Upstart-job zamiast gdm, Ubuntu 10.04 LTS

Przechodzę z windy na linuxa i wybrałem ubuntu, problem mianowicie pojawił się przy instalowani nowej wersji 10.04.

Jestem zielony w linuxach wiec nie krzyczcie jak się będę pytał o głupoty które są oczywiste.

Lecąc według poradnika z debianem użytkownika Kaka pod linkiem http://damlab.pl/howto/nvidia_drivers/ (wydaje mi się że jeśli ubu bazuje na debianie to poradnik ten tez będzie dobry do tej dystrybucji), jak wiadomo instalacja sterów do grafiki nvidi 195.xx.xx. Przy konfiguracji z ubu 9.10 działało wszystko dobrze. Problem zaczął się w 10.04 z /etc/init.d/gdm stop zaczęło wywalać error o treści:

"Rather than invoking init scripts through /etc/init.d, use the service(8)

utility, e.g. service gdm stop


Since the script you are attempting to invoke has been converted to an

Upstart job, you may also use the stop(8) utility, e.g. stop gdm

stop: Rejected send message, 1 matched rules; type="method_call", sender=":1.72" (uid=1000 pid=3292 comm="stop) interface="com.ubuntu.Upstart0_6.Job" member="Stop" error name="(unset)" requested_reply=0 destination="com.ubuntu.Upstart" (uid=0 pid=1 comm="/sbin/init"))"

wpisałem wiec man z komendą której użyłem i wyskoczył jakiś dziwny opis, kombinowałem z tym upstart-job, próbowałem to rozkminić ale nic nie wyszło.

Jest to błąd czy może już ta komenda nie funkcjonuje w nowym ubuntu (w co szczerze wątpię)?

I jeszcze jedno, ściągnąłem desktopa 10.04 i przy odpalaniu liveCD wyskoczył błąd: http://i41.tinypic.com/16ga3c5.jpg

Czy to może mieć coś wspólnego z niemożliwością wyłączenia GDM z konsoli?

Albo w ogóle co zrobiłem źle, może źle ściągnięte (wypalone raczej dobrze), albo może zamiast desktopa ściągnąć alternate?

I ostatnie pytanie, czy ubu 10.04 jest wersją stabilną? wiem ze teoretycznie jest już stable, ale jak to się ma w praktyce?

Czy jest to tak jak z windowsem, ze musi minąc rok zanim będzie do korzystania?

Nie chciałbym się zniechęcić do linuxa…

Wracać do 9.10 czy walczyć z 10.04?

Proszę o odpowiedzi ekspertów.

Pozdrawiam

co wyskoczyło po wpisaniu komendy

sudo service gdm stop

bądź

sudo stop gdm

:? jakby nie patrzeć- obydwa polecenia wypluło ci na ekran…

co do drugiego błędu- nie wiem ocb.

co do ‘stabilności’- osobiście poczekałbym z miesiąc- dwa z instalacją- po tym czasie większość błędów powinna zostać naprawiona (vivat sztywny harmonogram wydań !!

Po wpisaniu poleceń podanych przez RubasznyRumcajs z terminala w trybie graficznym wywala mnie tak samo jak po wciśnięciu ctrl+alt+F7. Dopiero później przechodzę na F1 ale to i tak nie wyłącza mi chyba gdm, bo gdy te same polecenia wpisuje z trybu tekstowego to wyskakuje błąd że źle podana komenda.

Help… ściągać jeszcze raz alternate i się bawić?

Dobra, kto jest jeszcze za wróceniem do 9.10 póki co? ; d

Jak na razie jest 1:0

hm… jeśli chcesz restartować gdma, to musisz to robić z któregoś terminala (alt + f1,2 etc), nie zaś z, np, gnome-terminala bądź innego emulatora.

inną sprawą jest to, że do instalacji sterów - metoda klasyczną /czyli z pliku .run, nie zaś tych dostarczonych przez dystrybucję/- nie jest konieczne restartowanie gdm’a ‘od razu’- wystarczy że zrestartujesz system (wiem, mało linuksowy sposób ;P).

natomiast- jeśli już wykonałeś tę komendę (sudo service gdm stop) z emulatora, to być może wyłączyłeś gdm/Xy- więc wpisanie jeszcze raz tej komendy nic nie da (no bo jak wyłączyć coś co już jest wyłączone?). w takim przypadku odpal

sudo service gdm restart

bądź, generalnie,

man service

tak swoją drogą- są jakieś powody dla których nie instalujesz sterów z repozytorium? jaką masz kartę (być może bardzo nowa bądź stara nie jest obsługiwana przez standardowe stery)?

Posiadam NVIDIA GeForce 7600 GS, wyszły do niej między innymi nowe stery pod linuxa 195.36.24

Wydaje mi się że lepiej jest gdy sterowniki np do płyty głównej i grafiki są konkretne od producenta…

Ma to jakieś większe znaczenie w linuxie? Jak to jest z płytą główną?

Uruchomiłem komputer ponownie, wszedłem alt+f1 wpisałem sudo service gdm stop i poszło.

Sterowniki zainstalowane. Dzięki ; p

Ale jednak głupie to ze nie poszło normalnie, skoro na 9.10 było ok.

Gdybyś musiał następnym razem znowu instalować sterowniki do grafiki to uruchom system w trybie single - w Ubuntu to się nazywa recovery-mode. System w tym trybie zostanie uruchomiony w trybie tekstowym a użytkownik będzie zalogowany na koncie roota.

Do płyty głownej, przynajmniej w Linuksie, nie instaluje się żadnych sterowników. Co do sterowników od producenta, to wiadomo że będą troszkę lepsze niż te otwarte, ponieważ producent zna swój produkt lepiej niż zewnętrzni programiści, którzy do dyspozycji mają jedynie dokumentację producenta, na podstawie której tworzą sterowniki. Jednak jak wszystko ma swoje wady i zalety: wadą sterowników własnościowych (zamkniętych od producenta) jest to, że jak w sterowniku jest jakiś błąd to musisz czekać aż producent łaskawie udostępni ich poprawioną wersję. Natomiast jeśli sterownik otwarty posiada błąd lub czegoś nie wspiera to poprawki mogą pojawiać się nawet codziennie. Zdarza się, że producent wydaje sterowniki otwarte na przykład Intel, dlatego lubię tę firmę :slight_smile:

Jak widzisz zawsze coś za coś albo otwartość i liczenie się z ograniczeniami albo zamkniętość i zgadzanie się na warunki producenta, liczenie na to że błedy w sterownikach będą poprawiane i martwienie się aby producent nagle nie zakończył wsparcia dla karty graficznej, nie przestał aktualizować swoich sterowników :smiley: Ale póki co nie musisz się martwić, dopóki są sterowniki producenta to ich używaj, jak nie będzie to zawsze możesz przejść na otwarte :slight_smile:

Pozdrawiam!

Na moim Ubuntu 10.4 (zainstalowany na VirtualBoksie) polecenie:

sudo service gdm stop

Działa, jak należy.

Dodane 06.05.2010 (Cz) 7:14

Inną sprawą jest, że u mnie mam inny problem - wirtualne terminale nie włączają getty podczas startu systemu.

Próbowałeś Alt+F1/F2/Fn zamiast Ctrl+Alt+F1/F2/Fn?

Pozdrawiam!