Urządzenie samo zmieniło identyfikator - jak?!

Wczoraj miałem dziwną sytuację, uruchomiłem komputer, uruchomił się windows i nie miałem dźwięku. Przy urządzeniu audio pokazał się wykrzyknik więc nie zastanawiając się zbyt długo próbowałem przeinstalować mu sterownik jednakże instalator wywalał komunikat o braku zgodnego urządzenia w komputerze co było conajmniej dziwne ponieważ sterownik był dla tej karty dźwiękowej, dla tego windowsa. Wszedłem do menedżera urządzeń, pobrałem identyfikator urządzenia, wszedłem do pliku .inf instalatora sterownika i próbowałem wyszukać ten identyfikator w tym pliku, ale nie było takiego identyfikatora.

Przekładałem kartę do innych portów pci, wymuszałem instalację sterownika w menedżerze urządzeń i nic, w żaden sposób nie mogłem sprawić by karta zadziałała. Sytuacja naprawdę dziwna ponieważ przed wystąpieniem tego problemu była normalnie wykrywana, działała i dawała dźwięk.

Już po spróbowaniu wszystkich pomysłów, nawet tych absurdalnych, które przyszły mi do głowy sięgnąłem po ten ostateczny i przeinstalowałem windows. Przed reinstalacją identyfikator urządzenia zapisałem sobie do pliku tekstowego. Windows przeinstalowałem i pierwsze co zrobiłem wszedłem do menedżera urządzeń i otworzyłem ów plik tekstowy, porównałem oba identyfikatory urządzeń i różniły się od siebie. Na tym który teraz miałem sterownik dźwięku zainstalował się bez problemu, a sama karta działała bezproblemowo.

Czy ktoś z was spotkał się kiedykolwiek z podobną sytuacją? Zastanawia mnie dlaczego identyfikator sam z siebie się zmienił, czy błąd wystąpił po stronie urządzenia czy po stronie systemu. W systemie nie było wirusów więc to można wykluczyć.

osobiście nie spotkałem się z czymś takim (a może się spotkałem tylko nie zwróciłem należytej uwagi), jednak wydaje mi się że był to problem systemowy bardziej niż sprzętowy. Być może gdzieś na drodze komunikacji i odczytywania identyfikatorów urządzenia wystąpił błąd, i system błędnie odczytał lokalizację sprzętu, przydzielając mu nowy numer. Być może ma to coś wspólnego z przerwaniami, ale mogę sobie jedynie gdybać. Cała sprawa jest dosyć dziwna.