Usb 3.0 tylko ładuje, a nie przesyła danych

Cześć,
sterowniki wszystkie są zainstalowane. Po podłączeniu smartphona nie wyświetla się w menadżerze urządzeń nieznane urządzenie. Na usb 2.0 jest ładowanie + przesyłanie danych. Po podłączeniu tego kabla do usb 3.0 jest tylko ładowanie. Na telefonie nie wyświetla się opcja pracy trybu usb. Podłączyłem do innego portu 3.0 i jest dokładnie tak samo.

Czy ktoś wie, czemu tak się dzieje?

Masz kabel tylko do ładowania - nieraz z ładowarkami dają takie kable. Weź inny kabel/Albo nie właczyłes w telefonie transmisji po USB ?

kabel jest sprawny. Na usb 2.0 działa jak należy. Na usb 3.0 nie chce - telefon nie wyświetla trybu pracy (tylko ładowanie, mtp, ptp …).

Czy tak się dzieje tylko z telefonem czy pendrive też jest tylko wykrywany a nie da się na niego wysłać bądź pobrać plików? Może to blokada usb po prostu :slight_smile:

Jesteś pewny, że jest to standardowy port USB, a nie dedykowany do ładowania urządzeń, gdzie zmostkowane są piny transmisji danych, dzięki czemu można uzyskać dużo wyższe natężenie ładowania?
Może podaj co to za laptop/płyta główna?

Płyta główna Gigabyte 990x gaming sli. Właśnie teraz sam nie jestem pewien, bo pendrive też nie pojawia się w moim komputerze, ale w menadżerze urządzeń jest widoczny. Wieczorem sprawdzę jeszcze czerwone porty usb 3.1.

W tej płycie nie ma chyba portów, o których pisałem. Teraz kwestia czy twój smartphone obsługuje usb 3.1? Obok czerwonych portów masz usb 3.0, czy w nich jest wykrywany normalnie?

Sterownik do USB3.0 (niebieski): https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/mb_driver_via-usb3.exe
Sterownik do USB3.1 (czerwony): https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/mb_driver_usb31_asm_amd.zip

Mój telefon (Motorola One) ma niby usb 2.0 otg typu C wedle serwisu mgsm, ale przecież usb jest wstecz kompatybilne, więc na moje oko powinno działać na 3.0. Sterowniki są wszystkie zainstalowane, do chipsetu też. Pobawię się tymi portami wieczorem. Ale skoro pendriva też nie chce mi wykrywać (w moim komputerze), zasilanie dostaje, w menadżerze się pojawia, to coś jest na rzeczy. Przetestuję też opcję w biosie xhci hand-off. Czerwonych portów 3.1 jeszcze w ogóle nie sprawdzałem. Póki co walczę z niebieskimi.

Więc tak: usb 3.1 czerwone działają prawidłowo. Usb 3.0 niebieskie tylko ładują urządzenie bez transmisji danych. W eventvwr pojawia mi się za każdym razem po podłączeniu do niebieskich portów błąd ‘Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Harddisk5\DR9.’ Wychodzi na to, że coś ze sterownikami jest chyba nie tak. Zauważyłem też, że te niebieskie usb naprawdę szybko ładują telefon - prawie jak 2 A ładowarka sieciowa - jakby kontroler mostkował piny do transmisji danych w celu szybszego ładowania.

Okej, skoro pendrive też jest niewidoczny to widzę 2 powody:
1 - blokada - do zdjęcia na przykład programem RaTool - https://www.sordum.org/8104/ratool-v1-4-removable-access-tool/
2 - Styki w tych konkretnych złączach wąchają kwiatki od spodu. Spróbuj podłączyć pod inną parę - masz na płycie głównej inne wyprowadzenia pod usb.

Spróbuj odinstalować wszystkie sterowniki usb, później wejdź do menadżera urządzeń i tutaj tez pousuwaj usb, zrestartuj komputer i uruchom Windows update, żeby ewentualnie pobrał i zaktualizował własne.
Sprawdź czy na systemowych sterownikach tez masz problem z tymi gniazdami.

Usunąłem aktualne sterowniki. System sam nie znalazł odpowiednich. Windows Update też nie potrafił sobie z tym poradzić. Zainstalowałem starsze dostępne dla swojej płyty, ale jest dokładnie to samo - tylko ładowanie. Odpuszczam ten temat. Mam inne usb. Szkoda czasu na tak mało znaczący problem.