Ustalenie wieku komputera

Witam uprzejmie!

Czy jest możliwe ustalenie kiedy komputer został zbudowany (lub - jeszcze lepiej - kiedy został po raz pierwszy uruchomiony). Nie chodzi o to, aby rozkręcić obudowę i ewentualnie odczytać nadruki na płycie głównej, lecz o jakieś sposoby “programowe”. Naturalnie odczytanie daty zainstalowania OS - u nic tu nie da, bo po kilku latach użytkowania system był instalowany wielokrotnie.

Można jedynie odczytać programowo kiedy OS był zainstalowany, jednak jeśli mówisz że był formatowny dysk nic to nie da.

Możesz spróbować zrestartować BIOS i zobaczyć jaką datę będzie Ci pokazywał domyślnie w BIOSie, będzie to data prawdopodobnie produkcji BIOSu, chociaż niewiem czy przy preinstalacji BIOS nie jest ona aktualizowana. Czasem w starszych komputerach wyświetla się data produkcji płyty przy włączaniu.

Pozostałych komponentów komputera trudno określić precyzyjnie ich wiek, chyba że spróbujesz po ilości kurzu wewnątrz :slight_smile:

Możesz też zobaczyć w internecie, kiedy płyta główna została wyprodukowana, lub jeśli masz zestaw kupiony w jakimś sklepie komputerowym, kiedy został on wypuszczony.

W Everescie jest taka informacja : Pierwsze Uruchomienie Komputera :slight_smile:

Z tym że ta informacja dotyczy istnienia OS, bo jest robiona na podstawie windowsowego dziennika zdarzeń. Także z niej można jedynie wyczytać kiedy był robiony ostatnio format.