UPS > komputer/router robiący za serwer SNMP

Witajcie, zwracam się z zapytaniem o możliwość wykonania pewnego usprawnienia. Póki co teoretyczne.

Czy możliwe jest by

a) komputer, który podłączony jest pod dość duży UPS (2kVA) i monitorowany przez USB, przekształcić za pomocą jakiegoś oprogramowania by stał się “serwerem” SNMP i widoczny był w sieci jako UPS (by np móc automatycznie zamknąć drugi komputer (NAS) podpięty pod tego UPSa i laptopy w sieci)? - oprogramowanie windows.

lub b) podpięcie UPSa przewodem USB pod router (może mieć ddwrt/openwrt) i dalej analogicznie by router stał się tym “serwerem SNMP” i zamykał komputery podpięte do UPSa?

Czy gra nie warta świeczki i lepiej na dzień dobry szukać ups’a z możliwością zamontowania karty snmp?

Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi z zamykaniem ale polećmy teoretycznie.

kompy w sieci możesz zamykać w: http://www.howtogeek.com/109655/how-to-remotely-shut-down-or-restart-windows-pcs/

i nie potrzebny jest do tego ups, można zrobić to z windows lub linux o ile komp który się wyłącza jest odpowiednio skonfigurowany.

idziemy dalej:

  1. podłączasz ups do routera ddwrt/openwrt/serwerka linux- (tu ups w zasadzie nie potrzebny) on w cronie o pewnej godzinie z jakiegoś skryptu wysyła komunikat po sieci aby wyłączyć kompy.

  2. podłączasz ups do routera ddwrt/openwrt/serwerka linux - on w cronie sprawdza czy ups nie zdycha z powodu braku zasilania i jakiegoś skryptu wysyła komunikat po sieci aby wyłączyć kompy.

lub te dwa punkty połączone.

 

Pozdrawiam

UPS daje znak do komputera (do którego jest podpięty kablem USB), że mu się kończy bateria i ma się zamknąć. Ten komputer zareaguje. Pozostałe sprzęty (NAS) nie wiedzą, że w danej chwili UPS jedzie z baterii i mają się przygotować do zamknięcia systemu przed zanikiem prądu. Pytanie jak z tego “poinformowanego” komputera z Windows wysłać znak do NASa? NAS Synology, obsługuje protokół SNMP, stąd właśnie pytanie o SNMP.

A do ręcznego wyłączania zdalnie innych wind stosuję batch z wpisem shutdown /m \zdalny /s /f /t 30, tylko nieco inaczej podszedłem do konfiguracji zdalnego: zwyczajnie dodałem na nim użytkowników do Zasad zabezpieczeń lokalnych > Zasady lokalne > Przypisywanie praw użytkownika > Wymuszanie zamknięcia systemu :slight_smile:

ad 2. o to by właśnie chodziło, pytanie, o ten “jakiś skrypt” - coś takiego istnieje, czy trzeba by samodzielnie kombinować? bo w linuxach jestem lama.

 

I teraz tak myślę, że jednak wpięcie się z UPSem w router będzie sensowniejsze. Pierwszy przypadek będzie w pełni funkcjonalny wtedy i tylko wtedy gdy komp podpięty do UPSa będzie akurat włączony.

 

hmmm… tak myślę - Synology ma porty USB i obsługuje SNMP, ciekawe czy on sam może służyć jako “wysyłarka” komendy zamknięcia, jeśli wpiąłbym się doń z UPSem po USB… ale to chyba pytanie na forum Synology.

 http://blog.wirone.info/2011/05/14/generowanie-i-uzywanie-kluczy-ssh/

router będzie mógł wykonać komendę na linuxie po ssh bez hasła i masz wyłączony.

pozostało Ci połączyć kropki i zebrać to w całość :slight_smile:

SNMP nie jest konieczne, każdy sposób dostarczenia komendy shutdown będzie ok jak np: po ssh powyżej.

Dzięki śliczne, temat na razie jasny :slight_smile: jak przyjdzie co do czego i sobie nie poradzę, odezwę się tutaj, lub w nowym wątku, pozdrawiam.