Uruchamianie Kubuntu - błąd systemu plików

Witam.

Dzisiaj zainstalowałem kubuntu na swoim kompie i jak je włączam to wyskakuje mi błąd.Po wpisaniu “exit”

i kliknięciu enter system się uruchamia.Sformatowałem tą partycję na ext3 ale to nic nie dało.Oto log który zapisał system.

Prosiłbym o dokładne instrukcje usunięcia błędu.

Z góry dziękuję.

Nie masz czasem Badblocków na dysku?

Problem tkwi w /etc/fstab lub dysk umiera (jak wspomniał wyżej matiit)

Odnośnie /etc/fstab : albo masz stary uid partycji, która już nie istnieje lub też coś kombinowałeś z partycjami lub systemem plików.

Zrób tak:

zaloguj się i w konsoli wpisz:

ls /dev/disk/by-uuid/ -alh

otrzymasz wtedy listę partycji jaka fizycznie istnieje w twoim systemie oczywiście partycje posegregowane po UID-zie wtedy edytujesz plik /etc/fstab (z konsoli np mcedit a jak nie masz to sudo apt-get install mc) i zobaczysz co ci się nie zgadza (wpis w fstab będzie w jednym przypadku inny niż wynik powyższego polecenia ls)

UUID=9870f257-0eac-429f-a9e9-9ecda22dc0c3

ten wpis bedzie w fstab ale nie pokaże go ls. Musisz stwierdzić do której partycji pasuje (patrząc na wynik ls) i po prostu podmienić wpis w fstab.

przykład:

ls pokazuje ci 4 partycje ----- w /etc/fstab również są 4 partycje

ls pokazuje ci 4 uidy ------ w /etc/fstab również są 4 uidy ------ porównujesz je

3 powinny się zgadzać a jeden będzie inny w wyniku ls a inny w /etc/fstab

te co się zgadzają ----> zostawiasz

ten jeden co się nie zgadza -----> zamieniasz go w fstab na ten co wyświetlił ls lub komentujesz (wstawiasz przed niego #)

sorki ale pisze ze slacka wiec wyników poleceń ci nie pokażę gdyż będą nieadekwatne do twoich (w fstab nie ma uidow)

:slight_smile:

Masz rację ,to uid jest zły ale nie mam polecenia “mcedit” i mimo komendy instalujacej nie chce go zainstalować bo chyba nie ma go na serwerze.Wynik polecenia:

jest taki:

Więc otworzyłem ten plik w edytorze Kate zmieniłem uid na ten w ls ale gdy chce go zapisać to nie moge bo nie mam dostępu do tego pliku.

Jak mogę uzyskać dostęp?

Wykonaj to polecenie z roota

Kate uruchomiłeś z prawami admina?

sudo kate /etc/fstab

Już chodzi.Wystarczyło zamiast UUIDa wpisać dowiązanie do tej partycji.

A nie wiesz że w Ubuntu wydaje się polecenia na koncie roota właśnie używając sudo? Nie trzeba logować się na roota jako osobną sesje, wystarczy sudo podać i wpisać polecenie…

jarek@house:~$ sudo kate /etc/fstab


We trust you have received the usual lecture from the local System

Administrator. It usually boils down to these three things:


    #1) Respect the privacy of others.

    #2) Think before you type.

    #3) With great power comes great responsibility.

Chyba nie do końca wiesz co napisałeś… To jest właśnie ogłupianie człowieka przez Ubuntu :confused: Jeśli już to kdesu kate

pzdr