Urządzenie pamięci masowej błąd dysk nie działa?


(Lukaszm Zdw) #1

hej mam maly problem otóż mam dysk w obudowie digitus dysk 2,5" problem polega na tym że czy go podłączam pod win 7 czy pod xp to wyskakuje problem z "urządzenie pamięci masowej usb" dioda w obudowie świeci na zielono w dysku coś tyka i nic więcej się nie dzieje:( podłączam kablem usb dodam że obudowa ma jeszcze jakieś chyba niezależne podłączenie zasilanie ale nie mam tego


(Dimatheus) #2

Hej,

Podejrzewam, że problem jest spowodowany zasilaniem. Dyski 2,5" na USB nie potrzebują odrębnego zasilania - tak jak większe modele 3,5" - gdyż wystarczy im to, które zapewnia port USB. Ale tylko w przypadku USB w wersji sprzętowej 2.0. W wersjach starszych - USB 1.1 i 1.0 - konieczne jest podłączenie dysku podwójnym kablem USB (oznaczany często symbolem 'Y'), w którym jedną końcówką odbywa się transfer danych i napięcia, a drugą tylko napięcia. Dlatego sprawdź w jakiej specyfikacji działają porty USB w Twoim kompie, bo pewnie to ich wina.

Tak, do dysku można podłączyć niezależne zasilanie - najczęściej jednak zasilacz taki nie jest dodawany do kieszeni dysku.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Lukaszm Zdw) #3

okazało się że porty z przodu obudowy tych są w wersji 1.1 i kabel usb był za długo, podłączylem z tyłu kompa na kablu ok 80 cm i smigało


(Dimatheus) #4

Hej,

W tej sytuacji długość kabla nie ma najmniejszego znaczenia, gdyż nawet na bardzo krótkim przewodzie nie będzie wystarczającego natężenia prądu, takiego jak oferuje USB 2.0. Przy dłuższych kablach nie wyposażonych w filtry ferrytowe problemem może być poprawność i szybkość przesyłania danych - ale nie zasilanie dysku... :wink:

Pozdrawiam,

Dimatheus