Userbar :) w GIMPie, problem z warstwą

Naszło mnie coś żeby zrobić swój pierwszy userbar w gimpie, a że jestem noga w dziedzinie grafiki to korzystam z poradników: http://blog.craigovsky.net/2006/07/05/j … -w-gimpie/ i http://www.ubplanet.pl/Userbar-w-gimpieand33-t2676.html.

Problem mój tkwi w kroku 3 tego pierwszego poradnika, czyli nie wiem jak zrobić aby był taki inny kolor po zaznaczeniu fragmentu przez funkcję “zaznaczanie obszarów epileptycznych”. Teraz jest coś takiego:

4ff50f818e0be0c2m.jpgNa początku kiedy tworzyłem warstwę dałem żeby była przeźroczysta, teraz tak jak na zdjęciu daje 30 % krycia warstwy i nic.

Pomóżcie zapodając krótki opis co mam w tym kroku zrobić.

Wybierz wypełnianie kolorem i użyj koloru białego. Ta warstwa, którą stworzyleś jako drugą musi być wypełniona kolorem białym. Potem już tylko zmieniasz przezroczystość.

może lepiej skorzystaj z tego

jak to już zaznaczysz, to wez pędzel i wypełnij na biało, potem zmniejsz krycie

Ale jak biorę wypełnienie na biało to cały obrazek mi się zaznacza, a nie tylko ten fragment ograniczony kółkiem.

Złączono Posta : 28.07.2006 (Pią) 22:02

Ale ja to robię w GIMPie

No to mam utworzyć warstwę, czy zrobić to pędzlem?

musisz utworzyć warstwę która będzie nad innymi(na samej górze), zaznaczasz zaznaczeniem eliptycznym i jak zaznaczysz to wtedy to pomaluj pędzlem i zmniejsz krycie warstwy

Z jakim rozszerzeniem mam to zapisać?

najlepiej .png

Oto co mi wyszło:

5506622e262f8f2b.png

Nie wiem jak formatować tekst. Bo jak z głównego okna wybrałm np. justowanie do prawej, a w oknie z obrazem kliknąłem za bardzo z prawej strony to tekst wychodził na prawą.

I jeszcze nie wiem jak zrobić obramowanie, w tym 1 poradniku napisał gostek, że trzeba nową warstwę ale znowu nie wiem czy biała, czy przeźroczystą.

jak ja robiłem userbara to wszystkie warstwy robiłem białe

Acha i zapomniałem dodać tych pasków w tle. Jak robiłem je w gimpie to mi wyszło takie dziwne:

57428d05747f42f2m.jpg

Na wszystkich poradnikach ta czarna kreska jest idealnie po każdym pikselu zaznaczona a u mnie nie. I jak później wchodzę na desenie to tam jest po prostu białe pole. Robiłem wszystko tak jak w poradniku, czyli wziąłem żeby te kratki były przeźroczyste.

tak jak w poradniku, bierzesz ołówek 1 pixel i zaznaczasz po ukośnej może nie rób linią ciągłą tylko po 1 pixelu zaznaczaj

Źle się do tego zabierasz. Zrób tak:

Z Menu Plik wybierasz Nowy -> ustawiasz rozmiar nowego obrazka na 4X4 pixele, wchodzisz w Opcje zaawansowane i ustawiasz tło na przeźroczyste.

Klikasz OK i otwiera się obrazek na którym mało co widać :). Ustawiasz powiększenie na 800 i wreszcie coś widzisz :slight_smile: . Teraz wybierasz Ołówek i ustaiasz rozmiar pędzla na Circle(01) (1x1). Kolor oczywiście czarny. Teraz rysujesz ołówkiem przekątną pixel po pixelu - nie jest to trudne - tło będzie w szachownicę :).

Jak już narysowałeś zapisujesz ten obrazek z rozszerzeniem *.pat , np.: kreski.pat - w folderze deseni gimpa czyli np.: C:\Program files\Gimp2.0\share\Gimp\2.0\Patterns .

Teraz otwierasz paletę deseni klikasz na Odświeżenie deseni i możesz podziwiać efekt swojej pracy :slight_smile: i używać stworzony przez siebie deseń.

Drugi userbar już trochę bardziej go przypominający, ale jeszcze pewne niedoróbki są, cały czas nie wiem jak mam obramować ub i jak formatować tekst oraz robić wokół niego białą ramkę.

Userbar 2:

262e250c5d276c3e.png

barti041- jakiej uzywasz czcionki?

Złączono Posta : 28.07.2006 (Pią) 23:40

Właśnie się skapnąłem, że trzeba to powiększyć :stuck_out_tongue:

Powiedzcie jeszcze jak formatować tekst, bo jak już klikne w oknie głównym tę opcję i później przechodzę tam gdzie mam obrazek to trudno mi ocenić czy jak kliknę w dane miejsce na ub to się zmieści pole tekstowe. Jak mam zrobić żeby tekst był obramowany na biało, albo odwrotnie żeby w środku było białe a na zewnątrz czarne?

Obramowanie userbara:

Tworzysz nową warstwę w kolorze czarnym. Ustawiasz ją jako pierwszą ( zasłoni pozostałe warstwy) i aktywną . Wybierasz -> Zaznaczenie -> Wszystko, następnie ->Zaznaczenie -> zmniejsz , zmniejszasz o 1 pixel.

Teraz Menu Edycja -> wytnij i już masz obramowanie userbara.

Co do czcionki to jest zdaje się link do niej w tutku o userbarze w photoshopie, w tym dziale oczywiście.

Obramowanie czcionki robisz tak:

Wybierasz narzedzie Tekst (litera T :slight_smile: ) i musisz wyłączyć Hinting i Wygładzaj, inaczej tekst będzie rozmyty.

Ustawiasz czcionkę i wpisujesz tekst. Następnie przeciągasz go w miejsce, w którym chcesz by się znajdował na obrazku. Z menu Warstwa wyybierasz Dopasuj wymiary warstwy do obrazu. Od tego momentu tekst zamieni się w warstwę i nie da się edytować.

Tworzysz nową przeźroczystą warstwę i ustawiasz ją pod warstwą z tekstem.

Klikasz PPM w panelu warstw na warstwie z tekstem i z menu wybierasz Kanał alfa na zaznaczenie. Otrzymujesz zaznaczenie wokół obrysu liter.

Teraz w panelu warstw ustawiasz aktywną tą nowo stworzoną warstwę.

Następnie z menu Zaznaczenie wybierasz Powiększ i dajesz powiększenie o 1 pixel. Teraz zalewasz kubełkiem zaznaczenie.

Na koniec znowu w panelu warstw klikasz na warstwie z tekstem i z menu wybierasz połącz w dół i łączysz warstwę tekstu z warstwą z obrysem - i tyle.

Zaznaczam, że być może są inne sposoby, mozliwe, że prostsze, ale ja używam tej metody i się sprawdza

Oczywiście wygodniej jest to wszystko robić z włączonym powiększeniem :slight_smile: .

Co do samej edycji tekstu, to zasadniczo wystarczy kliknąć na obrazku gdziekolwiek, wpisać tekst - jak jest za duży zmniejszasz rozmiar. Dopóki w panelu warstw, warstwa z tekstem jest oznaczona symbolem kartki z literą T, dopóty możesz edytować dowolnie tekst (zmieniać czcionkę, rozmiar, kolor). Przy czym, aby zmienić rozmiar wystarczy, że zaznaczysz ta warstwę jako aktywną i w palecie Tekst zmienisz rozmiar - zmiane od razu obserwujesz na obrazku. Jak chcesz zmienić treść napisu, dwuklik na napisie w oknie obrazu włączy okienko edycji tekstu.

Co do ustawiania - napis zachowuje się jak zwykła warstwa, możesz go dowolnie przesuwać w obrębie obrazka.

lanlin nie powiem żeby ten opis był prosty ale udało mi się zrobic ramkę :smiley:

Jakiego używacie rozmiaru czcionki?

To mój trzeci userbar, tylko nie wiem czemu mi cień nie wyszedł, może zrobiłem to nie w tej kolejnośći

3c9b761534fa1d40.png

Czy obrazek powinien być przed warstwą pasków?

Oczywieście, że przed. Wyretuszuj ten obrazek, bo brzydko wygląda.

No właśnie znalazłem przykładowy obrazek tylko nie wiem jak mu wyciąć tło.

To 4 userbar:

d1b6a07bcd4e4eab.png

Na razie chcę zapamiętać te wszystkie podstawowe ustawienia dla userbara, a później dopiero bardziej zaawansowane zmiany wprowadzać.

I cały czas nie wiem jak zrobić żebym widział tekst, bo teraz klikam na ślepo i tam gdzie wyskakuje okienko wpisuje jakiś tekst i dopiero widzę gdzie on będzie na ub. To już w paincie było fajniej bo sie robiło zaznaczenia takim kwadratem. Znaczy może tu też tak jest ale ja się nie znam.

Możesz go np wkleić na przezroczyste tło i wygumować nie potrzebne rzeczy.

Drugiej rzeczy nie rozumiem. Chcesz przesunąć tekst?

Chcę żeby tekst był tak jak u wszystkich czyli równo po prawej stronie. Mi wychodzi a to niżej, a to wyżej- wysokości userbara, albo po prawo albo po lewo(porównaj 4 ub z 3) od kona prawego końca ub. Chcę żeby zawsze tekst był na tej samej wysokości, a nie umiem tego zrobić.

Userbar 4:

577b169f4743e91f.png

Nie wiem ale nie wyszło mi całkowicie białe tło, ale to chyba dlatego że obwódki nie zrobiłem jako osobnej warstwy tylko jest tam gdzie tło.

Złączono Posta : 29.07.2006 (Sob) 14:33

A jak mam już tak go przygotowanego zapisać, jako pattern czy może jako plik png?

Przecież tłumaczyłem ci, że tekst możesz dowolnie przesuwać jak każdą inną warstwę. To gdzie klikniesz na userbarze nie ma żadnego znaczenia. Wpisujesz tekst do okienka, zamykasz je i patrzysz gdzie masz napis. Jak pozycja ci nie odpowiada “łapiesz” warstwę z napisem i przesuwasz tam gdzie ma on być. Przy tak małym rozmiarze tekstu jak na userbarach pomagaj sobie powiększeniem. Ale, żeby móc przesuwać elementy userbara, muszą być one tworzone na osobnych warstwach. Musisz zrozumieć, że taki rysunek jest podobny do układanki z wielu elementów (warstw). Dolna warstwa to tło twojego userbara, następna to paski na nim, następna to warstwa z wyciętym jakimś rysunkiem, następna to warstwa z napisem, przedostatnia to warstwa z odbłyskiem, a najwyższa warstwa to obrys twojego userbara. Praktycznie wszystkie warstwy poza tłem, powinny być przeźroczyste.

Do pozycjonowania warstwy na obrazku możesz użyć prowadnic. To takie linie (pionowe i poziome), które uzyskujesz w następujący sposób:

Na oknie obrazka przesuwasz kursor na listwę linijki, wciskasz lewy przycisk myszki i trzymając wciśnięty przeciągasz kursor na obrazek - jeżeli przeciągasz z górnej linijki uzyskasz poziomą prowadnicę, jeśli z lewej linijki - uzyskasz pionową prowadnicę. Teraz możesz zaznaczyć sobie poziom na jakim ma się zawsze znajdować napis oraz prawą granicę do której napis ma sięgać.

Teraz, po wpisaniu napisu, ustawiasz go wg zaznaczenia prowadnic.

Dokładne przesuwanie co 1 pixel uzyskasz przesuwając aktywną warstwę za pomocą klawiszy kursorów.