UPS (zasilacz awaryjny) - komputer stacjonarny/do gier

Witam!

Chciałbym zakupić zasilacz awaryjny do dwóch komputerów. Po jednym dla każdego.

Pierwszy komputer (mój) służy mi do wszystkiego choć głównie do gier (wiem, że specyfikacja nieprzemyślana :wink: ):

  • Silentium Deus M1 550W
  • Gigabyte 990FXA-UD3
  • AMD FX-8320
  • MSI GTX Gaming X 1060
  • Monitor BENQ XL2720T

W przyszłości pewnie wymienię płytę główną i procek, żeby mieć coś z półki Kaby Lake, dlatego warto by w moim przypadku założyć, że będę miał mocniejszy zasilacz główny np. 650W(?).

Drugi (rodziców) służyć będzie do pracy i planuję kupno czegoś podobnego do tej specyfikacji:

Wiem, że w tej chwili zasilacze dzielą się na aktywne/pasywne i że nie każdy UPS można zakupić dla danego zasilacza dlatego potrzebuję Waszej pomocy, żeby się zorientować, co mogę kupić i w jakim przedziale cenowym dla potrzeb domowych.

Dodam jeszcze (bazuje na artykułach), że chodzi mi o UPS, który podtrzyma pracę komputera na kilka(naście) minut, aby móc wszystko zapisać i wyłączyć w sytuacji odcięcia prądu.

Jeśli o jakiś informacjach zapomniałem, to przepraszam i postaram się je dodać.

Czas podtrzymania zależy od tego jak mocno komputer jest obciążony oraz od ustawień w konfiguracji UPS - ustawiasz czas po jakim w przypadku braku zasilania komputer ma zostać wyłączony.

UPS podłączasz USB albo przez RS232 (obecnie bardzo rzadko spotykane) do jednego komputer i ten będzie się ładnie down’ował. Drugi komputer może być podłączony do UPS ale zostanie “po chamsku” wyłączony jak nie będzie prądu.
Chyba , że kupisz UPS z kartą sieciową i będziesz mógł sterować komputerami w sieci. Wiem, że dla komputerów w domenie jest to możliwe. Korzystam z urządzeń Power Walker oraz APC. Nic złego nie mogę powiedzieć. Sprawnie sterują, wyłączają, włączają sprzęt. Ale u mnie podtrzymują tylko serwery.

Sądzę, że się nie zrozumieliśmy lub źle zrozumiałeś “po jednym dla każdego”. Każdy z tych komputerów ma mieć osobny power-bank.
Po prostu dla mnie jako “gamera” obciążenie zasilacza będzie jak wspomniałeś większe (wiedźminy, mass effecty, project cars etc.), a dla rodziców, którzy korzystają z komputera do przeglądania poczty i internetu obciążenie prawdopodobnie będzie minimalne dlatego domyślam się, że zaproponujesz/cie mi dwa różne UPS. Stąd też podane specyfikacja moja i planowana rodziców.

Co mnie jednak dziwi, to sposób podłączenia UPS, o którym mówisz… Miałem daaawno temu podobny UPS do TEGO tylko o mocy 300W i podłączało się go normalnie wtyczką do gniazdka a sam UPS miał 3 gniazda akurat na monitor, komputer i jeden ekstra.

I na koniec dodam, że ja proszę o jakiś konkret w postaci linku do UPS’ów, które mógłbym ewentualnie kupić. :slight_smile:

Żaden producent nie dołącza karty sieciowej. Trzeba ją sobie dokupić. Poza tym te moduły nie są tanie i przydają się w środowiskach serwerowych. W domu nie ma sensu wydać na to kasy.

Źle zrozumiałeś. Kablem USB lub RS monitoruje się pracę UPSa, tj. czy pracuje na zasilaniu, czy na baterii. Komputer zasilasz z UPSa normalnie. Podpinasz UPS do sieci elektrycznej, a komputer lub listwę zasilającą do UPSa. Kablem USB komputer monitoruje stan UPSa. Jeśli UPS przełączy się na zasilanie bateryjne, to Twój system operacyjny dostanie informację ile czasu pozostało do rozładowania baterii i na opodwiednim poziomie naładowania zostanie wyłączony lub zahibernowany. Jeśli w BIOSie masz ustawionie AC Power Back na ON, to system automatycznie wstanie, gdy zasilanie wróci.

Jeśli chodzi o moc UPSa dla Ciebie to szukaj minimum 1000VA. Dla rodziców 750VA. Tak swoją drogą pod ten zestaw wystarczy Ci 400W zasilacz. Składałem niedawno podobny zestaw i dałem zasilacz 400W, więcej nie ma sensu. Zaś ten nędzny transcend wymień na Samsung SSD 750 Evo, Tę Toshibę zresztą też. RAM Hyperx możesz mieć w tej samej cenie. Jak chcesz kupować listwę do UPSa, to musisz mieć kabel ze złączem C14

Okej, dzięki, to już mamy jakiś większy konkret. Zakładam, że w topologii zasilacza wybieram “offline”, bo chodzi o podtrzymanie napięcia na czas odłączenia prądu w domu, tak? Wybaczcie serio jestem zielony jeśli chodzi o UPS’y. Jakiś przykładowy UPS w granicach 500zł się znajdzie czy raczej mam się spodziewać droższego wydatku?

np. dla rodziców ten: https://www.morele.net/ups-cyberpower-dl850e-nastepca-dx850e-fr-dl850e-fr-666199/ ?

Co do zestawu komputerowego, to wiem, będę go zmieniał, a ten był raczej budżetowy dla skąpego wujostwa.

Offline nie. To jedyne sensowne rozwiązanie w tej cenie.

Zadzwoń tylko i dowiedz się czy faktycznie ten UPS ma monitorowanie po LAN, bo morele ma straszny burdel w opisach produktów. Np. przy routerach Mirotika w opisie jest VPN - Nie. Napisałem, że bzdury piszą, bo licencja na poziomie 4 oferuje VPN. Napisali, że poprawią, a nie poprawili. Być może celowo wprowadzają w błąd. Nie wierzę, że ten Power Walker ma kartę LAN. Zadzwoń do nich, albo zacznij gnębić pracowników, jeśli przyślą Ci UPSa bez RJ45. Morole to najgorszy sklep w jakim można robić zakupy.

Ten UPS ma line-interactive i pełną sinusoidę. W tej cenie, którą podałem, to jedyne sensowne rozwiązanie. Żadna tam symulowana sinusoida.

Dzięki, zdecydowałem się na niego choć w wersji 850VA/480W. Temat można zamknąć. :slight_smile: