USB Bluetooth dongle pod A2DP lub sterowniki pod domyślnego atherosa [słaba jakość dźwięku]

(Oski225) #1

Witam,

zakupiłem przedwczoraj Logitech Bluetooth Audio Adapter (http://www.logitech.com/pl-pl/product/bluetooth-audio-adapter). Pierwszym urządzeniem, jakim do niego podłączyłem był telefon (LG G3). Taka konfiguracja pozytywnie mnie zaskoczyła, nie dało się odczuć żadnej różnicy pomiędzy połączeniem kablowym, a bezprzewodowym w jakości dźwięku. Niestety czar prysł podczas próby podłączenia adaptera z laptopem (ASUS G750JH) - mimo całodniowego kombinowania z aktualizacją sterowników oraz próbą użycia bluesoleil'a jakość dźwięku znacznie odbiegała od oryginału. Odkopałem stary dongle bluetooth'a pod usb (pamiętam, że kosztował około 15zł) i sparowałem głośniki z tym urządzeniem - jakość dźwięku znacznie skoczyła, lecz pojawił się kolejny problem - po podłączeniu myszki także pod bluetooth, dongle nie wytrzymał i zaczął zacinać się zarówno głośnik, jak i kursor.

Moje przemyślenia są takie, że wbudowany w komputer moduł bluetooth jest badziewny, lub posiada słabe sterowniki (choć tutaj powinien sytuację poprawić według mnie bluesoleil, a tego nie zrobił). Model: Qualcomm Atheros AR3012

Z kolei zewnętrzny dongle nie wyrabia przepustowością ( no-name, prawdopodobnie CSR, Bluetooth 2.1 ) na oba urządzenia.

Optymalnie byłoby podłączyć myszkę pod laptopowy moduł, a adapter logitecha pod zewnętrzny dongle, jednak nie wiem, czy jest to w ogóle do zrobienia (na raz urządzenia nie chciały się uruchomić).

I tutaj rodzi się moje pytanie - czy w takiej sytuacji można jeszcze coś podziałać sterownikami, czy lepiej będzie poszukać dodatkowego modułu bluetooth? Jeśli lepszym rozwiązaniem będzie ta druga opcja, moglibyście mi coś polecić?

Pozdrawiam,

Oskar.

(scripter1) #2

Sądząc po objawach wygląda na to że ten twój adapter z Qualcomm Atheros łączy się nie po profilu A2DP tylko po jakimś z gorszą jakością np HFP.

Kiedyś miałem moduł BT na USB który miał rzekomo obsługiwać A2DP i w tym celu go kupiłem aby przesyłać nim z komputera dźwięk po tym profilu do słuchawek stereo BT a okazało się że obsługiwał on A2DP jedynie w kierunku odbierania a w kierunku wysyłania już nie i musiałem go zwrócić, może ten twój też ma taką niepełną obsługę tego profilu.

A co do wspomnianego problemu gdy masz ustanowione jednocześnie połączenie z tym adapterem po A2DP oraz z myszką to obawiam się że może się z tym nie dać nic zrobić, przesyłanie dźwięku to bardzo duża ilość danych które są przesyłana nawet gdy nie odtwarzasz żadnej muzyki a mysz też prawdopodobnie cały czas przesyła dane i może już braknąć przepustowości.

Choć z drugiej strony zrobiłem kiedyś taki eksperyment że przesyłałem z komputera dźwięk odtwarzany przez program do słuchawek BT po A2DP i jednocześnie z innego nadajnika dźwięk po tym samym profilu do komputera który odtwarzany na głośniki do niego podłączone i nie było z tym problemu więc może przyczyna jest jakaś inna.

Z użyciem 2 modułów BT podłączonych jednocześnie do komputera to może być duży problem, próbowałem na windowsie coś takiego osiągnąć i nie udało mi się - zawsze aktywny był tylko jeden z nich.

(Oski225) #3

Bardzo dziękuję za odpowiedź @scripter1. Wydaje mi się jednak, że metodą prób i błędów udało mi się znaleźć rozwiązanie, aczkolwiek trochę musiałem się pobawić. Muszę jeszcze mocno przetestować efekt, jednak już widzę, że jest zdecydowanie lepiej.

Na rozwiązanie natrafiłem przypadkiem - usunąłem sterowniki bluetooth, po czym zresetowałem komputer. Windows ustawił na wbudowany moduł sterownik “Generic Bluetooth Adapter”, który (o dziwo), bez problemu nawiązał natychmiast połączenie z głośnikami i myszką. Postanowiłem sprawdzić jakość dźwięku i była… dobra. Problem w tym, że co kilka sekund dźwięk był przerywany. jednak wróciła do mnie nadzieja, że coś z tym można zrobić. Zainstalowałem raz jeszcze najnowsze sterowniki, po czym zmieniłem w menedżerze urządzeń sterownik dla bluetooth’a z Atheronowego, na Windowsowe “Generic Bluetooth Adapter”. Do tego z ukrytych urządzeń odinstalowałem “Bluetooth A2DP Sink” Atheronu, którego podejrzewałem o złą kompresję muzyki. Na koniec dla Logitech BT Adapter Stereo zmieniłem sterownik w sekcji “Wejścia i wyjścia audio” na Windowsowego “Punkt końcowy audio”. 

Dźwięk jak marzenie, mam nadzieję, że nie będzie dalszych problemów.

[uPDATE]

Nie dało mi spokoju skomplikowane rozwiązanie, więc pobawiłem się tym jeszcze troszkę. Tak naprawdę nie trzeba się bawić w ręczną modyfikację sterowników, wystarczy zainstalować najnowsze sterowniki od bluetooth’a, zaznaczyć “Pokaż ukryte urządzenia” w menu “Widok” Menedżera urządzeń i odinstalować  “Bluetooth A2DP Sink” z sekcji Bluetooth Virtual Devices. Po tych czynnościach parowanie głośników kończy się już dobrze działającym dźwiękiem używającym domyślnych sterowników windowsa do obsługi audio. Rozwiązanie działa na Windows 8.1 - nie wiem, czy na innych systemach Microsoftowe sterowniki są równie dobre. Może komuś przyda się rozwiązanie :slight_smile: