USB C - jak to działa? Stacja dokująca?


(rwtryb) #1

Cześć,

Dzisiaj dowiedziałem, że USB C może działać jak stacja dokująca, czy ktoś może napisać coś więcej na ten temat? Czy to pozwala np. podpiąć kolejny ekran do komputera?

Czy taka dodatkowa stacja dokująca/coś co poszerza ilość portów musi być dedykowane pod konkretny model laptopa?

Co jeszcze jest magicznego w tym USB?

Z góry dzięki!


(Aw@mo) #2

Stacja dokująca, najprościej rzecz ujmując, zwiększa możliwości naszego laptopa. Oczywiście istnieje całe mnóstwo modeli, które różnią się funkcjonalnościami. Do najpospolitszych należą dodatkowe gniazda i złącza. Zamiast podłączać drukarkę do portu USB czy monitor zewnętrzny do VGA lub HDMI, wkładamy kable po prostu do [stacji dokującej]. Dzięki temu, jeśli chcemy zabrać laptopa, wystarczy po prostu odpiąć go od „bazy”, zamiast po kolei wyłączać wszystkie urządzenia peryferyjne. To prawdziwa wygoda.Bardziej zaawansowane modele stacji posiadają jeszcze inne użyteczne możliwości. Przykładowo mogą mieć wbudowany dysk twardy, dzięki któremu nie musimy kupować dużego dysku zewnętrznego na użytek domowy, który będzie zajmował dodatkowo miejsce na biurku. Zamiast tego trzymamy pliki w pamięci gadżetu, który przydaje się również do innych rzeczy. Prawdziwe dwa w jednym.Inną, często spotykaną w stacjach dokujących funkcją jest na przykład ładowanie [laptopa]. Kabel zasilania podłączamy wówczas do urządzenia zamiast bezpośrednio do komputera.


(hindus) #3

Nie każde i nie zawsze :stuck_out_tongue: Tzn nie licz, że podłączysz sobie telefon z USB-C do stacji dokującej pod USB-C i wszystko zadziała. Laptop musi wspierać odpowiedni tryb.
Nie licz też, że wszystkie gniazda w laptopie USB-C mają pełne możliwości. Generalnie temat jest strasznie poplątany, bo niby jeden standard, a jednak różne opcje.
Weźmy choćby ładowarkę USB-C. Da się nią naładować telefon ? Da. Laptopa? Niekoniecznie :smiley: A wtyczka taka sama.


(Veers) #4

USB-C - to jest tylko standard złącza (wtyczki). Tak naprawdę - cała bajka (możliwości) kryją się w innych oznaczeniach, gdyż złącze typu C może być stosowane w portach USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 2 oraz Thunderbolt. Ale na tym nie koniec: złącze zazwyczaj ma dodatkowe oznaczenia na które trzeba zwrócić uwagę. Np. obraz i dźwięk daje się przesyłać tylko w złączach zgodnych ze standardem DisplayPort/Thunderbolt, a ładowanie jest możliwe tylko przez porty z oznaczeniem PowerDelivery. Co za tym idzie - warto też zwrócić uwagę na oznaczenie kabla.


(rwtryb) #5

Dzięki wszystkim, czyli to kolejne szaleństwo :smiley: