Usługa CDN - konfiguracja

Witam,

Mam domeny i hosting na OVH. Wykupiłem pakiet Perfomance z usługą CDN. Aktywowałem CDN.

Robiłem tak jak jest napisane w instrukcji: Przewodnik dotyczący usługi CDN na hostingu www | Dokumentacja techniczna OVH

W pliku .htaccess mam dodane nagłówki:

# BEGIN WordPress
# Dyrektywy zawarte między "BEGIN WordPress" oraz "END WordPress"
# są generowane dynamicznie i powinny być modyfikowane tylko za pomocą
# filtrów WordPressa. Zmiany dokonane bezpośrednio tutaj będą nadpisywane.
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteRule .* - [E=HTTP_AUTHORIZATION:%{HTTP:Authorization}]
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

<IfModule mod_headers.c>
<FilesMatch "\.(jpg|jpeg|png|gif)$">
Header set Cache-Control "max-age=604800, public"
</FilesMatch>

<FilesMatch "\.(js|css)$">
Header set Cache-Control "max-age=2592000"
</FilesMatch>
</IfModule>

# END WordPress

Z poziomu terminala zwraca wyniki:

Cache-Control: no-cache
Age: 0
X-CDN-Cache: MISS
X-CDN-Request-ID: 743581918
X-CDN-Pop: sbg
Transfer-Encoding: chunked
Connection: keep-alive

Zamiast MISS powinno być HIT. Dodam, że nie mam wtyczek do cache na Wordpressie.

Pomysły mi się skończyły. Jakieś wskazówki?

  1. Nie powinieneś edytować htaccess bo WP sam go generuje przy niektórych akcjach i te zmiany utracisz.
  2. Nie wystarczy konfiguracja htaccess do skonfigurowania CDNa
  3. Czy naprawdę strona generuje taki ruch by konfiguracja CDNa miała jakikolwiek sens?
  4. Jaki cel przyświecał konfiguracji CNDa?

WordPress nie ma sekcji w pliku htaccess jak np. PrestaShop (tam można pod komentarzem wklejać swoje i presta w 99.9% nie opróżni pliku)?

Chyba ma, ale tutaj są dodane błędnie. Niemniej z tego co pamiętam to jest do tego odpowiednie pole w panelu administracyjnym i tam najlepiej wpisywać dodatkowe reguły.

Dziękuję za odpowiedź.

  1. Nie wiedziałem. Przywróciłem oryginalny plik. Choć na wielu stronach pisze, że można edytować htaccess. Choćby tutaj Najprzydatniejsze reguły htaccess dla WordPressa.
  2. Zrobiłem wszystko co jest napisane w instrukcji. Mimo tego to zwraca wynik MISS, a powinien HIT. Co mogę jeszcze zrobić?
  3. Tak ma sens
  4. Przyśpieszenie stron

Nie wiem jak dla WP, ale przy joomli trzeba zmienić w ustawieniach jeżeli chce się korzystać z htaccesa i zmienić jego nazwe (w sensie dodać kropke)

CDN nie stosuje się by przyśpieszyć stronę. Chyba, że masz użytkowników z wielu zakątków świata wtedy faktycznie dodatkowo też przyśpieszasz ładowanie strony osobą które są w innej lokalizacji geograficznej niż sam serwer. CDN w dużej mierze na tym samym obszarze geograficznym ma po prostu odciążyć serwer który ma zajmować się obsługą dynamicznych danych.

To zależy jaką konfigurację chcesz zrobić.

  1. Musisz skonfigurować WordPress by używał CDNa, oraz CDNa by kopiował pliki statyczne i je udostępniał
  2. Musisz skonfigurować CDNa tak by był przed serwerem WWW i cachował pliki statyczne i serwował je z cache zamiast odpytywać o nie serwer WWW
1 polubienie

htaccess to plik powiązany z serwerem http a nie cmsem. I aby był respektowany przez serwer http musi mieć odpowiednią nazwę - czyli zaczynać się od kropki - .htaccess. Autor poprawnie ma nazwany plik, ja użyłem skrótu myślowego i chodziło mi o typ pliku a nie konkretną nazwę.

Tak tylko, że jeżeli się ustawi poprawną nazwę czyli .htaccesss (czyli żeby działał) jeżeli nie zmieni się ustawień w CMS dla Joomli to Joomla się wykrzacza bo wpada w pętle odwołań

Dodatkowo jeżeli jest w komentarzu

# BEGIN WordPress
# Dyrektywy zawarte między "BEGIN WordPress" oraz "END WordPress"
# są generowane dynamicznie i powinny być modyfikowane tylko za pomocą
# filtrów WordPressa. Zmiany dokonane bezpośrednio tutaj będą nadpisywane.

To dodanie dyrektyw/przekierowań poza obszarem

"BEGIN WordPress" oraz "END WordPress"

Powinno zadziałać, bo nie powinny zostać modyfikowane

1 polubienie

Owszem, pytanie czy należy w to „wierzyć” według mnie lepiej customowe rule dodać w PA i tym samym WP sam je będzie dodawał zawsze do pliku. Nie trzeba się zastanawiać czy np. jakiś plugin czegoś nie popsuje (a jest możliwość, że plugin wymusi utworzenie pliku htaccess i niekoniecznie wtedy ta umowa musi być nadal respektowana).

1 polubienie