Ustawienia BIOS na płycie ASrock K7AVM2

Chciałbym wiedziec czy nic się nie stanie jeśli zmienię wartosci w PCI Latency TIMER Z 32 NA 248.Czy mogę podnieść częstotliwosć CPU actual freguency ze 133MHz na większą?Czy oznaczenie CPU Host Freguezy -Auto należało by zmienic na manual i tak zostawic jeśli zmienił bym częstotliwość ze 133MHz na większa?Mam procesor Duron 1400MHz(10,5x133)i Windows XP.

Ja na innym modelu (P4VT8+) podkręciłem z 133mhz na 150mhz (moc procka wzrosła z 2.26mhz na 2.55mhz i się nie sypie). Możesz ryzykować. Proponuję na początku podkręcić go o 2-5mhz, zapisać, zrestartować, zrobic testy. Jak się nie wysypie podkręcić o kolejne 2-5mhz i testować. jak zacznie się sypać (zwieszenia systemu, zbyt wytężona praca procesora nawet w notatniku :stuck_out_tongue: ) proponuję zrobić szybki reset i ustawić na tej częstotliwości na której chodził poprawnie.

PCI Latency Timer nie ma nic wspólnego z częstotliwością taktowania.

To parametr określający cykle zegara przeznaczone na obsługę przerwań sprzętowych.

Wiekszośćnowoczesnych urządzeń pracujących pod kontrolą Windows 2000, XP i Vista ma tak napisane sterowniki, żeby nie używać przerwań tylko kanałów DMA.

Tym nie mniej wiele nadal używaprzerwań i można “pobawić się” tym parametrem.

W praktyce wartości od 32 do 96 są optymalne (zalecam 64).

Jak to działa? W uproszczeniu liczba wskazuje na ilość cylki zegarowych w łańcuszku obsługi przerwań, które poświęcane są na obsługę konkretnego przerwania.

Jak to interpretować?

Im mniejsza wartość tym mniej cyklli zegarowych jest przydzielanych do jednego przerwania, im większ, tym więcej.

Oznaczo to, że przy małej wartości każde użadzenie jest obsługiwane częściej, ale ma mniejczasu na przesłanie danych (poprawia to płynność, ale ogranicza prędkość wuymiany danych). Przy większej wartości urządzenia mają więcej czasu na przesyłąnie danych, co oznacza, że przesyłąją je w większych porcjach na przerwanie - poprawią to prędkość wymiany danych, ale zmniejsza płynność.

Dlatego nie ma jednej, najlepszej wartości.

Zasada jest taka, że jeśli masz wyłączone niepotrzebne urządzenia, a włączonech jest niewiele, to można tę wartość zwiększyć do 96-128.

Jeśli masz dużo urządzeń i większości użymwasz, to lepiej ustawić wartość 32.

Stąd w większości przypadków optymalną wartością jest 32, lub 64.

Mxymalna czestotliwość jaką udało mi sie osiągnac na pare chwil przed zawieszeniem to 1911MHz przy (10,5x182)

Co to ma wspólnego z Twoim pytaniem o PCI Latency Timer?

Chciałeć się pochwalić sukcesem, czy pożalić porażką, bo nie wiem?