User standardowy i uruchomienie programu jako administrator

(kost) #1

Mam jedno pytanie.
Jak uruchomić program z uprawnieniami administratora z konta usera standardowego?

Chodzi o to, aby dany user standardowy mógł uruchomić program z prawami admina bez podawania hasła administratora/członka grupy administratorzy.
Jako administrator wpisał bym hasło tylko raz na koncie usera i żeby było zapamiętane od tej pory dla wybranego programu.

Robiłem według tej instrukcji: https://www.howtogeek.com/124087/how-to-create-a-shortcut-that-lets-a-standard-user-run-an-application-as-administrator/ ale doszedłem do ostatniego kroku (ostatni obrazek) i jak otwiera mi się okno do wpisania hasła nie mogę nic wpisać. Mój kod w ścieżce skrótu to

C:\Windows\System32\runas.exe /user:nazwaKomputera\Admin /savecred "C:\Program Files\CCleaner\CCleaner64.exe"

Co robię źle?

(krystian3w) #2

CCleaner ma opcje, że sam dodaje zaplanowane zadanie co pozwala uruchomić mu się z uprawnieniami administracyjnymi - nie testowałem na koncie ograniczonym. OK, ona raczej na konto ograniczone nic nie da, wyłącza się tylko okienko UAC, jak konto ma uprawnienia Adminstracyjne.

Na moje oko dziwne, u mnie jak pominąłem nazwę komputera to mogłem po chwili wpisać hasło (nie widać żadnych znaków / gwiazdek i zatwierdzasz enterem), program CCleaner się uruchomił. Sprawdziłem też wersje z podaną nazwą komputera i tam też można było wpisać hasło tyle, że nie widać co wpisujemy i zatwierdzamy enterem.

Jak na próbę zrobiłem konto z użytkownikiem ograniczonym, to też mogłem wpisać hasło i potem uruchamiać program bez znajomości hasła admina z tak utworzonego skrótu, ale nie znikało okienko potwierdzenia że program wymaga wysokich uprawnień.

(pocolog) #3

Czy na pewno potrzebujesz żeby ten użytkownik uruchamiał jako admin? To nie jest bezpieczne rozwiązanie. Nie lepiej nadać uprawnienia temu programowi, katalogowi w którym pracuje itp uprawnienia dla danego użytkownika?
Odpalanie programów z prawami admina jest niebezpieczne, ponieważ w momencie kiedy ktoś będzie chciał wykorzystać błąd danego programu do wykonania zewnętrznego kodu to zdobędzie dostęp do całego komputera.

(kost) #4

Dzięki. Zmyliło mnie to, że nie widać żadnych znaków przy wpisywaniu. Wpisałem hasło i enter. Zadziałało.

(kost) #5

Podałem dla przykładu program CCleaner. Ten program, który chcę ustawić działa poprawnie tylko gdy uruchomi się go jak administrator.

(pocolog) #6

Albo nie nadałeś odpowiednich uprawnień do katalogu w którym pracuje, albo został źle napisany i powinien być izolowany. Chyba że to program narzędziowy który wprowadza jakieś modyfikacje do systemu, ale do takich programów powinien mieć dostęp tylko administrator.