Uruchamianie Windows'a Xp po instalacji Ubuntu 8.10

Chciałem się tylko zorientować, czy po instalacji Ubuntu na innej partycji nie będę miał potem problemów z uruchomieniem Widnows’a?

nie nie będziesz. Zainstaluje sie wtedy menedzer GRUB.

No właśnie zauważyłem że coś takiego się uruchamia, ale po 10s uruchamia się ubuntu, da się to zmienić żeby się Xp uruchamiał? Jestem ciemny jesżeli chodzi o linuxy i właśnie zainstalowałem sobie takowego i ciemno, nie wiem co robić… Nic nie wiem xD Pomoże ktoś?

Musisz po prostu w menu GRUBa wybrać pozycję Windows XP klawiszami góra-dół.

No ja sobie mogę wybrać który system mam uruchomić, ale automatycznie bez zadnej roboty uruchomi się ubuntu, a ja chce Xp!

Tutaj masz wszystko opisane krok po kroku:

http://reksio.ftj.agh.edu.pl/~azrael/2006/03/windows-jako-domylny-system-obok-ubuntudebiana/comment-page-1/

PS: Pytanie do administratora, zrobić poradnik do tego jak ustawić domyślny system w dziale “Sprawdzone Porady” ?

Wielkie dzięki TOP15! :slight_smile: Jak znajdę chwilkę czasu to zajrzę na ubuntu i wypróbuje ten sposób. Jeszcze się odezwę, wielkie dzięki! :wink:

Jak nie chcesz się tym edytowaniem przepracować to zrób tak:

Wpisz w konsoli:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Potem zmień linijkę default 0 na:

default 5

(Zazwyczaj jest to 5 - jest to liczba odpowiadająca pozycji w GRUB-ie Windowsa XP - Liczone od zera !!

Mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi :smiley:

Ta konsola to jest ten tzn. “terminal”? Kiedy kliknę PPM na pulpit i tam mam coś w tym stylu? Tak, o to chodzi? Sory że tyle takich głupich pytań, ale ja już tego totalnie nie łapie… :?

O te pozycje to wiem o co chodzi :wink:

Tak, myśle że się połapiesz bo plik menu.lst jest bogato zakomentowany.

Znalazłem ten plik i chciałem go samodzielnie edytować, no i zrobiłem tak jak to pisze tam żeby z 0 zmienić na 5, zmieniłem ale nie moge zapisać bo mi wyskakuje .

O co chodzi?

Dodane 25.04.2009 (So) 10:12

OK, udało mi się edytować go poprzez tą konsolke, uruchomił się plik menu.lst i zmieniłem z 0 na 5 i udało mi się zapisać bez żadnych komplikacji. Ale nadal uruchamia się ubuntu pierwszy, o co chodzi?

To spróbuj zmienić na inny numer, możliwe że Windows był pod innym numerem więc możesz zrobić tak:

Ustawić na 4 restart komputera, potem 3 restart kompa, 2 - restart itd. któreś musi działać.

//Napewno zmieniałeś linijke default na początku ?

//Czy w tym pliku były jakieś napisy ?

Wielkie dzięki! Zrobiłem to sposobem który podał TOP15 z tego linka. Wielkie dzięki i wybaczcie mi za te głupie pytania, jestem laik jeżeli chodzi o linux’y, dopiero się uczę :wink: