Uruchamianie środowiska graficznego z poziomu konsoli

Nie dawno zbudowałem sobie Linux from Schratch (czy jakoś tak) i chcę wypróbować środowisko Lumine. Jak ono uruchomić z konsoli? Nie pisać mi tylko tu nic o budowaniu tego środowiska, bo wystarczy mi dokumentacja. I jesscze jedno. Co i gdzie należy wpisać do powłoki BASH/SH (do jakiego pliku), aby środowisko samo się uruchamiało przy bootowaniu pod Ctrl+Alt+F7?

Z jakiego Inita korzystasz? Nie znam się na LFS, ale patrząc na to, co podrzuciło mi google, a mianowicie Setting up LFS with BSD/Slackware style init - Linux From Scratch(www.linuxfromscratch.org/hints/downloads/files/bsd-init.txt), to chyba można sobie wybrać init.

Później przetestuję, a jak odpalić bez run-boot? Chcę przetestować Lumine, LXDE, Gnome, Unity, Xfce i Mint (z Ubuntu Mint) i środowisko Debiana.

zainstaluj jakiegoś SM i problem z głowy.

Musiałbym to najpierw zbudować, bo to LFS, a nie Ubuntu, czy Debian. Po drugie LFS udostępnia tylko konsolę. Ale po prostu, jak uruchomić z poziomu konsoli?

startx :slight_smile:

Ewentualnie to co sami twórcy środowiska piszą jak je uruchomić. W tym przypadku jest to lumina-desktop.

Skoro chcesz testować, to zbuduj sobie choćby coś takiego: https://github.com/ghost1227/cdm i potem masz proste podłączanie dowolnego DE.

LFS do testowania DE? Cóż - podziwiam :slight_smile: Już po kilku godzinach budowania nowego DE będziesz mógł przetestować jakieś środowisko, podczas gdy w innych dystrybucjac masz możliwość zainstalowania tego z repozytorium w ciągu sekund. 

LFS nie udostępnia tylko konsoli. Jest dokładnie takie jakim je zbudujesz.

Cóż, do LFS’a nie ma repozytoriów.

Chciałem napisać - DOMYŚLNIE (wg poradnika) udostępnia początkowo konsolę.

 

A jeśli chodzi o testowanie, robię to na LFS, bo daemonów jest na gotowcach full naodpalanych i dlatego, że sprzęt jest słaby.

Sprzęt:

Procesor: AMD Athlon 64 (później dopiszę jaki model)

Karta graficzna: NVidia

RAM: 456MB !!!

Systemy: Windows XP Service Pack 3, Ubuntu 12.04 LTS (koniec LTS w kwietniu 2017, więc na tej partycji będzie mój DEVLinux), Lubuntu 16.04 LTS

Na 12.04 jest zawsze odpalanych 10 daemonów (może więcej) zaczynających się od frazy “unity”.

  • Gdzieś znalazłem, że oficjalną stroną-blogiem DEVLinux’a BĘDZIE tutaj . Na razie developerzy czekają na chętnych. Od stycznia b.r. rozpoczną pracę.

EDIT1: Dodano stronę przyszłego bloga DEVLinux’a i info o rozpoczęciu prac.

Z całym szacunkiem, ale…

  1. LFS nie ma nic domyślnego :wink:

  2. Ten sprzęt nie nadaje się na LFS. Firefoksa będziesz budować 2 dni :slight_smile: Zbudowanie środowiska, nawet tak prostego jak np. Lumina będzie trwać tydzień (wszak musisz zbudować Xy, Qt5, kilka innych bibliotek, a dopiero potem samo środowisko).

  3. Jaki problem w wyłączeniu usług w dystrybucjach - doprawdy nie wiem.

  4. Dla Ciebie - na tym komputerze - najlepszym pomysłem jest znalezienie jakiejś bardzo lekkiej dystrybucji, oferującej minimalne zapotrzebowanie na zasoby. Takich jest sporo. Alternatywny pomysł, to zainstalowanie tzw. minimalnego obrazu i doinstalowanie - z repozytorium - tego, co chcesz (spośród wymienionych przez Ciebie środowisk GNOME czy Unity w ogóle nie nadają się na ten komputer, albowiem jego wymagania są wyższe; nawet z Mate czy Cinnamonem - nie wiem bowiem co to jest “środowisko Mint”, a te dwa są rozwijane przez Minta - będą problemy). Niemal każda dystrybucja oferuje obraz tzw. minimal, czy netinstall. To jest dla Ciebie dobry wybór. Po zainstalowaniu tzw. systemu bazowego możesz sobie do niego doinstalować co chcesz, skonfigurować system jak chcesz, dodać te usługi, których wyłącznie potrzebujesz itp. itd. Nie dlatego, że akurat tego systemu używam, ale tak się odbywa budowa Arch Linux. Pełne wiki masz.

  5. Odpowiednim wyborem na tym komputerze nie jest żadne środowisko, a dobrze oprogramowany jakiś WM. Poleciłbym np. OpenBox, albo FluxBox, bowiem oba mają absolutnie minimalne zapotrzebowanie na zasoby komputera. Ze swojej strony poleciłbym np. ArchBang w wersji na OpenRC (ale może być i na systemd). Jeśli chcesz sobie wypróbować, możesz sięgnąć również po bardzo dobrze dostosowany do polskich realiów remix Manjaro z OpenBoksem, który dostępny jest tu: https://pl.maboxlinux.org/ 

 

Wracając do tematu - Xy w ogóle zbudowałeś już? Bez tego nie uruchomisz żadnego środowiska graficznego. Potem warto się zaznajomić z czymś co się nazywa xinit (choć nie jest to wyłączny sposób na uruchamianie środowiska graficznego z konsoli; jak wspomniałem praktycznie każde środowisko buduje jakiś program, czy skrypt, który umożliwia wystartowanie go z konsoli; w przypadku takiej Plasma 5 są nawet dwa takie skrypty - jeden odpowiadający za jej uruchomienie w sesji Xów, drugi w Waylandzie). O xinicie masz np. tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Xinit - oczywiście Xinit jest właściwy wyłącznie dla Xów.

Znakomita większość środowisk graficznych, jeśli jest zgodna z XDG (praktycznie wszystkie “duże” i dojrzałe środowiska), oferuje swój plik *.desktop, który jest skryptem, który rozpoznawany jest przez DM (display manager), a które potrafią uruchomić wówczas środowisko, wykonując wszelkie czynności za użytkownika. Zbudowanie takiego CDM (to jest tekstowy DM) trwa doprawdy chwilę w porównaniu z budową środowiska (Plasma 5, którą od czasu do czasu buduję to na moim komputerze kilka godzin, a buduję wyłącznie KF5 i Plasma 5 - nie buduję dodatkowo Qt5, które również jest potrzebne). 

Sprzęt chyba musi sobie radzić, skoro 16.04 śmiga bez ścinów (nie dotyczy gier wymagających więcej niż 2GB) włącznie z grami z Wine. 12.04 - Minecraft po wyłączeniu niepotrzebnych ustawień (jakoś nie zauważyłem różnicy) leci i jedynym błędem waszej pamięciożernej Javy jest Timeout (połowa moich przypadków to padnięcie zasilania u serwera). Po kolejne - jakoś budowałem apki na Windowsie i Linuxie i jakoś bardzo duże programy (kombajny) kompilowały się od 1minuty do 5 minut na obydwu platformach (Win i 16.04). Po kolejne najnowszy 16.04 (16.10 nie weszło, bo błąd instalatora - nie mógł zainstalować gruba) mniej pamięci zawala niż starszy WinXP (w powszechnej opinii - starsza szybciej chodzi od nowszej [mit obalony]), przez to mogę na tym więcej zrobić.

I po ostatnie - wymagania LXDE nie są wygórowane jak Unity (ludzie z dobrym sprzętem wyrzucają Unity). A RAM jest ważny tak jak procesor. U mnie RAM+Procesor+LXDE=brak ścinów. +wstawię fotki z Monitor System

PS. Nie chcę dyskutować, co jest lepsze na ten sprzęt. Wytrzymuje i koniec.

Ja tylko chcę przetestować i ewentualnie zmienić środowisko.

Jeśli zadajesz tak podstawowe pytania. To znaczy, że LFS nie jest dla ciebie, żeby budować LFS to trzeba znać Linuksa perfekcyjnie od góry do dołu aby porządnie zbudować LFS. Zainstaluj sobie Gentoo lub Funtoo i jak poznasz tą dystrybucje lepiej, niż własną kieszeń, to będzie pora na zabawy z LFS. Nigdy wcześniej, poza tym zgadzam się z pavbaranov na tym sprzęcie kompilacja dużych pakietów  będzie swoje trwała. Jeśli chcesz się o tym przekonać, to zainstaluj Gentoo i po instalacji spróbuj na tym procesorze   skompilować np  webkit-gtk w Ubuntu standardowo nie trzeba kompilować praktycznie nic, więc nic dziwnego że wszystkie aplikacje się szybko instalują bo  z pewnością ich nie kompilujesz, tylko instalujesz z repo lub pojedynczych  paczek .deb 

nie wiem, czy dobrze przeczytałeś to, co wyżej napisałem

A po kolejne - chcę poznać (dopiero) Linuxa. Na kompach nie spędzam nawet 3h dziennie. Windowsa nawet w 1/3 nie znam (bo co mnie obchodzi system z BSoD [Linux rzadko wywala Kernel Panic - nigdy u mnie, a Windows zdążył od instalacji Linuxa już 3 razy BSoD]). I jakoś nauczyłem się pomimo marnej liczby godzin 3 języki programowania (praktycznie 4). Fanem Linuksa jestem od dłuższego czasu. Windows zawsze wydawał mi się mulący (startup trwa 2 minuty [WinXP], a Lubuntu - ok. 10 sekund [pojawienie się GUI po zalogowaniu + nic więcej, bo mogę od razu pracować]). Zwłaszcza coś tam grzebałem w kodzie źródłowym paru(nastu) programów systemoeych. Teraz do LFS optymalizuję Lumina (i przy okazji kosmetyczne, ale przydatne dodatki montuję). Pierwsza Alfa działa sprawnie (chętnie o niej powiedziałbym - release). Zwłaszcza chyba czegoś nie słyszałeś 

“Pewnych rzeczy uczymy się całe życie”

TEMAT DO KOSZA - albo zamknięcia

Zablokowano na prośbę (wpis) autora.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.