USB zepsute, ale 3,4 V jest

Taka sytuacja - w zapasowym lapku zdechł port USB 3.0 podczas zasilania podstawki chłodzącej (firmowa i działa nadal, żadnych “przygód”).
Jeden, samotny wojownik, wlutowany w płytę. Z tyłu drugi port, ale 2.0, jak to w najtańszym sprzęcie sprzed kilku lat, działa sobie dobrze.

Niesprawny 3.0 podaje 3,4 V (sprawdziłem miernikiem), więc coś dociera. Jednak danych nie przesyła i system przestał go widzieć.

Ma ktoś wprawę w przelutowywaniu takich wynalazków na bazowych płytach Acera? Zdarzały się zimne luty albo problemy z samym portem, czy to już raczej nie warto bawić się przelutowanie lub wymianę samego gniazda, bo problem raczej na płycie. Mogę zrobić za grosze, ale jak mam dłubać w płycie, to olewam. To zapasowy komp do szkoleń, w razi awarii któregoś z Delli. Ma kopię zawartości dysku i odpalam tylko raz w miesiącu do backupu i synchronizacji materiałów szkoleniowych przez NAS. USB to tam jedno wystarczy (do prezentera), ale jeśli to prosta sprawa przelutowania portu, to może zrobię :slight_smile: Jak to raczej trup na płycie i może umierać dalej, to nastawię się na uśmiercenie sprzętu latem (jedyne sytuacje, gdy go używam 24/7 przez 3 tygodnie, do rzucania danych pogodowych w ośrodku szkolenia, bo tam mi szkoda Latitude’a ;)).

Raczej problem z kontrolerem na płycie. W menedżerze urządzeń ten koncentrator jest w ogóle widoczny?

Właśnie ciekawie wygląda, bo kontroler 3.0 jest widoczny, nie widzę 2.0. Widnieje też hub 3.0, a wedle producenta jest 1x 3.0 (bok) i 1x 2.0 (tył). Jest W10.

obraz

Co ciekawe, jak podłączę np. myszkę, to startuje, świeci dioda i próbuje instalować, ale po sekundzie spadek napięcia robi swoje i leci komunikat o nieudanej instalacji urządzenia USB a w menadżerze mamy wtedy taki dodatek:
obraz

Na płycie głównej gniazda są po prostu podpisane USB1 i USB2. Z tyłu 2, z boku 1 (niebieska płytka, żeby marketingowo zaznaczyć 3.0, czego Dell nie robi). Z tyłu czarna płytka i wg. producenta 2.0. Może jest 3.0, a może 2.0 na płycie nie ma osobnego kontrolera?

Edit:
fotka bebechów - zaznaczony niedomagający port.