USB port saplony ( bezpiecznik albo coś tam innego ) ile to będzie kosztować

Witam.

 Od razu przejdę do rzeczy: Port USB działał bez zarzutów - podłączam przez niego drukarkę, telefon, mysz i pendrive. Korzystałem ze wszystkiego bez problemu. Kiedy żona korzystała z laptopa syn chodził bawiąc się kluczami od mieszkania i wetknął w jeden z portów klucze. Ze strony w której wetknął są dwa porty - oba nie działają. z drugiej strony ( wcześniej wyłamał - zuch chłopak i rodzice jeszcze lepsi że nie upilnowali ). Objawy: żona mówi że po wetknięciu laptop natychmiast się wyłączył ( mam nadzieje że to jakieś awaryjne wyłączenie było ). Włączył sie bez problemu i windows też śmiga bez problemu.

Małe dane techniczne:

 - Hp Pavilion g6 intel core i5

 - Win 7 professional.

dodam jeszcze że na forach i u wójka google szukałem, ale tam 85 % ludzi skrupulatnie pisze jak aktualizować i szukać sterowników, a tu ( raczej ) nie na tym polega problem, bo

 - pokasowałem wszystkie kontrolery z menadżera urządzeń, po włączeniu system znowu je poinstawlował ( co daje mi cień nadzieji że to software nie hardware padł )

 - zawsze jak nie było sterowaników, np. przy myszy drukarce itp, pojawiała się informacja o szukaniu sterowniików, a na przykład mysz pomimo że nie działała laser świeci - port podawał jakiś prąd. teraz natomiast D…

jeśli to sprawa lutowania serwisu itp, prosiłbym o podanie mniej więcej ile to może kosztować. WIem że bez większych informacji żadne serwosiant ani nikt nie wiele mi powie, ale zazwyczaj czy przeważnie co to oznacza i ile to prawdopodnie kosztować.

Prawdopodobnie spaliłeś most południowy. Trzeba wymienić go na płycie. Koszt wymiany 250-500 zł w zależności od serwisu i typu lapka

Obawiam się że po włożeniu klucza poszło w wyniku zwarcia napięcie zwrotne na kontroler tam gdzie nie powinno i spalił się kontroler USB (zlokalizowany w chipsecie jeśli się nie mylę) na płycie głównej, jeśli mam rację to naprawa tego będzie trudna i droga a może nawet niewykonalna lub nieopłacalna (czasem bardziej się opłaca kupić całą nową płytę główną dla danego modelu lapka).

Podstawowe pytanie to czy teraz po podłączeniu czegoś do tego portu jest jakaś reakcja (najlepiej do testu użyć jakiejś taniej myszy optycznej aby nie było zbyt dużych strat jakby zaczęła się palić i sprawdzić czy zostanie wykryta lub czy chociaż świeci).

Wkładałem już mysz i nie reaguje. Dziękuje za odpowiedzi. zabiorę go do serwisu muszę tylko poszukać takiego gdzie diagnozy robią w miarę tanio i dam znać co mi powiedzieli. Jeszcze raz dzięki.