Urządzenia łączą się z domowym WIFI, ale nie ma internetu

Mam internet orange ADSL i router TP- LINK TD-W8951NB 150Mbps ADSL z 2013 roku. Telewizor samsung łączy się z niewielkimi problemami, ale smartfon prestigio muze a5 z antkiem 5.1 lilopop tylko okazjonalnie. Niby sygnał 100 %, ale komunikat o braku neta, albo zawiesza się w trakcie ładowania. To samo na tablecie Cobalt 10.1 antek 7.1.1 Nougat. Podejrzewam, że to wina modemu, bo jest najstarszy, no i problem występuje na różnym sprzęcie. Proszę o porady jak to naprawić?

Podłącz jakieś urządzenie po kablu, by sprawdzić czy przyczyną jest problem z połączeniem router-internet czy router-urządzenia z wifi.

Nie mam żadnego urządzenia, które mógłbym podpiąć kablem LAN. Mam pomysł, aby zmienić kanał wifi, ponieważ problemy z połączeniem występują w godzinach szczytu, kiedy większość wifi sąsiadów jest aktywna.
Mam tylko problem z wejściem w menu modemu, po wpisaniu bramy lokalnej w pole przeglądarki, mam komunikat o przekroczeniu czasu połączenia. Router do kompa jest podłączony tylko przez kabel LAN.

Może jest na niestandardowym porcie - np 81, 8000, albo 8080.
Poza tym niektóre urządzenia wymagają konfiguracji przez port opisany jako 1.