Ustawienie dysku ssd m.2 jako główny, systemowy


(FreddieMercury) #1

Witajcie,
Posiadam takie dyski i płytę główną:
Plextor 256GB M.2 PCIe M8PeG oraz zwykły talerzowiec WD BLUE
MSI Z370 GAMING PRO CARBON

Co zrobić, aby bios i system widział ssd m.2 jako dysk pierwszy, główny? W tej chwili dyskiem 0 jest HDD, a dyskiem 1 SSD. Podczas instalacji Windows 10, mimo iż wybrałem i sformatowałem ssd m.2 to instalator skopiował pewne pliki, foldery na HDD (wszystkie związane z boot). Tymczasowym rozwiązaniem była instalacja systemu bez podpiętego HDD.

Wcześniej mając dysk SSD SATA problemu nie było, ponieważ SSD był podpięty pod sata 1, a HDD pod sata 2.
Teraz sytuacja wygląda tak: SSD do gniazda M.2, a HDD do SATA (próbowałem również podpinać pod SATA 2, 3, ale nic nie dało).

Tutaj jest instrukcja do mojej płyty głównej:
https://pl.msi.com/Motherboard/support/Z370-GAMING-PRO-CARBON#down-manual

Ja niestety nie znalazłem w niej odpowiedzi na mój problem.

Z góry dzięki za pomoc.


(kowgli) #2

Z NVMe są tego typu cyrki. Rozwiązanie sam znalazłeś. Odpiąć wszystkie dyski prócz tego na M2. Zainstalować system. Podpiąć ponownie. Jest to najbezpieczniejszy i zalecany sposób.

W ogóle warto odpinać tymczasowo inne dyski przy instalacji systemu. Tak na wszelki wypadek. Nigdy nie wiesz co instalatorowi przyjdzie do głowy, albo coś źle klikniesz.


(FreddieMercury) #3

Dzięki za odpowiedź. Jeśli rzeczywiście tak jest to trochę słabo… W “starszej” technologii nigdy nie miałem z tym problemów.
Zakładając, że w “bebechach” peceta będę miał 2-3 dyski talerzowe to z każdą instalacją systemu muszę otwierać jednostkę i wszystko odpinać…? Jeśli tak to wracam do ssd sata.

Może ktoś jeszcze się wypowie?


(Longhorn2009) #4

Niektóre BIOS mają osobną listę hard disk priority, gdzie można ustawić kolejność dysków. To inne ustawienie niż lista bootowania. Tutaj przykład na płycie starszego typu