Ustawianie taktowania RAM w biosie

W biosie mam taką opcje Memory Speed Mode. Mogę tam ustawić Auto, Limit i Manual. Proszę o opisanie mi tych funkcji. Moja płyta główna to Foxconn A74ML-K a ram 4 GB 800 Mhz

 

 

Ustawienie taktowania pamięci:

 - auto, parametry pamięci dobiera bios na podstawie odczytów z biosu pamięci (SPD).

 - limit ?

 - manual, sam sobie ustawiasz parametry

 

Instrukcja do płyty + net i czytaj.

Z instrukcji opis do opcji limit jest taki: DRAM Speed will not exceed the specifed value listed in the Memory Speed Adjust item. If  SPD value is faster than Memory Speed Adjust value it will run at the specified Memory Speed Adjust speed. Otherwise, SPD value is selected. Chodzi chyba o to że jak ustawi się np 800 Mhz to nie przekroczy tej wartości np po podkręceniu proca? 

 

Możliwe, że to dzielnik CPU do pamięci?

  • auto - bios

  • limit ?

  • manual, sam ustawiasz np: 1.5,2.0,2.5 itd.

 

Czyli, opcja potrzebna przy podkręcaniu CPU i te dzielniki służą do tego, aby nie przekroczyć max FSB pamięci.

Czyli jak ustawie 800 Mhz załóżmy to będzie przekraczało pzy podkręcaniu? I jak ustawie to memory speed mode na limit to sie pojawia memory speed adjust i tam moge ustawiac 400mhz,667,800 itd

 

Ta opcja dobra, bo ustawiasz na sztywno wartość FSB pamięci, czyli masz pamięć PC2-5300 ustawiasz 667, masz PC2 -6400 ustawiasz 800 itd.

 

I kręcisz CPU i nie martwisz się, że przetaktujesz pamięć.

Posiadam PC2-6400. Czyli ustawiam na 800.

Daje screena z CPU-Z http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/41/l80q.png

 

Tak.

Ok ustawione 800 MHz na Limit.

Ram sie dalej podnosi kurde :/. A i czy jest roznica pomiedzy podkrecaniem w biosie a programem?

 

No to masz inne opcje, ustaw tak, aby nie przekroczyć dla pamięci 800 - może być mniej.

 

Jak przetaktujesz pamięć, często trzeba podnieść dla niej napięcie zasilania - czyli lepiej nie przekraczać.

 

Lepiej robić w/g mnie OC z poziomu biosu, ale możesz też spróbować programowo.

Czyli musze ustawić na manual 667 MHz i kręcić?

 

Jak nie ma innej możliwości, to tak trzeba.

Dobra ustawiłem 667 Mhz dla ram i CPU clock na 220 co ramu daje mi taktowanie 732 Mhz

 

No to prawie masz nominał.

Mogę jeszcze kręcić proca?

Jak da radę? patrz na temperatury i stabilność systemu ( najlepiej sprawdź to wymagającą grą).

Obecnie mam napięcie na 1.450 V i CPU clock na 221 do daje mi 3.20 Ghz. Mnożnik mam 14,5. Cod MW2 full hd najwyższe detale półtora godziny grałem i wszystko ok. Procesor mój to Athlon II X4 635. Wyłączyłem Spread Spectrum i Cool’n’Quiet. Mogę ustawić sobie w windowsie profil zasilania na zrownoważony żeby były mniejsze temp?

Edit

Do zamkniecia procek podkrecony  na 3.48 ghz