Ustawianie rozdzielczości w Win10

Witam,

od wczoraj mam nowego laptopa i mam taki problem. Otóż od lat używam monitora do laptopa 15,6 cala i do tego rozdzielczości 1280x1024 jednak w nowym laptopie pomimo,że ekran to 15,6 cala z góry miałem narzuconą rozdzielczość 1920x1080 przez co wszystko wydaje mi się strasznie małe. Podczas zmiany rozdzielczości na 1280x1024 ‘‘urywa’’ mi boki ekranu i mam czarne pola po bokach a obraz jest tylko na środku. Proszę o pomoc jak to ustawić ;/

Jeszcze jedna sprawa, gdy klikam w właściwości karty z poziomu ‘Ekran’ pokazuje mi kartę Intel, czy mogę jakoś zmienić by była wyświetlana moja karta Nvidia?

Bo to rozdziałka 4:3. Rozumiem że masz monitor panoramiczny. Jaki model monitora ?

W ustawieniach rozdzielczości możesz ustawić skalowanie tekstu i interfejsu, jeśli jest dla ciebie za mały. Radzę raczej to dostosować, zamiast zmniejszać natywną rozdzielczość - w końcu czym większa tym obraz dokładniejszy (mniej rozpikselowany) :wink:

gdzie mogę to ustawić dokładnie w win10 bo nic takiego nie widzę?

Chyba tutaj, nie mogę teraz sam sprawdzić.

To nie pomaga. Czy ma ktoś pomysł jak to ustawić, żeby wszystko było większe? tak jak wspomniałem, gdy ustawiam rozdzielczość 1280x1024 w laptopie to mam czarne ściany po bokach i tylko środek ekranu widzę.

Co to znaczy, że nie pomaga? Nie robi się wszystko większe? W takim razie coś źle robisz. Zapisałeś ustawienia? Zostaw natywną rozdzielczość, bo na innej wszystko będzie rozmyte. Ustaw skalowanie na 125% (na 14 calach jest OK, tym bardziej będzie na 15,6). Wyloguj się i zaloguj ponownie.
Dziwne, że system sam tego nie ustawił, bo zazwyczaj poprawnie wykrywa wielkość monitora i ustawia pasujące skalowanie.

Tak zrobił ale to działa tylko na pulpicie. Gdy włączam grę to nadal widzę czarne paski po bokach może ma to związek z tym, że na pulpicie używa karty intel a w grze już nvidia nie wiem

To ustawienie nie ma wpływu na gry, tylko na interfejs systemu. Jeśli kupiłeś laptop z monitorem panoramicznym, a gra nie obsługuje takich rozdzielczości, to będą paski.
Poszukaj w ustawieniach grafiki danej gry.

Nie ustawia skalowania, widziałem już “milion” laptopów z full hd 15,6 cala i skalowanie na 100%.
Widać wielu odpowiada jak strony mają więcej marginesu po bokach np. z 50 procent to margines.

A jakie masz ustawienia w samej grze ?

Pulpit ma ustawienia zalecane 1920x1080, gdy zmienię na mniejszą to są paski na pulpicie, chyba że ustawię skalowanie. W grze gdy chcę ustawić rozdzielczość na 1280x1024 to robią się paski i żadne skalowanie tam nie pomaga. Ściągnąłem program HRC, który pomaga na to ale czy nie da się jakoś bez programu ustawić by obraz był na cały ekran bez tych pasków?

Nazwa gry może da się ją odpalać bez większych problemów w 16:9 zamiast 4:3

Każda gra League of legends, guild wars 2

@siemniaq a aktualizowałeś sterowniki graficzne ?