UPS Pytanie o wrażliwość PC

Witam. Kiedyś UPS przydawał się do BIOSU aktualizacji dla pewności. Czy mieliście kiedyś taki przypadek by PC padł po przerwie w dopływie prądu. Jestem ciekaw statystyk.

A z jakiego powodu miałby zepsuć się komputer po przerwie w zasilaniu? Uszkodzić mogą się jedynie dane niezapisane na dysku.
Jeśli chodzi o aktualizację BIOS to płyty mają od dawna podwójną kość i jeśli coś pójdzie nie tak, to można przywrócić starą wersję (choć lepiej losu nie kusić :wink: )

Tak. Jednak kontekst takiego zdarzenia był taki, że komputer (a właściwie tylko jego zasilacz) padł w momencie chwilowego zaniku napięcia i ponownego (po kilku sekundach) jego przywrócenia. Jednak zaznaczyć trzeba że było to podczas burzy.
Nigdy natomiast nie uszkodził mi się żaden sprzęt elektryczny w przypadku zwykłego nagłego zaniku napięcia.

No właśnie czytałem chwilę wcześniej o potrzebie posiadania UPS i tak się zapytałem. Pewnie krypto nowe PGE albo Tauron. Kopię kopiejkę.

Jak u Ciebie nie ma zaniku prądu częściej niż raz do roku w ramach prac serwisowych to żaden UPs nie jest Ci potrzebny. Jeżeli jednak jakakolwiek utrata danych u Ciebie wiązałaby się z ogromnymi kosztami to UPS w tym wypadku to marginalny koszt.

A czy kupować UPS w obawie przed zanikiem napięcia w trakcie aktualizacji BIOS? Jak często to robisz, że się tego obawiasz? Zresztą producenci mają różne sposoby na to by uchronić się przed ewentualnym uwaleniem BIOS w trakcie aktualizacji.

W serwisie mam UPS Smart 700 APC gdzie przy newralgicznych pracach jest do niego podłaczony. Jeszcze nie uwaliłem sprzętu przy zaniku zasilania bo nie pamiętam kiedy taki był. Z ciekawostek to z 20 lat temu na osiedlu “padło” zasilanie a ja miałem UPS w domu to sobie podłaczyłem do niego sprzęt AUDIO i TV i specjalnie wkurzałem sąsiadów, że u mnie jest zasilanie :slight_smile:

Obejrzyj ten film.
Jego autor dwukrotnie na testowanym laptopie, bez baterii, przerwał aktualizację biosu poprzez odłączenie zasilania. W pierwszym przypadku nic się nie stało.
System wstał. W drugim System padł.
Różnica polegała na momencie w którym w trakcie flashowania, odłączono zasilanie.