i wiele innych rzeczy do zrobienia, wiec wolnego czasu mam nie za wiele.
Gdybym sie na tym dobrze znal, to najprawdpodobniej nie tworzylbym tego tematu i sam potrafilbym sobie poradzic. Jadnak tak nie jest, dlatego tu jestem z mysla, ze przy pomocy innych, uda mi sie uratowac chocby jakas czesc danych. Znam sie bardzo dobrze na innych rzeczach i sam od czasu do czasu udzielam porad i pomocy innym na innych forach.
Dzisiaj wieczorem bede mial czas i zrobie logi.

(fassi1) #16

Zalaczam logi i dodatkowa informacja.
Do tego plik z informacja utworzona po zaszyfrowaniu, co nalezy zrobic zeby odszyfrowac dane.
Addition.txt (20,0 KB)
FRST.txt (30,5 KB)

DECRYPT.txt (1,3 KB)

(fassi1) #17

Plik shortcut

Shortcut.txt (48,8 KB)

(Domker) #18

To “Nemucod” ransomware.
Do tego jest decryptor:

(wypróbuj najpierw na kopii paru plików, czy zadziała)

(fassi1) #19

Probowalem tego decryptora, ale nie mam wersji odszyfrowanej zaszyfrowanego pliku.
Probowalem z zaszyfrowanym plikiem jpg i z jakims innym niezaszyfrowanym jpg, kazdy mial wielkosc okolo 6Mb a mimo to zglaszal blad, ze pliki musza byc conajmniej 4096 bytes.
Do tego moje pliki maja swoje oryginalne rozszerzenie a jedynie typ jest “CRYPTED”

(Domker) #20

Zidentyfikowałem go na podstawie treści DECRYPT.txt
Decryptor jest prawidłowy, ale wymaga tego samego pliku w wersji zaszyfrowanej i niezaszyfrowanej. (np jak gdzieś kopie robiłeś na innym dysku / pendrive). Na podstawie tych dwóch plików wyznacza klucz deszyfrujący i już inne pliki idzie odszyfrować. Wywala Ci błąd, nie może to być jakiś inny plik o rozmiarze “X” tylko ten sam, ale w postaci niezaszyfrowanej.
Tu masz info na temat tego szkodnika:

Pliki nie mają oryginalnego rozszerzenia tylko “nazwa_pliku.jpg.CRYPTED”, a więc podwójne i jeżeli masz rozszerzenia ukryte w explorerze Windows to widzisz tylko “nazwa_pliku.jpg”.
Prawidłowy typ pliku dla JPG to:

Jak chcesz mieć pewność to prześlij próbkę zaszyfrowanego pliku (Sample Encrypted File) tutaj:
https://id-ransomware.malwarehunterteam.com/