Ustawienia pamięci RAM w BIOSIE


(system) #1

witam, mam pytanie:

zmieniłem wczoraj trfc ze 100 na 127.5 w pierwszej kości Ramu 1 giga Kingstona. Teraz wsadziłem drugą taką samą, ustawić trfc tak samo? W biosie jest domyślnie 75 dla każdego kolejnego slotu na RAM.


(system) #2

właśnie testuje orthosem stabilność platformy amd opartej na brisbanie 3600+, na początku miałem problemy z timingami pamięci ustaw trfc na 195ns, timingi takie jak dla częstotliwości (podane w zakładce SPD)podnieś napięcie na 2.1V zasilanie pamięci i powinno być ok. oczywiście trfc ustaw dla każdego banku taki sam 195ns.


(system) #3

Dzięki za radę, zmieniłem :slight_smile: Takie napięcie nie jest groźne dla tych pamięci? da się coś więcej ustawić na tych topornych w podkrecaniu Kingstonach?


(system) #4

nie powinno, wiedziałeś co kupujesz...i że będą pamięci ograniczały trochę oc, co to są za ddr ?? zainstaluj program cpu-z i podaj zawartość zakładki SPD.


(system) #5

To są Kingstony KVR800D2N5, pierwszą kość musiałem trochę na szybko brać, bo zamówiłem przez net bodajże Goodramy, ale jak się okazało po wpłaceniu kasy nie mieli ich na stanie mimo, że pisało, że są...Przez tel musiałem wybrać coś w podobnej cenie, wziąłem Kingstony

drugi slot pamięci jest wiadomo tak samo opisany, jedynie oznaczenia fabryczne i tydzień produkcji się różnią


(system) #6

na jakiej platformie używasz pamięci intel czy amd (procesor), jeśli intel to zostaw jak jest ddr800 cl5 jeżeli amd to możesz skorzystać z dzielnika pamięci (ustawienie ręczne pamięci) i ustawić a ddr667 a wtedy ustawić cl4 i pozostałe timingi (amd lubi niskie cl) wtedy pamięci będą pracowały najwydajniej.


(system) #7

mam płytę Abita KN9 i Athlona x2 4000 (lekko kręconego- na 2520 każdy proc)

CAS latency, RAS to Cas i Ras Precharge ustawić na 4?

a tras i trc? na razie jest odpowiednio 18 i 23


(system) #8

ustawić takie wartości jak podaje SPD - kolumna 266, właściwie to zostaw na ddr800 bo pamięci nie pracują na 667 (przynajmniej producent tego nie przewidział), choć możesz spróbwać odpalić jako ddr 667 na cl4. napięcie na ddr ustaw na 2.1 jeśli go nie zrobiłeś, jak będą problemy to wróć do ustawień domyślnych przy ddr 800.


(system) #9

Zmieniłem jak napisałeś, komp sam jeszcze zmienił z 2T na 1T, teraz sprawdzić Orthosem stabilność pamięci?


(system) #10

też, test BLEND czy coś podobnego :D, do tego memtestem. potem jeszcze testy w sisoft sandra, everest (syntetyczne) sprawdzić wydajność i porównać z ustawieniami na ddr 800. wybrać wydajniejsze.


(system) #11

Różnica chyba nie będzie powalająca między tymi ustawieniami a domyślnymi. Jest w ogóle warta świeczki ta gra z Kingstonami wg. Ciebie? :smiley:


(system) #12

pobaw się w wolnych chwilach, różnicy nie będzie dużej ale posiądziesz bezcenną wiedzę w oc pamięci.


(system) #13

W sumie racja, przetestuję te programy-pamięci się nie zniszczą przecież :slight_smile: Już się trochę nauczyłem z prockiem robić, graficzną, pamięci teraz zostały :slight_smile:

Złączono Posta : 04.09.2007 (Wto) 19:45

na tym 667 mhz ze zmienionymi timingami pamięci sa wolniejsze o jakieś 5%, wracam do ustawień bazowych :slight_smile: