Ustawienia Biosu do Rozruch z CD

Witam, chcę zrobić formata ale nie wiem jak skonfigurować bios aby zrobić formata a potem zainstalować system. Mam nowego kompa i jakiś inny bios, znalazłem różne poradniki dotyczące tej sprawy ale żaden nie jest opisany do mojego biosu. Daje wam screena z komórki jak on wygląda i prosze o pomoc, niech ktoś napisze mi jak ustawić aby odczytywał na początku płyte ^^

dsc00225cn5.jpg

Dodam jeszcze że ten bios jest versją 1604 ; d

Wejdź w zakładkę Boot, tam szukaj opcji Boot Priority. W niej ustaw First Boot Device na CD/DVD lub w zależności od Biosu, przesuń klawiszami +/- (czasami spacją) napęd na górę listy.

O ile wzrokowo pamiętam bios Phoenix’a, wchodzisz w sekcję “BOOT SEQUENCE” albo “BOOT PRIORITY” i naciskasz enter na pierwszej pozycji (może to być np: FDD…), następnie wybierasz jak wyżej napisał cosik_ktosik: CD/DVD…

Pozrawiam,

ustawiłem tak i nic napisze wam teraz jak te ustawienia wyglądają:

1st Boot Device [ATAPI CD-ROOM]

2nd Boot Device [HDD]

3rd Boot Device [1st FLOPPY DRIVE]

4th Boot Device [iDE]

mam teraz takie ustawienie i nic, żadnego rozruchu. Jak to ustawić aby było poprawnie i odpalało płyte ;d

Ustaw na pierwszej pozycji IDE:HL-STDVD-RA i sprawdź ponownie.

1st Boot Device [iDE]

2nd Boot Device[ATAPI CD-ROOM]

3rd Boot Device [1st FLOPPY DRIVE]

4th Boot Device [HDD]

ok teraz jest rozruch, jak by coś nie grało to napisze.

Nie musisz tego ustawiać na stałe - tylko na czas pierwszego uruchomienia z płyty. Większość biosów ma opcję zmiany urządzenia startowego bez konieczności wchodzenia do biosu i zmiany ustawień. Przeważnie robi się to przez wciśnięcie któregoś przycisku funkcyjnego podczas uruchamiania komputera.

Zrestartuj kompa i sprawdź co jest napisane na dole ekranu lub pod informacją o procesorze i pamięci - powinno to być coś w rodzaju “F12: BootMenu” lub “F3: BootSequence”. Oczywiście klawisze mogą być inne, niż napisałem. Po wciśnięciu odpowiedniego klawisza pokazuje się menu, w którym wybierasz “CD-ROM” lub “DVD-ROM” i wciskasz ENTER. Urządzenie startowe zmienia się w ten sposób jednorazowo, więc potem nie musisz znów wchodzić do biosu i zmieniać ustawień na poprzednie.

Formatowanie przebiegło bez problemów, ale nie o tym mowa. Kolejny problem to gdy formatowanie się zakończyło było to odliczania i restart (wszystko prawidlowo) ale gdy znowu był komunikat WCIśNIJ DOWOLNY KLAWICZ ABY SPOWODOWAć ROZRUCH Z PłYTY nic nie wciskałem bo po tym miała być instalacja systemu nic się nie stało, cały czas ten sam napis i pięć kropek na końcu, porostu brak instalacji systemu. Nie wiem co mam zrobić aby system się zainstalował :confused:

No tak po paru miniutach wyskakuje pod napisam WCIśNIJ DOWOLNY KLAWICZ ABY SPOWODOWAć ROZRUCH Z PłYTY kolejny Błędny odczyt dysky Naciśnij Ctrl alt del , aby zrestartować i tak ciągle jest…

Po 6 restarcie w końcu//ort to mija ale po tym komunikacie następuje inny:

nie można uruchomic systemy z powodu błędu w oprogramowaniu.Zgłoś ten błąd jako:załadować wymaganych bibliotek dll dla jądra systemu.Zgłoś ten problem pomocy techniocznej

Sformatuj jeszcze raz, ale daj pełne formatowanie (nie szybkie). Potem po restarcie załaduj w Biosie ustawienia fabryczne i spróbuj kontynuować instalację.

Płyta jest dobra, nie jest to jakaś samoróbka?

z płytą wszystko dobrze,załadowałem ustawiania fabryczne no i nic, po włączeniu się kompa ładuje sie bios potem powinien system ale nic z tego, jest czarny ekran i to koniec,zrobiłem spwrotem aby wczytywał płyte i pisze tylko DOWOLNY KLAWICZ SPOWODODUJE ROZRUCH Z DYSKU CD Błędny odczyt dysky Naciśnij Ctrl alt del nie wiem co mam zrobić, teraz został mi tylko laptop.

Wyzeruj dysk programem Killdisk i spróbuj jeszcze raz.

Avation ,

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

takie pytanie, mam nagrać ten program na płytkę i odpalić tak jak chciałem zainstalować system? Bo nie mam dostępu do systemu po formacie

Tak zrób. Producent udostępnia dwie wersje na dyskietkę oraz na płytę CD. Według mnie lepsza jest ta druga opcja. Nagraj i uruchom komputer z tej płyty. Jest to wersja darmowa, więc kłopotu z wyborem różnych opcji nie będzie. Jest dostępny tylko jeden algorytm kasowania.

nagrałem 2 wersje na płyte Download KillDisk Suite(Free)v.5.0 i na drugą płytę Download Bootable ISO Image of Active@ KillDisk to burn CD no i nic się po rozruchu nie pojawia… tylko napęd chodzi i to wszystko. Może coś źle nagrałem?KillDisk Suite(Free)v.5.0 nie in stalowałem jak to ściągnąłem tylko zgrałem instalke na płytę. A może złą wersje ściągnąłem?

W tego typach biosu trzeba wcisnąć F11 lub F12 [zapomiałem] podczas startu komputera i wybrać z listy z czego ma botować .[płyta musi być w czytniku]

Killdisk ściągasz, wypakowujesz jeżeli potrzeba, aby nagrać plik ISO. Plik ISO nagrywasz na płytę, w Nero opcja Nagraj obraz na dysk. Potem uruchamiasz na nowo komputer bootując go z płyty (w biosie ustaw: okno Advanced Bios Features->First Boot Device ustaw na CD/DVD).

Mam jeszcze pytanie, uruchamiam kill disk z płyty w dosie, pojawia się ekran z 6 programami killdisk, wybieram np. Active UNERASER lub Active KILLDISK [Free] i nie wiem co dalej. Jes tam jakieś menu i nie wiem co zrobić aby wyczyścić dysk.