Ustawienia default biosu komputer nie chce się włączać

(Alan Elektro) #1

Witam serdecznie!

Mam następujący problem - zresetowałem ustawienia BIOSu zworką, po restarcie takowych ustawień komputer włącza się i BIOS pyta sie czy załadować domyślne ustawienia (Bios CheckSum error, Press F1 to bios default load, - czy coś takiego 8) ) naciskam F1 odpala mi się elegancko system operacyjny, wyłączam komputer (lub restartuje) po czym czarny ekran. Wchodziłem do biosu i próbowałem ustawić optymalne ustawienia bo wydaje mi się iż problemem jest to że ustawienia np. mnożnika, FSB, czy częstotliwości pamięci są źle dopierane "automatycznie" i dlatego, ale niestety nie udało mi się przy żadnych ustawieniach by za każdym razem odpalał się komp, zawsze muszę restartować BIOS zworką odpalać naciskać F1 i tak zawsze...

płyta główna to: MS 7253, procesor hmm, co ciekawe bios wyświetla: "Amd Processor model unkown".

CPUZ wyświetla procesor jako Sempron Le-1100

Pewnie wielu z Was będzie chciało mi zaproponować aktualizacje BIOSU jednak wcześniej "to" działało wiec i teraz powinno ale przy odpowiednich ustawieniach.

Mam dwie pamięci po 512MB o częstotliwości 533MHz

Dziękuje za ewentualne odpowiedzi!

(Gen Salvador) #2

nie naciskaj F1 tylko od razu wejdź do Biosu i zmieniaj ustawienia, jeśli procesor nie znany to musisz zaktualizować bios

(Alan Elektro) #3

robiłem tak,

co ciekawe odkryłem że jeżeli wyjmę jedną pamięć wszystko działa poprawnie, jeżeli są dwie kości pamięci to się takie coś robi

(Gen Salvador) #4

przeprowadź aktualizację biosu płyty głównej

(klopas) #5

i odpal memtest86+

(Alan Elektro) #6

odpalałem

myślę że jest to zbędne płyta jest z nowszych modeli. Co ciekawe wsadziłem dwie swoje pamięci (z Dual Channel) 2*512MB i wszystko było OK.

Problem moim zdaniem polega na tym że pamieci są róznych marek 8)

Dziękuje za pomoc.

(JNJN) #7

Sprawdź poprawność założenia modułów, wyczyść grzbiety stykowe.

Ustaw FSB dla pamięci na 200 (400) i zapisz bios Save.

Może pamięć uszkodzona.

viewtopic.php?f=7&t=50125

(Alan Elektro) #8

wszystko jest OK, próbowałem wszystkie kombinacje (są tylko 2 banki pamięci)

tak jest standardowo, i nie odpalały dwie

testowałem gruntownie memtestem każdą pojedyńczo, obie OK,

(Gen Salvador) #9

kości trzeba torturować przynajmniej kilka godzin, najlepiej zostaw na noc

(Alan Elektro) #10

ok. 5 godzin jedna. testowałem, no nic, moim zdaniem to niezgodność pamięci, ten komputer był kolegi, wyjąłem jedną (wyglądającą na starszą) kość i przyjedzie dziś po komputer. Zaproponuje mu wymianę na szybszą pamięć w jednej kości (1GB o wyższej częstotliwości)

dzięki wszystkim, jeżeli ktoś by miał jakieś pomysły to proszę dopisywać, może się jeszcze przydadzą :slight_smile: