Urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-195c i Ubuntu 16.04.1

Dzień dobry wszystkim.

Zmieniłem system operacyjny z Windows 10 na Ubuntu 16.04.1 i po uporaniu się z kilkoma aspektami dotyczącymi zmiany (wcześniej przez jakiś czas używałem systemów GNU/Linux) rozpocząłem wygodne używanie Ubuntu. Jednak na chwilę obecną największą przeszkodą, którą nie mogłem ominąć a która może być uciążliwa, jest konfiguracja urządzenia wielofunkcyjnego marki Brother o numerze DCP-195C. I o ile skonfigurowanie drukowania było stosunkowo proste, o tyle nie mogę skonfigurować funkcji skanowania, która chociaż nie jest aż tak bardzo używana ale nigdy nic nie wiadomo. Próbowałem robić to za pomocą paczek .deb jednak nie działało, skrypty dołączone na stronie producenta poprawnie konfigurują tylko drukowanie, natomiast poradniki na wszelakich forach nie pomagają. Czy mogę tutaj prosić o pomoc?

Zainstaluj sane scan/ xsane.

Obsługuje skaner przez TWIN, więc powinien działać.

Co znaczy, że nie potrafisz skonfigurować skanera?  Zwykle pod *buntu najprościej to było zrobić tak, że po instalacji paczek *.deb pobierało się i instalowało paczkę z ustawieniami skanera. Paczka jest tu: http://support.brother.com/g/b/downloadlist.aspx?c=pl&lang=pl&prod=dcp195c_all&os=128&dlid=dlf006654_000&flang=English&type3=600

Jeśli instalowałeś sterowniki ze strony Brother (np. brscan3-0.2.13-1.amd64.deb ) i nie działa to najprawdopodobniej masz 64bitowy system.

W takim wypadku wykonaj polecenia: 

 sudo ln -sf /usr/lib64/libbrscandec3.so* /usr/lib
 sudo mkdir -p /usr/lib/sane
 sudo ln -sf /usr/lib64/sane/libsane-brother3.so* /usr/lib/sane
 sudo adduser <user> scanner

gdzie: <user> to oczywiście Twoja nazwa użytkownika.

Więcej na stronie https://mxlinux.org/wiki/hardware/scanners

U mnie działa coś takiego:

  1. podpinasz drukarkę na usb

  2. komendą lsusb szukasz numery bus i device drukarki

  3. sudo chmod 666 /dev/bus/usb/002/007

     za 002 podstawić bus, za 007 device

Niestety trzeba to robić za każdym podłączeniem, ale ze skanera korzysta się raczej rzadko.

@WassiliaPL: Nie - nie trzeba tego robić za każdym razem. Można ręcznie zmienić plik udev albo (opisane na stronie supportu Brothera dla linuksa) albo zdać się na “automat” w pliku, o którym mowa wyżej. 

Może dopisz do pliku /lib/udev/rules.d/60-libsane.rules

Taką treść

Brother

ATTR{idVendor}==“04f9”, ENV{libsane_matched}=“yes”