USB a minijack 3,5 mm - jest różnica w jakości dźwięku?

Witam. Zakupiłem laptopa Lenovo IdeaPad Y700. Do tego dokupiłem sobie akcesoria, a wśród nich są słuchawki marki Lenovo Y Gaming Surround Sound Headset - taka jest chyba ich pełna nazwa. Poniżej linki do obu sprzętów:

Lenovo IdeaPad Y700

Lenovo Y Gaming Surround Sound Headset

Tu pojawia się moje pytanie, które zapewne powinno paść przed zakupem sprzętu. Słuchawki mają dwie wtyczki. Mogę je podłączyć do gniazd USB lub do gniazda minijack 3,5 mm. Czy jakość dźwięku niezależnie od złącza będzie taka sama, czy może któreś z tych gniazd ma przewagę nad drugim? I kolejne pytanie, pewnie ważniejsze - czy ja wykorzystam w ogóle potencjał tych słuchawek z tym laptopem bez dedykowanej kary muzycznej?

W podanym opisie słuchawek nie ma nic o wtyku USB. Czy masz ze słuchawek wychodzące dwa przewody zakończone dwoma różnymi wtykami?

W zwykłym gnieździe USB nie występuje sygnał audio, z tego powodu słuchawki podłączone do takiego gniazda muszą mieć wbudowany przetwornik cyfrowo - analogowy, który jest prostą kartą dźwiękową i to od jej jakości będzie zależna jakość dźwięku. Słuchawki tak podłączone (przez USB) powinny być widoczne jako urządzenie w Menedżerze urządzeń.

Słuchawki mają jeden przewód, który przed końcem rozdwaja się i powstają przewody o dwóch wtyczkach.

Więcej informacji na stronie Lenovo.

Funkcja wirtualnego dźwięku 7.1 działa tylko po podłączeniu przez USB i tylko wtedy wykorzystuje pełną funkcjonalność słuchawek. A jack 3.5 mm jest w celu zgodności ze zwykłymi urządzeniami audio, np. abyś mógł je podłączyć do przysłowiowego “jamnika” sprzed 15 lat lub jakiegoś telefonu komórkowego, walkmana itp, itd. jednak wtedy działają one jako zwykłe słuchawki stereo.

 

PS. Aby wykorzystać możliwości słuchawek, w danym komputerze musisz zainstalować dedykowane sterowniki, które są dostępne na stronie, którą podałeś.

Link działa. Problemem może być coś ze strony Lenovo, bo nie zawsze idzie wejść na każdą podstronę.

Co do tej kwestii z USB to wiem, doczytałem. Chodzi mi jednak o to, czy karta zintegrowana w laptopie jest w stanie odtwarzać w ogóle dźwięk 7.1, bo z tego, co kiedyś czytałem, takie karty nie nadają się do podłączenia wysokiej klasy głośników, które wymagają zewnętrznej karty dźwiękowej. Nie wiem, czy podobnie jest ze słuchawkami. Nigdy nie interesowałem się kwestiami związanymi z dźwiękiem. Ostatnie moje słuchawki, nadal działające i w idealnym stanie, mają kilka lat, a kupiłem je za nieco ponad 30 zł i byłem względnie zadowolony. Miałem nadzieję na ogromny skok jakościowy, ale do tej pory jakoś nie jestem zachwycony.

A sterowniki zainstalowałem. Pobrałem nowsze, niż są na stronie Lenovo. Przeważnie na stronie station-drivers.com można znaleźć najnowsze sterowniki i to właśnie tam pobieram od kilku lat. Ze sterownikami Realtek instaluje się Dolby Audio z panelem ustawień, ale w tym panelu żadne ustawienia nie wpływają na jakość dźwięku w słuchawkach. Różnica jest widoczna tylko w wypadku korzystania z głośników.

 Dana karta może obsługiwać dźwięk 7.1 na jakiś zewnętrznych głośnikach jednak aby to działało na tych słuchawkach musi być używana karta zamontowana w tych słuchawkach a nie ta w laptopie. Karta laptopa nie wyśle dźwięku 7.1 na port USB tylko na gniazda audio.

 Nie porównuj prostego urządzenia analogowego z urządzeniem częściowo cyfrowym.

Jednak nie chodzi tu do końca o jakość dźwięku w sensie np. brzmienia ale szersze efekty, głębie, przestrzenność dźwięku.

 

 Czy Ty rozumiesz co do Ciebie wcześniej napisałem?

Tu:

Masz zainstalować sterowniki ze strony producenta słuchawek a nie jakieś “nowsze” z jakiejś “szemranej” strony. To, że tam pobierasz wcale nie oznacza, że robisz prawidłowo. Zwykła pogoń za nowszymi sterownikami, nie ważne, czy są prawidłowe czy nie, byle “nowsze”

W przypadku laptopów należy się trzymać sterowników producenta laptopa, bardzo dobrze to widać przy “podwójnych” kartach graficznych a także przy lepszych kartach dźwiękowych.

Sterowniki Realteka są do wewnętrznej karty dźwiękowej w laptopie i działają one dla głośników wbudowanych w laptopa lub dla słuchawek podłączonych do laptopa przez gniazdo jack 3,5 mm.

 

 

Zapomniałem wspomnieć. Oczywiście te sterowniki do samych słuchawek ze strony Lenovo zainstalowałem. Do karty dźwiękowej w laptopie pobrałem tylko z innej strony. Nie ma tu jednak różnicy, bo na początku miałem te ze strony Lenovo i było tak samo. Może dźwięk ma być taki, jaki jest. Nie jest źle, ale naprawdę liczyłem na coś lepszego.

Podsumowując:

  • zainstalowałem sterowniki do karty dźwiękowej Realtek z dołączonymi sterownikami Dolby Audio.

  • zainstalowałem sterowniki do słuchawek ze strony Lenovo.

  • słuchawki testowałem w grach na obu złączach oraz za pomocą YouTube (są tam testy dźwięków przestrzennych 7.1), na złączu minijack dźwięk wydawał mi się głębszy i lepsze były basy, ale nie wiem, czy czasami nie są tworzone różne profile w aplikacji zainstalowanej ze sterownikami do słuchawek ze strony Lenovo.

Co do tej ostatniej kwestii i testów na YouTube, to widziałem gdzieś komentarz pod jednym filmikiem, gdzie ktoś się wypowiadał, że YouTube samo w sobie nie zapewnia dźwięku wielokanałowego, a wszelkie pliki dodawane na ten portal konwertowane są na format stereo. Ja nie obczajam, więc jestem trochę zmieszany. :slight_smile:

Do testów użyj porządnych stron a nie YouTube:

 

Tak jak pisałem wcześniej - ogólny odbiór brzmienia zwykłego dźwięku stereo może być dla Ciebie “lepszy” niż 7.1, który brzmieć może w danym materiale lepiej niż w tym samym materiale w postaci 7.1, jednak w tym drugim przypadku dojdą dodatkowe efekty przestrzenne, które w słuchawkach nie są możliwe do osiągnięcia w takim stopniu jak za pomocą zestawu głośników odpowiednio rozstawionych w wytłumionym pomieszczeniu.