Ustawienie anteny satelitarnej

Witam

Mam problemy z ustawieniem anteny satelitarnej Cyfrowego Polsatu, sprawdziłem na internecie kąt nachylenia ale mimo to nie działa. Czy byłby jakiś komunikat jakby np. kabel był źle wpięty w konwerter lub dekoder? To jest pierwsze uruchomienie dekodera i nie wiem czy lepiej na kanale 24 szukać czy w ustawieniach i sprawdzać siłę sygnału? W dodatku kupiłem krótszy kabel i musiałem go połączyć i w prawdzie raz był błąd LNP źle połączony ale teraz jest po prostu brak sygnału. 

Tego czy dobrze zacisnąłeś kabel dekoder nie sprawdzi. Przy wtyku typu f ważne jest też podłączenie ekranu. Na internecie znajdziesz instrukcje zakładania takich złączy. Po sprawdzeniu przewodu możesz próbować ustawiać antenę. Sugeruj się po części ustawieniem anten u sąsiadów. Jak uzyskasz choćby szczątkowy sygnał łatwo go już dostroisz do wymaganego poziomu. Z tego co pamiętam transponder TVN jest jednym z najsłabszych, więc najlepiej na nim ustawiać. 

Żadnego kabla nie łączysz, powinien być odpowiedni i w całości.

Antene ustawiasz na najmocniejszym transponderze a nie najslabszym! Na kanale SD a nie HD. Na kanale SD masz większą szansę na wstrzelenie się w satelitę. Dopiero po zlapaniu sygnalu zmieniasz kanal na np. Tvn hd, zeby doprecyzować ustawienie anteny. Dekoder pokaże ci jedynie zwarcie sygnalu.

Na przyszłość do precyzyjnej regulacji czaszy anteny a także samego konwertera (jego ułożenie w obejmie też jest istotne) możesz użyć prostego analogicznego miernika sygnału. Kosztuje mało, a precyzja ustawiania anteny jest dużo większa niż miernikiem wbudowanym w dekoder, który to wyświetla wskazania na telewizorze.

 

Np. taki:

http://allegro.pl/miernik-poziomu-sygnalu-satfinder-satelitarny-sat-i5062892284.html

Najtańszy (lipny) miernik poziomu sygnału 15 zł. + 20 zł. przesyłka = 35 zł.

Tylko znajdź kogoś kto ci to ustawi za te 50zł, tyle to ci za sam dojazd zedrą :stuck_out_tongue: A miernika dla jednego ustawienia nie kalkuluje się kupować.

Jako że w temacie było wszystko powiedziane nie mam nic do dodania :slight_smile: Może poza tym, że twój talerz musi widzieć satelitę, wszelakie balkony / drzewa / rogi budynków wymuszają na tobie zmianę położenia talerza.

Zależy od miejsca zamieszkania itd.

Najprościej jak się da .Maszt musi być pionowy .Ustawiamy kąt 32 stopnie na mocowaniu anteny. Sprawdzamy czy o 12:00

widzimy słonce bez przeszkód drzew balkonów itd. Stajemy za antena i staramy się wycelować " ramieniem" anteny

tym co trzyma konwerter w stronę słońca .Potem minimalnie konwerter w kierunku zachodnim i masz… 

“(Tego czy dobrze zacisnąłeś kabel dekoder nie sprawdzi. Przy wtyku typu f ważne jest też podłączenie ekranu.)”

Dokładnie tak. Przecież po ekranie dostarczany jest minus zasilania konwertera          janusz67890                                          Od strony konwertera nawet językiem możesz sprawdzić(przy braku miernika, ok. 17V nic Ci nie zrobi) czy napięcie dochodzi. Poczujesz “pieszczoty”,znaczy do tego miejsca jest o.k .  Walcz, satysfakcja że zrobiłeś sam, nie do pobicia.

XMan****   Kabel można łączyć. Służą do tego t.z.w. “Beczki”.  Ale  oczywiście czyni się tak wtedy, kiedy naprawdę jest to niezbędne. Kabel-ważny jest  przekrój żyły środkowej(0.8 do 1mm), rodzaj izolacji i dokładny ekran. Ale na te parametry kupujący wpływu niema. Pzdr.

Jak ktoś ma dwie lewe ręce, to może tak. Ale ja wolałbym mieć 50zł w kieszeni.

Te tanie mierniki, to w sumie niewiele dają. Równie dobrze można ustawiać na pasek w dekoderze.

Kąt nachylenia bierzesz z kalkulatora, tak jak pisałeś. Tylko nie zawsze mocowanie/ściana/skala jest prosta, więc +/- 2 stopnie trzeba niekiedy pokręcić. Natomiast kierunek anteny można sprawdzić na tej stronie http://www.dishpointer.com/ Można też ocenić czy jakiś budynek/drzewo nie będzie zasłaniać.

Transponder DVB-S (np. z TVP Polonia) można naprawdę trafić na oko. Później polecam maksować jakość na transponderze TVN 24 HD.