USB Bluetooth dongle pod A2DP lub sterowniki pod domyślnego atherosa [słaba jakość dźwięku]

Witam,

zakupiłem przedwczoraj Logitech Bluetooth Audio Adapter (http://www.logitech.com/pl-pl/product/bluetooth-audio-adapter). Pierwszym urządzeniem, jakim do niego podłączyłem był telefon (LG G3). Taka konfiguracja pozytywnie mnie zaskoczyła, nie dało się odczuć żadnej różnicy pomiędzy połączeniem kablowym, a bezprzewodowym w jakości dźwięku. Niestety czar prysł podczas próby podłączenia adaptera z laptopem (ASUS G750JH) - mimo całodniowego kombinowania z aktualizacją sterowników oraz próbą użycia bluesoleil’a jakość dźwięku znacznie odbiegała od oryginału. Odkopałem stary dongle bluetooth’a pod usb (pamiętam, że kosztował około 15zł) i sparowałem głośniki z tym urządzeniem - jakość dźwięku znacznie skoczyła, lecz pojawił się kolejny problem - po podłączeniu myszki także pod bluetooth, dongle nie wytrzymał i zaczął zacinać się zarówno głośnik, jak i kursor.

 

Moje przemyślenia są takie, że wbudowany w komputer moduł bluetooth jest badziewny, lub posiada słabe sterowniki (choć tutaj powinien sytuację poprawić według mnie bluesoleil, a tego nie zrobił). Model: Qualcomm Atheros AR3012

 

Z kolei zewnętrzny dongle nie wyrabia przepustowością ( no-name, prawdopodobnie CSR, Bluetooth 2.1 ) na oba urządzenia.

 

Optymalnie byłoby podłączyć myszkę pod laptopowy moduł, a adapter logitecha pod zewnętrzny dongle, jednak nie wiem, czy jest to w ogóle do zrobienia (na raz urządzenia nie chciały się uruchomić).

 

I tutaj rodzi się moje pytanie - czy w takiej sytuacji można jeszcze coś podziałać sterownikami, czy lepiej będzie poszukać dodatkowego modułu bluetooth? Jeśli lepszym rozwiązaniem będzie ta druga opcja, moglibyście mi coś polecić?

 

Pozdrawiam,

Oskar.

Sądząc po objawach wygląda na to że ten twój adapter z Qualcomm Atheros łączy się nie po profilu A2DP tylko po jakimś z gorszą jakością np HFP.

Kiedyś miałem moduł BT na USB który miał rzekomo obsługiwać A2DP i w tym celu go kupiłem aby przesyłać nim z komputera dźwięk po tym profilu do słuchawek stereo BT a okazało się że obsługiwał on A2DP jedynie w kierunku odbierania a w kierunku wysyłania już nie i musiałem go zwrócić, może ten twój też ma taką niepełną obsługę tego profilu.

A co do wspomnianego problemu gdy masz ustanowione jednocześnie połączenie z tym adapterem po A2DP oraz z myszką to obawiam się że może się z tym nie dać nic zrobić, przesyłanie dźwięku to bardzo duża ilość danych które są przesyłana nawet gdy nie odtwarzasz żadnej muzyki a mysz też prawdopodobnie cały czas przesyła dane i może już braknąć przepustowości.

Choć z drugiej strony zrobiłem kiedyś taki eksperyment że przesyłałem z komputera dźwięk odtwarzany przez program do słuchawek BT po A2DP i jednocześnie z innego nadajnika dźwięk po tym samym profilu do komputera który odtwarzany na głośniki do niego podłączone i nie było z tym problemu więc może przyczyna jest jakaś inna.

Z użyciem 2 modułów BT podłączonych jednocześnie do komputera to może być duży problem, próbowałem na windowsie coś takiego osiągnąć i nie udało mi się - zawsze aktywny był tylko jeden z nich.

Bardzo dziękuję za odpowiedź @scripter1. Wydaje mi się jednak, że metodą prób i błędów udało mi się znaleźć rozwiązanie, aczkolwiek trochę musiałem się pobawić. Muszę jeszcze mocno przetestować efekt, jednak już widzę, że jest zdecydowanie lepiej.

 

Na rozwiązanie natrafiłem przypadkiem - usunąłem sterowniki bluetooth, po czym zresetowałem komputer. Windows ustawił na wbudowany moduł sterownik “Generic Bluetooth Adapter”, który (o dziwo), bez problemu nawiązał natychmiast połączenie z głośnikami i myszką. Postanowiłem sprawdzić jakość dźwięku i była… dobra. Problem w tym, że co kilka sekund dźwięk był przerywany. jednak wróciła do mnie nadzieja, że coś z tym można zrobić. Zainstalowałem raz jeszcze najnowsze sterowniki, po czym zmieniłem w menedżerze urządzeń sterownik dla bluetooth’a z Atheronowego, na Windowsowe “Generic Bluetooth Adapter”. Do tego z ukrytych urządzeń odinstalowałem “Bluetooth A2DP Sink” Atheronu, którego podejrzewałem o złą kompresję muzyki. Na koniec dla Logitech BT Adapter Stereo zmieniłem sterownik w sekcji “Wejścia i wyjścia audio” na Windowsowego “Punkt końcowy audio”. 

 

Dźwięk jak marzenie, mam nadzieję, że nie będzie dalszych problemów.

 

[uPDATE]

Nie dało mi spokoju skomplikowane rozwiązanie, więc pobawiłem się tym jeszcze troszkę. Tak naprawdę nie trzeba się bawić w ręczną modyfikację sterowników, wystarczy zainstalować najnowsze sterowniki od bluetooth’a, zaznaczyć “Pokaż ukryte urządzenia” w menu “Widok” Menedżera urządzeń i odinstalować  “Bluetooth A2DP Sink” z sekcji Bluetooth Virtual Devices. Po tych czynnościach parowanie głośników kończy się już dobrze działającym dźwiękiem używającym domyślnych sterowników windowsa do obsługi audio. Rozwiązanie działa na Windows 8.1 - nie wiem, czy na innych systemach Microsoftowe sterowniki są równie dobre. Może komuś przyda się rozwiązanie :slight_smile: