UPS > komputer/router robiący za serwer SNMP


(Saphrii) #1

Witajcie, zwracam się z zapytaniem o możliwość wykonania pewnego usprawnienia. Póki co teoretyczne.

Czy możliwe jest by

a) komputer, który podłączony jest pod dość duży UPS (2kVA) i monitorowany przez USB, przekształcić za pomocą jakiegoś oprogramowania by stał się "serwerem" SNMP i widoczny był w sieci jako UPS (by np móc automatycznie zamknąć drugi komputer (NAS) podpięty pod tego UPSa i laptopy w sieci)? - oprogramowanie windows.

lub b) podpięcie UPSa przewodem USB pod router (może mieć ddwrt/openwrt) i dalej analogicznie by router stał się tym "serwerem SNMP" i zamykał komputery podpięte do UPSa?

Czy gra nie warta świeczki i lepiej na dzień dobry szukać ups'a z możliwością zamontowania karty snmp?


(ttomas) #2

Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi z zamykaniem ale polećmy teoretycznie.

kompy w sieci możesz zamykać w: http://www.howtogeek.com/109655/how-to-remotely-shut-down-or-restart-windows-pcs/

i nie potrzebny jest do tego ups, można zrobić to z windows lub linux o ile komp który się wyłącza jest odpowiednio skonfigurowany.

idziemy dalej:

  1. podłączasz ups do routera ddwrt/openwrt/serwerka linux- (tu ups w zasadzie nie potrzebny) on w cronie o pewnej godzinie z jakiegoś skryptu wysyła komunikat po sieci aby wyłączyć kompy.

  2. podłączasz ups do routera ddwrt/openwrt/serwerka linux - on w cronie sprawdza czy ups nie zdycha z powodu braku zasilania i jakiegoś skryptu wysyła komunikat po sieci aby wyłączyć kompy.

lub te dwa punkty połączone.

 

Pozdrawiam


(Saphrii) #3

UPS daje znak do komputera (do którego jest podpięty kablem USB), że mu się kończy bateria i ma się zamknąć. Ten komputer zareaguje. Pozostałe sprzęty (NAS) nie wiedzą, że w danej chwili UPS jedzie z baterii i mają się przygotować do zamknięcia systemu przed zanikiem prądu. Pytanie jak z tego “poinformowanego” komputera z Windows wysłać znak do NASa? NAS Synology, obsługuje protokół SNMP, stąd właśnie pytanie o SNMP.

A do ręcznego wyłączania zdalnie innych wind stosuję batch z wpisem shutdown /m \zdalny /s /f /t 30, tylko nieco inaczej podszedłem do konfiguracji zdalnego: zwyczajnie dodałem na nim użytkowników do Zasad zabezpieczeń lokalnych > Zasady lokalne > Przypisywanie praw użytkownika > Wymuszanie zamknięcia systemu :slight_smile:

ad 2. o to by właśnie chodziło, pytanie, o ten “jakiś skrypt” - coś takiego istnieje, czy trzeba by samodzielnie kombinować? bo w linuxach jestem lama.

 

I teraz tak myślę, że jednak wpięcie się z UPSem w router będzie sensowniejsze. Pierwszy przypadek będzie w pełni funkcjonalny wtedy i tylko wtedy gdy komp podpięty do UPSa będzie akurat włączony.

 

hmmm… tak myślę - Synology ma porty USB i obsługuje SNMP, ciekawe czy on sam może służyć jako “wysyłarka” komendy zamknięcia, jeśli wpiąłbym się doń z UPSem po USB… ale to chyba pytanie na forum Synology.


(ttomas) #4

 http://blog.wirone.info/2011/05/14/generowanie-i-uzywanie-kluczy-ssh/

router będzie mógł wykonać komendę na linuxie po ssh bez hasła i masz wyłączony.

pozostało Ci połączyć kropki i zebrać to w całość :slight_smile:

SNMP nie jest konieczne, każdy sposób dostarczenia komendy shutdown będzie ok jak np: po ssh powyżej.


(Saphrii) #5

Dzięki śliczne, temat na razie jasny :slight_smile: jak przyjdzie co do czego i sobie nie poradzę, odezwę się tutaj, lub w nowym wątku, pozdrawiam.