Ustawienia Biosu do Rozruch z CD

(Grom Log) #1

Witam, chcę zrobić formata ale nie wiem jak skonfigurować bios aby zrobić formata a potem zainstalować system. Mam nowego kompa i jakiś inny bios, znalazłem różne poradniki dotyczące tej sprawy ale żaden nie jest opisany do mojego biosu. Daje wam screena z komórki jak on wygląda i prosze o pomoc, niech ktoś napisze mi jak ustawić aby odczytywał na początku płyte ^^

dsc00225cn5.jpg

Dodam jeszcze że ten bios jest versją 1604 ; d

(Cosik Ktosik) #2

Wejdź w zakładkę Boot, tam szukaj opcji Boot Priority. W niej ustaw First Boot Device na CD/DVD lub w zależności od Biosu, przesuń klawiszami +/- (czasami spacją) napęd na górę listy.

(Azi) #3

O ile wzrokowo pamiętam bios Phoenix'a, wchodzisz w sekcję "BOOT SEQUENCE" albo "BOOT PRIORITY" i naciskasz enter na pierwszej pozycji (może to być np: FDD..), następnie wybierasz jak wyżej napisał cosik_ktosik: CD/DVD...

Pozrawiam,

(Grom Log) #4

ustawiłem tak i nic napisze wam teraz jak te ustawienia wyglądają:

1st Boot Device [ATAPI CD-ROOM]

2nd Boot Device [HDD]

3rd Boot Device [1st FLOPPY DRIVE]

4th Boot Device [iDE]

mam teraz takie ustawienie i nic, żadnego rozruchu. Jak to ustawić aby było poprawnie i odpalało płyte ;d

(Cosik Ktosik) #5

Ustaw na pierwszej pozycji IDE:HL-STDVD-RA i sprawdź ponownie.

(Grom Log) #6

1st Boot Device [iDE]

2nd Boot Device[ATAPI CD-ROOM]

3rd Boot Device [1st FLOPPY DRIVE]

4th Boot Device [HDD]

ok teraz jest rozruch, jak by coś nie grało to napisze.

(jaru_r) #7

Nie musisz tego ustawiać na stałe - tylko na czas pierwszego uruchomienia z płyty. Większość biosów ma opcję zmiany urządzenia startowego bez konieczności wchodzenia do biosu i zmiany ustawień. Przeważnie robi się to przez wciśnięcie któregoś przycisku funkcyjnego podczas uruchamiania komputera.

Zrestartuj kompa i sprawdź co jest napisane na dole ekranu lub pod informacją o procesorze i pamięci - powinno to być coś w rodzaju "F12: BootMenu" lub "F3: BootSequence". Oczywiście klawisze mogą być inne, niż napisałem. Po wciśnięciu odpowiedniego klawisza pokazuje się menu, w którym wybierasz "CD-ROM" lub "DVD-ROM" i wciskasz ENTER. Urządzenie startowe zmienia się w ten sposób jednorazowo, więc potem nie musisz znów wchodzić do biosu i zmieniać ustawień na poprzednie.

(Grom Log) #8

Formatowanie przebiegło bez problemów, ale nie o tym mowa. Kolejny problem to gdy formatowanie się zakończyło było to odliczania i restart (wszystko prawidlowo) ale gdy znowu był komunikat WCIśNIJ DOWOLNY KLAWICZ ABY SPOWODOWAć ROZRUCH Z PłYTY nic nie wciskałem bo po tym miała być instalacja systemu nic się nie stało, cały czas ten sam napis i pięć kropek na końcu, porostu brak instalacji systemu. Nie wiem co mam zrobić aby system się zainstalował :confused:

No tak po paru miniutach wyskakuje pod napisam WCIśNIJ DOWOLNY KLAWICZ ABY SPOWODOWAć ROZRUCH Z PłYTY kolejny Błędny odczyt dysky Naciśnij Ctrl alt del , aby zrestartować i tak ciągle jest..

Po 6 restarcie w końcu//ort to mija ale po tym komunikacie następuje inny:

nie można uruchomic systemy z powodu błędu w oprogramowaniu.Zgłoś ten błąd jako:załadować wymaganych bibliotek dll dla jądra systemu.Zgłoś ten problem pomocy techniocznej

(Cosik Ktosik) #9

Sformatuj jeszcze raz, ale daj pełne formatowanie (nie szybkie). Potem po restarcie załaduj w Biosie ustawienia fabryczne i spróbuj kontynuować instalację.

Płyta jest dobra, nie jest to jakaś samoróbka?

(Grom Log) #10

z płytą wszystko dobrze,załadowałem ustawiania fabryczne no i nic, po włączeniu się kompa ładuje sie bios potem powinien system ale nic z tego, jest czarny ekran i to koniec,zrobiłem spwrotem aby wczytywał płyte i pisze tylko DOWOLNY KLAWICZ SPOWODODUJE ROZRUCH Z DYSKU CD Błędny odczyt dysky Naciśnij Ctrl alt del nie wiem co mam zrobić,,, teraz został mi tylko laptop.

(Cosik Ktosik) #11

Wyzeruj dysk programem Killdisk i spróbuj jeszcze raz.

(Agatonster) #12

Avation ,

Poczytaj - Konkretne tematy... ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Grom Log) #13

takie pytanie, mam nagrać ten program na płytkę i odpalić tak jak chciałem zainstalować system? Bo nie mam dostępu do systemu po formacie

(Cosik Ktosik) #14

Tak zrób. Producent udostępnia dwie wersje na dyskietkę oraz na płytę CD. Według mnie lepsza jest ta druga opcja. Nagraj i uruchom komputer z tej płyty. Jest to wersja darmowa, więc kłopotu z wyborem różnych opcji nie będzie. Jest dostępny tylko jeden algorytm kasowania.

(Grom Log) #15

nagrałem 2 wersje na płyte Download KillDisk Suite(Free)v.5.0 i na drugą płytę Download Bootable ISO Image of Active@ KillDisk to burn CD no i nic się po rozruchu nie pojawia........ tylko napęd chodzi i to wszystko. Może coś źle nagrałem?KillDisk Suite(Free)v.5.0 nie in stalowałem jak to ściągnąłem tylko zgrałem instalke na płytę. A może złą wersje ściągnąłem?

(mysz 1) #16

W tego typach biosu trzeba wcisnąć F11 lub F12 [zapomiałem] podczas startu komputera i wybrać z listy z czego ma botować .[płyta musi być w czytniku]

(Cosik Ktosik) #17

Killdisk ściągasz, wypakowujesz jeżeli potrzeba, aby nagrać plik ISO. Plik ISO nagrywasz na płytę, w Nero opcja Nagraj obraz na dysk. Potem uruchamiasz na nowo komputer bootując go z płyty (w biosie ustaw: okno Advanced Bios Features->First Boot Device ustaw na CD/DVD).

(Grom Log) #18

Mam jeszcze pytanie, uruchamiam kill disk z płyty w dosie, pojawia się ekran z 6 programami killdisk, wybieram np. Active UNERASER lub Active KILLDISK [Free] i nie wiem co dalej. Jes tam jakieś menu i nie wiem co zrobić aby wyczyścić dysk.