Ustawienia default biosu komputer nie chce się włączać

Witam serdecznie!

Mam następujący problem - zresetowałem ustawienia BIOSu zworką, po restarcie takowych ustawień komputer włącza się i BIOS pyta sie czy załadować domyślne ustawienia (Bios CheckSum error, Press F1 to bios default load, - czy coś takiego 8) ) naciskam F1 odpala mi się elegancko system operacyjny, wyłączam komputer (lub restartuje) po czym czarny ekran. Wchodziłem do biosu i próbowałem ustawić optymalne ustawienia bo wydaje mi się iż problemem jest to że ustawienia np. mnożnika, FSB, czy częstotliwości pamięci są źle dopierane “automatycznie” i dlatego, ale niestety nie udało mi się przy żadnych ustawieniach by za każdym razem odpalał się komp, zawsze muszę restartować BIOS zworką odpalać naciskać F1 i tak zawsze…

płyta główna to: MS 7253, procesor hmm, co ciekawe bios wyświetla: “Amd Processor model unkown”.

CPUZ wyświetla procesor jako Sempron Le-1100

Pewnie wielu z Was będzie chciało mi zaproponować aktualizacje BIOSU jednak wcześniej “to” działało wiec i teraz powinno ale przy odpowiednich ustawieniach.

Mam dwie pamięci po 512MB o częstotliwości 533MHz

Dziękuje za ewentualne odpowiedzi!

nie naciskaj F1 tylko od razu wejdź do Biosu i zmieniaj ustawienia, jeśli procesor nie znany to musisz zaktualizować bios

robiłem tak,

co ciekawe odkryłem że jeżeli wyjmę jedną pamięć wszystko działa poprawnie, jeżeli są dwie kości pamięci to się takie coś robi

przeprowadź aktualizację biosu płyty głównej

i odpal memtest86+

odpalałem

myślę że jest to zbędne płyta jest z nowszych modeli. Co ciekawe wsadziłem dwie swoje pamięci (z Dual Channel) 2*512MB i wszystko było OK.

Problem moim zdaniem polega na tym że pamieci są róznych marek 8)

Dziękuje za pomoc.

Sprawdź poprawność założenia modułów, wyczyść grzbiety stykowe.

Ustaw FSB dla pamięci na 200 (400) i zapisz bios Save.

Może pamięć uszkodzona.

viewtopic.php?f=7&t=50125

wszystko jest OK, próbowałem wszystkie kombinacje (są tylko 2 banki pamięci)

tak jest standardowo, i nie odpalały dwie

testowałem gruntownie memtestem każdą pojedyńczo, obie OK,

kości trzeba torturować przynajmniej kilka godzin, najlepiej zostaw na noc

ok. 5 godzin jedna. testowałem, no nic, moim zdaniem to niezgodność pamięci, ten komputer był kolegi, wyjąłem jedną (wyglądającą na starszą) kość i przyjedzie dziś po komputer. Zaproponuje mu wymianę na szybszą pamięć w jednej kości (1GB o wyższej częstotliwości)

dzięki wszystkim, jeżeli ktoś by miał jakieś pomysły to proszę dopisywać, może się jeszcze przydadzą :slight_smile: