USB 3 pod Ubuntu 10.04 - wolny transfer

Witam!

Mam następujący problem: kupiłem stację dokującą dla dysków twardych “Thermaltake BlacX 5G” - Sata III/USB 3, podłączyłem jak należy, wetknąłem w nią dysk SATA III i uruchomiłem UBU. Wykonałem testowe kopiowanie pliku 35 GB z wewnętrznego twardziela na dysk w stacji dokującej i średni transfer wyniósł 28 MB/s. To jakby ździebko za mało, jak na USB 3…

Moja płyta główna, to Asus M4A89GTD PRO/USB3. Czy ktoś może mi wyjaśnic, jak osiągnąć odpowiedni transfer?

Z jakiego dysku kopiujesz dane? Sata 2 czy 3?

Z Sata II

Więc kopiujesz z wolniejszego dysku na dysk szybszy, prędkość w normie.

Pod XP, u kolegi (ma USB 3 i dysk Sata II) średni transfer był 62 MB/s, a chwilowy - ponad 70 (ta sama stacja dokująca i dysk oraz ten sam plik), więc to chyba coś po stronie Ubuntu

Jakie systemy plików/

NTFS

I pewnie tu jest problem, NTFS nigdy nie będzie tak dobrze obsługiwany pod Linuksem jak pod Win, jako że nie jest natywnym system plików dla niego. Jest jeszcze jedna sprawa, czy czasami sprzęt na który kopiujesz te dane to nie laptop? Bo laptopy mają z reguły wolniejsze dyski niż stacjonarne i może to właśnie dysk w laptopie ogranicza transfer (jako że nie jest w stanie zapisywać z taką prędkością) a nie USB 3.0.

Oba (testowane) komputery to stacjonarki, ale możliwe, że NTFS-3g nie zapewnia odpowiedniej szybkości. Spróbuję z ext3 lub 4 i podam wyniki.

Dodane 19.10.2011 (Śr) 21:58

@dragonn

Trafiłeś w dychę! Średni transfer NTFS-> EXT4 = 65 MB/S, a Ext4->Ext4 = 70 MB/S. Miałeś rację, ale trzeba przyznać, że producenci walą nas w durnia tymi laboratoryjnymi obliczeniami typu 705 MB/S (tak się przedstawia mój dysk pod USB 3 w ‘Disk Utility’’). Wszędzie oszukują, skubani, i zero wstydu…

Jest dobrze. Podziel to na 8.

705 megabitów = 88,12500 megabajta

Coś takiego jak zawsze podają dostawcy internetu (1 megabit nie równa się 1 megabajtowi, jest o ok. 8 razy mniej).

Co prawda trochę zawyżyli, ale…

Tak na marginesie powiem, że mój dysk zewnętrzny (NTFS) pracujący na USB 2.0 uzyskuje do 32 MB/s. To nawet więcej niż podaje specyfikacja USB 2.0 High Speed - 240 megabitów/s (równe 30 MB).

Na Viście nie mogę uzyskać aż takich prędkości, nawet z włączonym Boosterem, który podobno coś przyspiesza.

Niestety nie masz racji: "USB 3.0 (SuperSpeed) Urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji mogą pracować z szybkością 5 Gbit/s[1] (640 MB/s). " Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus

Przecież o tym dokładnie mówię. Zaznaczyłem przecież, że ja korzystam z USB 2.0.

Chodzi mi o ten fragment Twojego wpisu (który dotyczy MOJEGO USB 3): "Jest dobrze. Podziel to na 8. 705 megabitów = 88,12500 megabajta

Coś takiego jak zawsze podają dostawcy internetu (1 megabit nie równa się 1 megabajtowi, jest o ok. 8 razy mniej)."

A ja Ci pokazuję, że w specyfikacji USB 3 chodzi o megaBAJTY (MB), a nie mega BITY (Mb) - ponad 600 megaBAJTÓW na sekunde powinno być, a nie megaBITÓW. Przeczytaj jeszcze raz w Wikipedii.

Tyle, że w Asystencie Dysków w pozycji POŁĄCZENIE podana jest wartość w megabitach, a nie w MB jak tam pisze. U mnie mój dysk podpięty pod USB 2.0 ma niby 480 MB/s. I zapewne sugerując się nazwą, jest to maksymalna teoretyczna prędkość interfejsu.