Urządzenie dla studenta za ok. 1500zł

To mój pierwszy post, toteż - cześć. Za kilka miesięcy zasilę szeregi studentów, toteż postanowiłem rozważyć kupno małego… no właśnie, czego. Zastanawiałem się nad Chromebookami, bo są małe, długo działają na baterii i można je kupić za niewielkie pieniądze. Ale nie przekonuje mnie ChromeOS. Sprzęt Apple, choć niewątpliwe ma wiele zalet i sprawdziłby się doskonale, odpada przez wzgląd na cenę. Z podobnych powodów nie zdecyduję się na żadnego ulatrabooka. Czego zatem potrzebuję?

  • Chciałbym zmieścić się w kwocie 1500 zł, plus minus 200 zł. Uważam, że to i tak sporo.
  • Chciałbym, żeby dało się na to urządzenie zainstalować Linuxa.
  • Ekran ma mieć ~ 13", minimum HD, najlepiej matowy.
  • Samo urządzenie ma być relatywnie lekkie i maksymalnie mobilne.
  • Bateria powinna zapewnić 5-7 godzin pracy na urządzeniu.
  • Fajnie, gdyby obudowa była wykonana z metalu, albo chociaż innych dobrej jakości materiałów.
  • Podzespoły mają zapewnić komfortową pracę, nie wymagam i5, ani nawet 4 GB RAM-u.

Zastanawiałem się nad Google Chromebook Pixel. Byłby idealny. I wygląda super. Ale ten chromeOS… Wiem, że da się zainstalować na nim Linuxa, ale tak jakoś “obok” tego chromeOS-a; trzeba się bawić i przełączać. Czy nie dałoby się zrobić jakoś tak, żeby Linux był na karcie pamięci i bootował się z niej przy każdym włączeniu?

Jeśli nie, co mi polecacie?

Acer Swift 3 z drugiej ręki:
http://allegro.pl/ultrabook-acer-swift-3-i3-6100-4gb-128ssd-fhd-win-i6869930490.html