Urządzenia hybrydowe a GNU/Linux

Myślę o zakupie jakiegoś lekkiego, niedrogiego komputera, który byłby zarówno mobilny, jak i dający możliwość normalnej pracy (czyli posiada fizyczną klawiaturę i możliwość instalacji pełnoprawnego pakietu biurowego). Era netbooków się kończy, trudno dostać cokolwiek rozsądnego… Pojawiły się natomiast urządzenia hybrydowe, odłączony od klawiatury monitor jest tabletem z Windowsem 8.

 

No właśnie. A mnie zależy na Linuksie, bo dziś to moje podstawowe środowisko pracy. Nie znalazłem jednak nigdzie informacji, jak dystrybucje linuksowe radzą sobie z takim środowiskiem; czy działają na ekranach dotykowych? Czy obsługują podstawkę z klawiaturą (i dyskiem w nią wbudowanym)? I czy w ogóle  to dobry wybór?

 

Macie jakieś doświadczenia?

Strasznie egzotyczny sprzęt który często lubi stwarzać problem, ale wiedziałem jak ktoś odpali ubuntu na ASUS T100 http://liliputing.com/2013/10/booting-ubuntu-asus-transformer-book-t100.html ale jak widać dużo brakuje temu do używalności. Wydaje mi się że najlepszą opcją byłby ASUS Trio czy jakoś tak na którym jest Win i Android, jako że jest Android to z Linuksem powinny być mniejsze problemy (teortycznie).