Ustalenie wieku komputera


(Jacelo) #1

Witam uprzejmie!

Czy jest możliwe ustalenie kiedy komputer został zbudowany (lub - jeszcze lepiej - kiedy został po raz pierwszy uruchomiony). Nie chodzi o to, aby rozkręcić obudowę i ewentualnie odczytać nadruki na płycie głównej, lecz o jakieś sposoby "programowe". Naturalnie odczytanie daty zainstalowania OS - u nic tu nie da, bo po kilku latach użytkowania system był instalowany wielokrotnie.


(Joni987) #2

Można jedynie odczytać programowo kiedy OS był zainstalowany, jednak jeśli mówisz że był formatowny dysk nic to nie da.

Możesz spróbować zrestartować BIOS i zobaczyć jaką datę będzie Ci pokazywał domyślnie w BIOSie, będzie to data prawdopodobnie produkcji BIOSu, chociaż niewiem czy przy preinstalacji BIOS nie jest ona aktualizowana. Czasem w starszych komputerach wyświetla się data produkcji płyty przy włączaniu.

Pozostałych komponentów komputera trudno określić precyzyjnie ich wiek, chyba że spróbujesz po ilości kurzu wewnątrz :slight_smile:

Możesz też zobaczyć w internecie, kiedy płyta główna została wyprodukowana, lub jeśli masz zestaw kupiony w jakimś sklepie komputerowym, kiedy został on wypuszczony.


(Skejcior9494) #3

W Everescie jest taka informacja : Pierwsze Uruchomienie Komputera :slight_smile:


(Joni987) #4

Z tym że ta informacja dotyczy istnienia OS, bo jest robiona na podstawie windowsowego dziennika zdarzeń. Także z niej można jedynie wyczytać kiedy był robiony ostatnio format.