Ustawianie zworek na dysku IDE

witam kupiłem to i mam to ! jak ustawić zwrotki na dysku sata żeby czytało co mam na dysku


Najprawdopodobniej tak, jak jest (poz. 1), albo ostatnia.

To dysk PATA a nie SATA :wink:

Albo trefny adapter/konwerter.

Moim zdaniem, trzeba zacząć od ustalenia co to za pokraczny „czytnik” i czy na pewno obsługuje dyski ATA czy może tylko SATA.

Moment, na jakim dysku SATA? Ten dysk na zdjęciu, to nie jest SATA.
Dlatego ja podałem ustawienie na dysku ATA IBM DTLA-307030, czyli tym ze zdjęcia.

tak wygląda w środku , odczytuje Sata a kłopoty ma z Ide

foto poniżej

Stare dyski ATA czasami działają w trybie Cable Select, czasami Master, a czasami Master Single. Po prostu sprawdź z różnymi ustawieniami.

Dlaczego dwa piny po lewej są wygięte? Ten w górnym rzędzie, z prawego brzegu też nie wygląda za dobrze.

Czy wkładasz ten dysk do odpowiedniego gniazda w tym czytniku? Na tym zdjęciu widać, że jest umieszczony w gnieździe najbliżej przedniej strony czytnika w którym nie ma podłączenia do zasilania, a które jest w gnieździe obok (chyba że zrobiłeś tak tylko dla zdjęcia, to wtedy nie ma tematu).

Ze zdjęć wynika, że dysk włożony jest dobrze. W odpowiednim gnieździe.

Też fakt. Ale mam identyczny dysk, za który kiedyś zapłaciłem krocie (ale po co go mam nadal, to nie wiem, ale mam :wink: ). Zawsze działał bezproblemowo, a zworki miałem ustawione tak, jak jest na zdjęciu. Niemniej sugestia, aby pokombinować z ich ustawieniem jest sensowna. Choć powinien działać na tych właśnie, które ma.

I to jest prawdopodobnie rozwiązanie problemu (i tematu). :slight_smile:

image

:exclamation:

Albo źle wciśnięty, został w adapter, albo jak był wyjmowany, to bokiem i się wygięło.

Peseta, albo jakiś śrubokręcik, a najłatwiej igła lekarska i wyprostować.

poprawiono 2 druciki a dysk wkładam tu ?
Przechwytywanie

Tak, to szerokie złącze. Czy ten biały molex ma możliwość lekkiego ruchu prawo, lewo?

ma… i wszystko już działa

Mam też tą stację dokującą - przeżyła już dużo i czyta praktycznie wszystko IDE. Co tam Leszku kombinujesz z tym dyskiem?

już jest ok , musiałem zainstalować program PC Clone EX